حساب امانی روش گردش مالی مفقوده در نظام بانکی

0
۵۴۲ بازدید

گروه امورزیربنایی-معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خواستار ابلاغ فوری حساب امانی از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها شد.

حامد مظاهریان با بیان اینکه یکی روش‌های گردش مالی مفقوده در نظام بانکی کشورمان، حساب امانی (escrow account) است، اظهار کرد: حساب‌های امانی به این مفهومند که بانک‌ها می‌توانند به قرارداد میان خریدار و فروشنده، اعتبار بخشیده و بر فرآیند گردش مالی ساخت و ساز نظارت داشته باشند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: پیشنهاد این وزارت این است که در پیش‌فروش ساختمان یک حساب امانی در بانک باز شده، پیش‌خریدار مبالغ خود را به این حساب واریز کرده و پیش‌فروشنده هم با اجازه بانک و پس از دریافت گزارشات پیشرفت پروژه از سوی کارشناس مورد تأیید بانک، وجوه واریزی را برداشت کند. اجرای این پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، اعتماد‌سازی را در بازار و جمع خریداران در پی دارد.

وی افزود: راه‌اندازی حساب امانی مستلزم نگارش آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و قوانین مرتبط با آن از سوی بانک مرکزی است و باید به بانک‌ها ابلاغ شود. در حال حاضر آیین‌نامه اجرای قانون حساب امانی در دست بررسی و تدوین در بانک مرکزی است و بانک‌ها اجرای آن را منوط به ابلاغ دستورالعمل در دست تدوین در بانک مرکزی کرده‌اند که امیدواریم هر چه سریع‌تر این آیین‌نامه تدوین و به بانک‌ها ابلاغ و یک برنامه مطمئن در فرآیند پیش‌خرید آپارتمان راه‌اندازی شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=26450