کد خبر: 147786
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۴۰۰

حرکت پرشتاب جزیره قشم روی ریل توسعه

حرکت پرشتاب جزیره قشم روی ریل توسعه

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم به نقل از روزنامه جهان اقتصاد ، علی درویش پور مطرح کرد: قشم به عنوان سرزمین فرصت های طلایی، دارای جاذبه های بکر گردشگری، ظرفیت های ویژه در حوزه نفت و انرژی و پتانسیل های بی نظیر در عرصه شیلات قشم است که این جزیره را با سایر نقاط متمایز کرده است.
وی ادامه داد: سازمان منطقه آزاد قشم در حوزه انرژی، طی سال های گذشته با برنامه ریزی طرح جامع هاب پتروشیمی در منطقه سلخ تهیه و تدوین نموده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به تصویب طرح جامع پتروشیمی سلخ در کارگروه تخصصی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور، افزود: حدود 2 هزار و 600 هکتار از اراضی منطقه آزاد قشم برای راه اندازی هاب پتروشیمی اختصاص پیدا کرده است.
به گفته درویش پور؛ در حال حاضر مجوزهای لازم برای فعالیت پنج شرکت (چهار شرکت داخلی و یک شرکت بین المللی) اخذ گردیده و موافقت اصولی وزارت نفت نیز برای فعالیت این مجموعه ها کسب شده است.
وی تصریح کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته تامین خوراک مورد نیاز واحدهای پتروشیمی این منطقه از طریق خط لوله سراسری گاز به طول 57 کیلومتر انجام خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید این شرکت ها 10 میلیون تن به صورت سالانه بوده و در آینده نزدیک فعالیت شرکت صنایع پتروشیمی بین الملل قشم (کیپیکو) در این منطقه آغاز خواهد شد.
درویش پور در ادامه با اشاره به ظرفیت های حوزه شیلات و پرورش آبزیان در جزیره قشم، افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید 4 هزار و 500 تن میگو در جزیره قشم وجود دارد و طی یک سال آینده ظرفیت تولید افزایش پیدا کرده و قشم تبدیل به قطب اصلی تولید میگو خواهد شد.
وی همچنین تصریح کرد: همچنین ظرفیت سالانه تولید نزدیک به 10 تن پرورش ماهی در دریا (پرورش ماهی در قفس) و 30 هزار تن صادرات ماهی به صورت صیادی و 15 هزار تن صادرات ماهی خشک در جزیره قشم وجود دارد.