حرکت از مونتاژ کاری به سمت نوآوری در مسیر نهضت ساخت داخل

0
۴۸۷ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، مهدی صادقی نیارکی تصریح کرد: پروژه محوری نهضت ساخت داخل در وزارت صمت تدوین شد، نهضت ساخت داخل حول محور ساخت داخل و رونق تولید، تدوین شده است که اهداف کمی و کیفی دارد.

گزوه تولید-سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در مراسم دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران گفت: ۷ میز ساخت داخل دیگر تا پایان سال برگزار می کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد، مهدی صادقی نیارکی تصریح کرد: پروژه محوری نهضت ساخت داخل در وزارت صمت تدوین شد، نهضت ساخت داخل حول محور ساخت داخل و رونق تولید، تدوین شده است که اهداف کمی و کیفی دارد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت اضافه کرد: پیش بینی شده است که تا افق ۱۴۰۰ حدود ۱۰ میلیارد دلار از نیازهای وارداتی در جهت خودکفایی کشور، ساخت داخل بشود.

صادقی نیارکی با اعلام اینکه حرکت از مونتاژ کاری به نوآوری را در حوزه نهضت ساخت داخل پیش می بریم، گفت: تکمیل زنجیره ها را در دست داریم که زنجیره کارخانه سازی از آن جمله است.

وی ماشین سازی را موتور توسعه صنعت کشور دانست و افزود: راه اندازی و تکمیل زنجیره ارزش کارخانه سازی جزو اهداف پروژه نهضت ساخت داخل است.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت افزود: با سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری سالیانه ۱۰ میلیارد دلار از نیازهای وارداتی داخلی سازی می شود و کاهش ارزبری داریم.

صادقی نیارکی با اشاره به اینکه تاکنون ۸ میز ساخت داخل داشتیم، بیان کرد: در حوزه خودرو ۳ میز ساخت داخل با کاهش ارزبری ۲۷۵ میلیون یورویی در قالب قراردادها، برگزار کردیم.

وی ادامه داد: در حوزه مخابرات دو میز ساخت داخل با کاهش ارزبری ۱۱۸ میلیون یورویی برگزار کردیم.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت همچنین تصریح کرد: ۲ میز ساخت داخل لوازم خانگی و میزهای پتروشیمی، تاسیسات، خودرو و ریلی و همچنین فولاد را تا پایان سال برگزار می کنیم.

**دانشگاه ها به سمت تجاری سازی دستاوردهای علمی خود بروند

معاون علمی و فناوری رییس جمهور هم در این مراسم دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران گفت: حاضریم در پروژه های دانش بنیان، علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی حوزه فولاد همکاری و حمایت مالی داشته باشیم.

سورنا ستاری بیان کرد: زیرساختهای تفکری و مسایل دو موضوع کارخانه و صنعت با هم متفاوت است، کارخانه در واقع خط تولید خود را از بیرون کشور می آورد، اما طراحی و نگاه علمی و فناورانه و دانش بنیان با صنعت است.

وی محصول را حاصل سرمایه گذاری و هزینه کرد شرکتها و بخش خصوصی در پژوهش دانست و تصریح کرد: مجموعه دولت باید زیرساخت های این موضوع را فراهم کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: بستر توسعه شرکت های دانش بنیان دانشگاه ها هستند و دانشگاه بستر این موضوع را فراهم می کند.

ستاری با بیان اینکه سقف آرزوهای دانشگاه ها برای بلند پروازی و نوآوری با اتکا به پول دولت محدود است، افزود: دانشگاه ها نباید فقط به این موضوع اکتفا کنند و بسمت تجاری سازی دستاوردهای علمی بروند.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۰ سال فروش نفت در کشور به ما یاد داده که همه چیز خریدنی است،اضافه کرد: اما تکنولوژی و فناوری خریدنی نیست و یادگرفتنی است، با پول می توان صاحب کارخانه شد اما صاحب صنعت و تکنولوژی و فناوری نمی توان شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اظهار گلایه از اینکه اتکا به پول نفت، کارآفرینی و فرهنگ کارآفرینی را به نوعی سرکوب کرده است،گفت: این نوع فرهنگ را باید کنار بگذاریم.ستاری تصریح کرد: باید بسمت فناوری و تکنولوژی و نگاه دانش بنیان برویم، باید در یک جبهه کنار هم بجنگیم.

**از فرصت تحریم برای بازسازی ساختار صادراتی کشور استفاده بشود

وی با یادآوری اینکه ساختارهای وارداتی مان قوی اما ساختارهای صادراتی مان ضعیف است،افزود: باید از فرصت تحریم استفاده کنیم و این ساختار بازسازی بشود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور همچنین گفت: ساختارهای فکری و باورهایمان را به موضوع کالای ایرانی و حمایت از تولید داخل باید ارتقا دهیم و از این فرهنگ حمایت کنیم.

ستاری در ادامه سخنان خود بیان کرد: خوشحالم در صنعت فولاد همه بسمت تولید داخل و خودکفایی رفته اند، داخلی کردن طراحی ها و تولیدات قابل توجه است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۵۰ خدمت به شرکتهای دانش بنیان ارائه می دهیم، افزود: حاضریم در پروژه های دانش بنیان و علمی و تحقیقاتی و دانشگاهی حوزه فولاد همکاری مالی داشته باشیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در پایان همچنین تصریح کرد: ساخت داخل و توجه به آن برای آینده این کشور و فرزندانمان حیاتی است.

**انجمن قطعه سازان صنعت فولاد باید ایجاد بشود

معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو هم در این مراسم گفت: ساختار ساخت داخل در ایمیدرو تشکیل شده است و فولادسازان هم باید ساختار ساخت داخل ایجاد کنند.

خداداد غریب پور بیان کرد: فولاد جزو افتخارات کشور است و این حوزه از نوامبر سال قبل چندین بار تاکنون تحریم شده است که نشانه اینست که خوب عمل کرده است.

وی ساخت داخل را جزو استراتژی های کشور دانست و بیان کرد: امروز اولین میز تعمیق ساخت داخل فولاد با یک تفاهم نامه به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو بسته می شود.

معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به برخی استانداردهای جهانی، بیان کرد: طول خطوط ریل فولاد به ۱۵۰ متر یعنی شش برابر قبل در دنیا رسیده است، وزن فولاد ۲۰ تا ۴۰ درصد کمتر شده و سبک تر شده است که نشانگر رقابت بالا در این حوزه است.

غریب پور، جهت گیری نظام را حمایت از ساخت داخل به عنوان یک راهبرد بر اساس منویات مقام معظم رهبری معرفی کرد و گفت: رییس جمهور و وزیر صمت هم به این‌مهم توجه دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود همچنین اضافه کرد: ۹۵ درصد آب مصرفی در صنعت فولاد بازیابی می شود.

معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین گفت: اطلاعات دقیق از میزان نیاز واحدها و اطلاعات لازم در خصوص توان ساخت داخل را در حوزه فولاد باید به دست آوریم.

ساختار ساخت داخل در ایمیدرو تشکیل شده است

غریب پور، فولاد را از ظرفیت های درخشان کشور دانست که دشمن آن را بشدت مورد حمله قرار داده است و بیان کرد: ساختار ساخت داخل در ایمیدرو تشکیل شده است و فولادسازان هم باید ساختار ساخت داخل ایجاد کنند.

وی با تصریح بر اینکه تفاهم نامه های امسال در حوزه ساخت تجهیزات فیزیکی است، گفت: انجمن قطعه سازان صنعت فولاد همانند انجمن تولیدکنندگان فولاد باید ایجاد بشود.

معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در شرکت ملی فولاد ایران روی ساخت کمپرسور که یکی از سخت ترین کارهاست به کمک یکی از شرکت های داخل، کار می کنیم و فولاد هرمزگان سمینار ریخته گری برگزار کرده است که این کارها امیدوار کننده است.

غریب پور ادامه داد: انجمن تولیدکنندگان فولاد، جشنواره و نمایشگاه خود را از یک رویداد مقطعی به یک رویداد دائمی ارتقا داده است و قطعه سازان نیز اینگونه کارها انجام دهند.

وی همچنین با اعلام اینکه دولت در وزارت صمت، معاون علمی و فناوری و… تسهیل کننده کار ها خواهد بود، گفت: در ایمیدرو یک‌مجموعه استارت اپی را راه انداختیم.

**۵۶۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی فولاد مبارکه از محل بومی سازی

حمید رضا عظیمیان هم در این مراسم گفت: ما در فولاد مبارکه به این نتیجه رسیدیم که پس از گذشت این سال ها باید از قطعه سازی به سمت فرآیندسازی پیش برویم.

مدیرعامل فولاد مبارکه بر اراده شرکت فولاد مبارکه بر حمایت و حرکت به سمت شرکت های دانش بنیان و شهرک های تحقیقاتی تاکید کرد و افزود:  ما برنامه ریزی کرده ایم که طی پنج سال آینده بتوانیم صاحب دانش یک واحد فولادسازی از ابتدا تا انتها باشیم ودر این راستا از هم افزایی جمعی از سراسر کشور کمک گرفته ایم تا به این هدف بزرگ برسیم.

وی اذعان کرد: در حال حاضر با همکاری تیم های فنی و تخصصی در حال ساخت قطعه اسکین پاس در پروسه نورد سرد هستیم و این کار را به عنوان یک آزمون مد نظر داریم.

وی ضمن تشکر از برگزار کنندگان این جشنواره و نمایشگاه گفت: این جشنواره و نمایشگاه بسیار خوب است ولی آفت این نوع سمینارها این است که به حرف و نمایش انحراف پیدا می کند و ما باید در این جشنواره از این انحراف پیشگیری کنیم و باید یک ارزیابی درباره تفاهم نامه های به ثمر نشسته داشته باشیم و دوره های بعدی را با دید بازتر برگزار کنیم.

عظیمیان بر ضرورت تحقیق و توسعه در همه ابعاد تاکید کرد و گفت: اگر قرار بود کار تحقیق و دانش آسان باشد، تا این حد ارزشمند نبود، پس باید برای رسیدن به آن از مال و وقت هزینه کرد و  ارزیابی ما از این جشنواره در مورد فولاد مبارکه در این شرکت ارائه خواهد شد.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=104309