حرف خودروسازان به کرسی نشست

0
۴۶۳ بازدید

معاون وزیر صنعت در امور صنایع روز دوشنبه در نشستی خبری از دستور وزیر صنعت برای بازنگری در اجرای استانداردهای ۸۵گانه خودرو از دی ۹۷ خبر داد و گفت: این تصمیم با موافقت رئیس سازمان استاندارد گرفته شده است.

بازنگری در استانداردهای جدید خودرو کلید خورد

مهدی زاهدی-درحالی که مسئولان سازمان استاندارد از اواخر سال ۱۳۹۵ وهمزمان با اعلام افزایش قابل توجه استانداردهای تولید خودرو دراظهارنظرهای مختلف و متعدد تا امروز، بر اجرایی شدن این طرح تاکید کرده و دی ماه ۱۳۹۷ را آخرین فرصت خودروسازان برای رسیدن به ۸۵ استاندارد تعیین شده اعلام کردند، روز دوشنبه محسن صالحی نیا، معاون وزیرصنعت، در جمع خبرنگاران عنوان کرد: استانداردهای اعلام شده بازنگری خواهند شد.

پیش از این و اویل دی ماه سالجاری خبرنگار جهان اقتصاد در گزارشی با عنوان « انقلاب خودرویی استاندارد » پیش بینی کرده بود:« به نظر می رسد، در مرحله نهایی اجرای این استانداردها و هنگامی که کار به توقف خط تولید خواهد رسید، لابی های همیشگی را به میدان خواهد آورد تا جلوی این اتفاق را گرفته و مهلت استانداردسازی مثل همیشه تمدید خواهد شد.»

پس از آن بود که خودروسازان هم دست به کار شده و در همایش ها، سخنرانی ها و گفتگوهای متعدد از عملی نشدن این استانداردها سخن گفتند، این انتقادات سبب شد تا سرانجام صحبت از بازنگری استانداردهای خودرویی مطرح و عملا همانگونه که پیش بینی می شد «مهلت دوباره تمدید شد!»

در همین رابطه معاون وزیر صنعت در امور صنایع روز دوشنبه در نشستی خبری از دستور وزیر صنعت برای بازنگری در اجرای استانداردهای ۸۵گانه خودرو از دی ۹۷ خبر داد و گفت: این تصمیم با موافقت رئیس سازمان استاندارد گرفته شده است.

صالحی نیا گفت: وزیر صنعت تاکید داشت که در زمینه استانداردهای ایمنی و عملکردی، آخرین استانداردهای مصوب اجرایی شود، ولی در مورد استانداردهای اختیاری یا مواردی که خودروسازان اعلام می‌کنند توسط طرف‌های اروپایی اجرا نمی شود، قرار شد بازنگری صورت گیرد.وی ادامه داد: مقرر شد اسناد و مدارک ارایه شود تا تصمیم جدیدی اتخاذ شود که تولید نیز با مشکل روبرو نشود.به گفته معاون وزیر صنعت، این تصمیم در جلسه ای با حضور رییس سازمان استاندارد اتخاذ شده است.

وی در ادامه با اشاره به جلسه اخیر برگزار شده با خودروسازان و قطعه سازان نیز اظهار داشت: برای کاهش قیمت تمام شده تولید قطعات قول هایی را به قطعه سازان دادیم که یکی از آنها پرداخت ارز مبادلاتی برای واردات برخی مواد که وارداتشان اجتناب ناپذیر است، بود.

*تکرار حرف وزیر

صالحی نیا همچنین در مورد اجرای حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر لغو مصوبه دولتی افزایش تعرفه واردات خودرو نیز با تکرار حرف وزیر صنعت گفت: تا این لحظه تغییری در مصوبه دولت ایجاد نشده و مصوبه افزایش تعرفه واردات خودرو به قوت خود باقی است.

وی ادامه داد: اگر مصوبه دولت در مورد تعرفه واردات خودرو تغییر کند این موضوع اجرایی خواهد شد.

وی در خصوص بازنگری در تعرفه واردات خودروهای هیبریدی نیز گفت:در این مورد اعداد جدیدی از سوی وزارت اقتصاد به دولت پیشنهاد شده که باید در هیأت دولت به تصویب برسد.

*تولید پژو ۲۰۰۸ از برنامه عقب است

وی در خصوص وضعیت تولید پژو ۲۰۰۸ نیز با اشاره به تولید ۲۲۰۰ دستگاه از این خودرو گفت: تولید این خودرو از برنامه عقب است ولی قرار است سال آینده به تولید روزانه ۱۲۰ دستگاه و در نهایت ۱۶۰ دستگاه برسیم.

به گفته صالحی نیا میزان داخلی سازی پژو ۲۰۰۸ در حال حاضر ۲۲ درصد است که با توجه به قراردادهای منعقد شده با قطعه سازان به ۳۰ درصد خواهد رسید.

وی همچنین با اشاره به آغاز تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ اظهار داشت: تولید این خودرو از سال آینده با داخلی سازی ۵۰ درصد و بالاتر آغاز خواهد شد و برای تولید پژو ۲۰۰۸ نیز با همین روند پیش خواهیم رفت.

*اجرای قرارداد سایپا سیتروئن از برنامه عقب است

وی در ادامه با اشاره به تأخیر موجود در اجرای برخی قراردادهای خودرویی با شرکتهای خارجی نیز گفت: قرارداد سایپا و سیتروین در حال اجرا است اما از موعد مقرر ۲ ماه عقب هستند و قول داده اند که تولید را از اواسط تیرماه ۹۷ شروع کنند.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: تولید ۲ مدل خودرو با داخلی سازی ۳۰ درصدی با مشارکت فولکس واگن و ماموت مورد بحث بود ولی برای واردات تعدادی خودرو تفاهم کرده بودند که به دلیل توقف ثبت سفارش واردات خودرو، صورت نگرفت.

وی تصریح کرد: این اتفاق باعث شد مدیران فولکس واگن تصور کنند شاید قرار است محدودیتی در واردات وجود داشته باشد و همین موضوع، اجرای کار را با چالش روبرو کرد.صالحی نیا افزود: در هر حال قول داده شده که تولید محصول مشترک این دو خودروساز از شهریور ۹۷ انجام شود.

صالحی نیا همچنین به آخرین آمار اختصاص تسهیلات صنایع اشاره کرد و گفت:  ۵۶۰۰ واحد صنعتی برای دریافت تسهیلات نوسازی و بازسازی درخواست داشته اند که تنها ۱۴۰ واحد موفق به دریافت تسهیلات شده اند.

وی ادامه داد: ۴۸۰ میلیارد تومان تسهیلات به این ۱۴۰ واحد پرداخت شده که نسبت به پیش بینی ما در ابتدای سال رقم بسیار پایینی است.

وی همچنین از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان از محل مازاد درآمد هدفمندی یارانه ها به رونق تولید و اشتغال و اجرای طرح های ایجادی،توسعه ای و نوسازی خبر داد.

معاون وزیر صنعت در مورد پرداخت تسهیلات رونق تولید به واحدهای کوچک و متوسط نیز گفت: ۴۱ هزار و ۷۰۰ درخواست برای دریافت این تسهیلات ارایه شده که ۲۲ هزار مورد مصوب و به بانکها معرفی شده و ۲۰ هزار واحد موفق به دریافت تسهیلات ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی شده اند.

صالحی نیا مجموع تسهیلات پرداختی به صنایع را طی سال جاری ۱۱۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: اختصاص ۱۵۰۰ میلیارد تومان بابت مشوق‌های صادراتی و ایجاد زیرساخت‌ها مد نظر قرار گرفته است.

* قیمت‌گذاری فولاد در ستاد تنظیم بازار

صالحی نیا در ادامه با اشاره به بررسی موضوع تعیین قیمت فولاد در ستاد تنظیم بازار، گفت: قیمت فولاد در بورس کالا نباید بیش از قیمت فوب خلیج فارس باشد، بر همین اساس هفته آینده این موضوع در ستاد تنظیم بازار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت مواد اولیه، تولیدکنندگان را با مشکل روبرو کرده است، افزود: روز گذشته نشستی با حضور تشکل های فولادی و معاونین وزیر صنعت در مورد افزایش نرخ، سهم بازار، کشش تقاضا و وضعیت واردات فولاد برگزار شد که مقرر شد ستاد تنظیم بازار شیوه قیمت‌گذاری در بورس کالا را طوری تعریف کند که قیمت فولاد بیشتر از نرخ فوب خلیج فارس نشود و قیمت ارز هم بر پایه متوسط دوره‌های ۲ تا سه ماهه مبنا قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به صدور ۱۶ هزار و ۳۰۰ مجوز فعالیت در بخش صنعت طی ۱۰ ماهه امسال، اظهار داشت: ارزش افزوده بخش صنعت در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود ۶.۵ درصد افزایش داشته است. ارزش افزوده بخش صنعت در ۶ ماهه اول امسال حدود ۴.۵ درصد بود و تا پایان سال به ۵.۵ خواهد رسید.

به گفته صالحی نیا، طی ۹ ماهه امسال حدود ۱۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنعت پرداخت شده که نسبت به سال گذشته ۸ درصد افزایش داشته است و پیش بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برسد.

وی تصریح کرد: ۸۴.۵ درصد تسهیلات پرداختی به بخش صنعت به تأمین سرمایه در گردش، حدود ۷ درصد به طرح‌های ایجادی و حدود ۴.۵ درصد نیز به بخش توسعه و نوسازی اختصاص داشته است.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=78717