حذف ۱۲ سم پرخطر پس از دهه ها استفاده در بخش کشاورزی

0
۷۳۷ بازدید

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد،علیمراد سرافرازی معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور در نشست خبری از حذف ۱۲ سم کم خطر و متوسط خطر از فهرست ۱۸۰ قلم سم کشور خبر داد که سموم متاکلر و دیازینون از جمله آنها است.

گروه تولید-معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور در نشست خبری از حذف ۱۲ سم کم خطر و متوسط خطر خبر داد که برخی از آنها چندین دهه است در بخش کشاورزی کشور استفاده می شود.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد،علیمراد سرافرازی معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور در نشست خبری از حذف ۱۲ سم کم خطر و متوسط خطر از فهرست ۱۸۰ قلم سم کشور خبر داد که سموم متاکلر و دیازینون از جمله آنها است.

به گفته معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور این سموم پر مصرف هستند که پس از بررسی ها مشخص شده برای سلامتی مضر هستند و بنابراین تولید و یا واردات آنها از این به بعد انجام نخواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «سم دیازینون حداقل ۳۵ سال است در کشور مصرف می شود چرا سازمان حفظ نباتات پس از  این مدت به این فکر افتاده که این سم را حذف کند؟ اگر این سموم پرخطر بوده پس حرف خبرنگاران که بارها و بارها به وجود باقیمانده سموم و خطرات آن برای سلامتی تاکید می‌کردند درست بوده است» پاسخ داد اگر سمومی را حذف میکنیم باید جایگزین آن را هم داشته باشیم اگر سال ها این سموم استفاده شده به این دلیل بوده که جایگزین مناسبی برای این سموم جهت استفاده کشاورزان نداشتیم.

وی همچنین ادامه داد وجود باقی مانده سم در محصولات کشاورزی که معضل بزرگی است صرفاً به خاطر سموم کشاورزی نیست بلکه همان طور که شما هم اشاره کردید به دلیل نبودن تجهیزات مناسب در این بخش و کافی نبودن دانش کشاورزان درباره سموم کشاورزی است مثلاً برخی سموم هستند که دوره کارنس آنها ۲۱ روز است یعنی طی این مدت پس از سمپاشی کشاورزان نباید محصولات خود را برداشت کرده و به بازار عرضه کنند که بسیاری از کشاورزان از این امر بی اطلاع هستند. خبرنگار فارس پرسید باقیمانده سموم کشاورزی سالهاست دغدغه مردم است و برخی وجود بیماری های عجیب و غریب را مرتبط با این باقیمانده سموم می دانند در حالی که متولیان بخش باید اقدام گسترده‌ای برای جلوگیری از این کار انجام دهند وی پاسخ داد بخش ترویج کشاورزی باید این اطلاعات را در اختیار بهره برداران کشاورزی قرار دهد و دانش آنها را بالا ببرد.

این مسئول در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه میزان از سموم در داخل کشور تولید و چه بخشی وارد وارداتی است گفت حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد سموم در داخل کشور تولید می‌شود و بقیه آن وارداتی است صحبت های این مسئول درباره تولید ۸۰ درصدی در داخل در حالی مطرح می‌شود که هیچ ماده موثره این سموم تولید داخل نیست بلکه همه آنها وارد شده و در داخل کشور فرموله می‌شوند.

در این نشست خبری مسئولانه سازمان حفظ نباتات و انجمن‌های تولیدکنندگان نهاده ها تلاش کردند تا نشان دهند فرموله کردن همان تولید داخل است اما این یک واقعیت است که در شرایط تحریم اگر بخواهند این محصولات را به ما تحویل ندهند ما هیچ فرموله ای در داخل هم نمی توانیم انجام بدهیم بنابراین فرموله کردن کاملا متفاوت از تولید داخل است.

*ماده موثره را کشورهای خارجی صرفا برای فرموله کردن می دهند

در ادامه محمد حسین رحمتی عضو انجمن های کود و سم و بذر تصریح کرد واقعیت این است در شرایط تحریم اگر بخواهیم این سموم را در داخل تولید  کنیم مواد اولیه آن را به ما نخواهند داد و چون ما این مواد اولیه را وارد می کنیم و در داخل فرموله می‌کنیم آنها این مواد را به ما می‌دهند.

سموم شیمیایی از دوبخش ماده موثره و ماده لازم برای فرموله تشکیل شده است آنچه مهم است ماده موثره است که اگر در داخل تولید نشود ما همواره وابسته به واردات سم خواهیم بود .

در این نشست گیل آبادی رئیس انجمن تولیدکنندگان سم در توجیه این که چرا طی سال ها ماده موثر در داخل تولید نمی شود گفت در بسیاری از کشورها چنین مرسوم است و حتی اروپا هم ماده موثره را وارد می‌کند و سموم را در داخل فرموله می کنند سنتز سموم در داخل پرهزینه است دوم اینکه باعث ایجاد سموم جانبی می‌شود و این برای محیط زیست خطرآفرین است اما در کشوری مثل چین از سمومی که دوباره ایجاد می شود طی فرایندی دوباره سموم جدید تولید می کنند و اجازه نمی دهند به محیط زیست آسیب بزند.

در ادامه این نشست از برگزاری هفتمین نمایشگاه سموم و نهاده های کشاورزی از تاریخ ۱ تا ۴ بهمن داد که در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار خواهد شد و از ساعت ۱۴ تا ۲۰ در معرض دید علاقمندان قرار می‌گیرد انجمن‌های تولیدکنندگان سموم کشاورزی تولید کنندگان کود کشاورزی و تولید کنندگان بذر اصلاح شده ایران در این نمایشگاه حضور خواهند داشت ۹۳ شرکت تولید کننده هم در این نمایشگاه شرکت می کنند.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103612