کد خبر: 102275
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸

حذف تنش آبی در گرو افزایش سالانه ۱۰۰میلیون مترمکعب آب

حذف تنش آبی در گرو افزایش سالانه ۱۰۰میلیون مترمکعب آب

گروه امورزیربنایی-معاون برنامه‌ریزی و توسعه آب و فاضلاب کشور گفت: در حال حاضر ۱٫۹ میلیون خانوار معادل ۶٫۷ میلیون نفر در ۱۰هزار روستا تحت پوشش آب سالم قرار دارند. در سال جاری ۱٫۲ میلیون نفر در ۱۹۵۰ روستا تحت پوشش آب روستایی قرار گرفته‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم که چنانچه این اعتبارات ادامه یابد تا پایان دولت ۳ میلیون نفر دیگر تحت پوشش قرار گیرند.

به گزارش جهان اقتصاد، شاهین پاکروح در نشست حاشیه‌ای پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب و تاسیسات فاضلاب اظهار داشت: وظیفه ما تامین آب سالم و پایدار است که باید برای آن زیرساخت ایجاد کنیم.

وی افزود: طی ۱۵ سال گذشته تنش جدی آبی و خشکسالی را داشتیم که اثر نامطلوبی بر منابع آب سطحی و زیرزمینی داشتیم بنابراین باید اقداماتی مثل سدسازی و حفر چاه سامانه تصفیه و انتقال داشته باشیم تا بتوانیم این مسئله را جبران کنیم.

وی افزود: براساس آمار سال ۹۷، ۹۹٫۶ درصد جمعیت شهری تحت پوشش شبکه آب قرار دارند در حالی که این رقم در ابتدای انقلاب ۷۴٫۶ درصد بود. تعداد تصفیه‌خانه‌های شهری در ابتدای انقلاب ۲۷ تصفیه‌خانه بود که اکنون این رقم به ۱۴۰ تصفیه‌خانه رسیده است. ابتدای انقلاب ۱٫۹ میلیون مترمکعب در روز آب تصفیه می‌شد که این رقم اکنون به ۱۱ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: در حال حاضر ۹۹٫۵ درصد جمعیت شهری که ۱۶٫۷ میلیون مشترک را شامل می‌شود، تحت پوشش شبکه آب شهری قرار دارند.

وی ادامه داد: اکنون ۱۴۰ تصفیه‌خانه در مدار قرار دارد. ۳۲ مدول تصفیه‌خانه در دست اجرا داریم. در حوزه شبکه فاضلاب ۵۱ درصد جمعیت شهری تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند که ۷٫۶ میلیون نفر در ۳۳۰ شهر کشور را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه ما در ۲۱۶ تصفیه‌خانه خدمات فاضلاب را ارائه می‌دهیم، افزود: ۱۰۳ مدول تصفیه‌خانه نیز در دست اجرا داریم که به این ترتیب جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب تا پایان برنامه پنج ساله پنجم ۲۵ درصد ارتقاء خواهد یافت.

وی با اشاره به بخش بهره‌مندی جمعیت روستایی از شبکه آب و فاضلاب تصریح کرد: ۸۲ درصد مشترکین تحت پوشش شبکه آب روستایی قرار دارند. ۵٫۷ میلیون فقره انشعاب در روستاها داریم و سالانه ۱٫۵ میلیارد مترمکعب آب جهت تامین آب شرب روستایی تخصیص می‌یابد که از این میزان ۸۵ درصد از منابع آب زیرزمینی و ۱۵ درصد از آبهای سطحی تامین می‌شود.

پاکروح با بیان اینکه جهت تامین آب برای شرایط پایدار مطالعات جمعیت‌شناسی انجام دادیم، افزود: برای تامین آب در کوتاه‌مدت به ۹ میلیارد متر مکعب ظرفیت آبی نیاز داریم. ما در حال حاضر به لحاظ کمی کمبودی نداریم. در تعدادی از شهرها منابع آبی کمتر و در تعدادی از شهرها بیشتر است. رسالت ما تامین آب سالم و بهداشتی است.

وی با بیان اینکه ۱۵ سال خشکسالی مشکلاتی را به لحاظ شوری و کیفیت آب به وجود آورده است، خاطرنشان کرد: در پروژه‌های ارتقای کیفی بنا داریم که علاوه بر بهبود کیفیت آب، تنش آبی را نیز صفر کنیم. برای این منظور نیاز داریم که سالانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب اضافه کنیم. یعنی پروژه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت که مربوط به حفر و تجهیز چاه‌ها است باید به گونه‌ای باشد تا بتوانیم این میزان آب را تامین کنیم.

وی ادامه داد: برای تامین پایدار آب ۱۲۰ طرح آبرسانی در قانون بودجه در نظر گرفته شده که به ۳۷ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. از تعداد این ۱۲۰ طرح بیش از ۳۱ طرح پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد دارند و برنامه‌ریزی کشور این است که تعداد قابل توجهی از پروژه‌ها تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسند.

وی در ادامه گفت: در حوزه تامین آب کشور ظرف پنج سال گذشته ظرفیت تامین آب را به ۱۱ میلیون متر مکعب رساندیم این در حالی است که در سال ۹۲ این رقم ۹٫۶ میلیون متر مکعب بوده است.

پاکروح گفت: تعداد تصفیه‌خانه‌ها در ابتدای انقلاب ۲۷ تصفیه‌خانه بود که این رقم در سال ۹۲ به ۱۱۹ تصفیه‌خانه رسید و تا سال ۱۴۰۰ به ۱۶۸ واحد خواهد رسید.

وی با بیان اینکه تامین مالی پروژه‌های آبی روستایی در گذشته محدود و به صورت محلی ساماندهی می‌شد، افزود: از سال ۹۵ تامین مالی از محل صندوق توسعه ملی نیز در نظر گرفته شد و به این ترتیب ۵۰۰۰ میلیارد تومان تاکنون در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: سیاست‌گذاری در موضوع آبرسانی روستا در ۱۹ هزار و ۶۰۰ روستا با جمعیت ۱۰ میلیون نفر در نظر گرفته شده و برنامه‌ریزی کردیم ۱٫۳ میلیارد متر مکعب به ظرفیت آب روستایی اضافه شود.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۷، ۷ تصفیه‌خانه به بهره‌برداری رسیده، افزود: در سال ۹۷ از ابتدای سال تاکنون ۸ واحد تصفیه‌خانه به بهره‌برداری رسیده و تا پایان سال ۲۸ تصفیه‌خانه فاضلاب دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی استراتژیک ما این است که در شهرهای با جمعیت بالاتر احداث تصفیه‌خانه‌ها را ادامه دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در حوزه شبکه فاضلاب روستایی با توجه به عدم تامین منابع موثر از طریق بانک توسعه اسلامی تامین بودجه کرده‌ایم، افزود: در سال ۹۶، ۱۹۵ میلیون یورو اعتبار برای ایجاد زیرساخت در ۱۱۱ روستا اختصاص دادیم.

پاکروح ادامه داد: در حال حاضر میانگین پیشرفت فیزیکی تصفیه‌خانه‌های روستایی ۳۳ درصد است و با توجه به برنامه‌ریزی، تا پایان سال برای ۳۱ روستا هدفگذاری کرده‌ایم تا تاسیسات انتقال به بهره‌برداری برسد.

**هر هفته ۳۰ روستا از آب سالم برخوردار می‌شوند

وی با بیان اینکه در حوزه آب روستایی هر هفته ۳۰ روستا از نعمت آب سالم برخوردار می‌شوند گفت: در سال ۹۷، ۳۳۰ شهر در تنش آبی قرار داشته‌اند اما در سال ۹۶ و ۹۷ با توجه به بارندگی‌ها وضعیت بهتر بود اما به هر حال در تعدادی از شهرها منابع آبی و در تعدادی مخازن باید اضافه شود.

وی همچنین گفت: در حال حاضر ۶۰۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند اما با توجه به پروژه‌های آبرسانی، این آمار تغییر می‌کند.

وی درباره استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب یادآور شد: آب تهران و کشور سالم و بهداشتی است و نیازی به دستگاه‌های تصفیه آب نیست. ضمن اینکه اگر این دستگاه‌ها نگهداری نشوند، خود به منبع آلودگی تبدیل می‌شوند.