حذف اتحادیه‌های صنفی که به اشتباه ایجاد شده‌اند

0
۶۳۰ بازدید

قائم مقام وزیر صنعت در امور تجارت گفت: امروز فروشگاه‌های زنجیره‌ای سهم پنج درصدی از خرده فروشی را برعهده دارند و این نقش موثر در قالب اطلاع رسانی به هنگام و مستمر از شرایط بازار به مسئولان اهمیت بالایی دارد.

گروه بازار

قائم مقام وزیر صنعت در امور تجارت گفت: امروز فروشگاه‌های زنجیره‌ای سهم پنج درصدی از خرده فروشی را برعهده دارند و این نقش موثر در قالب اطلاع رسانی به هنگام و مستمر از شرایط بازار به مسئولان اهمیت بالایی دارد.

به گزارش جهان اقتصاد، مجتبی خسروتاج در آیین افتتاح رسمی اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تهران افزود: براساس پنجمین برنامه توسعه کشور، بخشی از وظایف دولت به تشکل های صنفی قابل واگذاری شد و این امر زمینه ای برای واگذاری کار مردم به خودشان بود.

وی اضافه کرد: واقعیت اینکه در هر رشته‌ای چنانچه تشکل مربوطه حضوری فعالانه داشته باشد، می تواند ضامن دستاوردهای موفق برای اعضا و در نهایت جامعه باشد.

به اعتقاد این مقام مسئول، فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌توانند نبض بازار را در اختیار بگیرند و با مشاهده علایم رکود، شرایط خوب و بد بازار را به مسئولان ذیربط اطلاع رسانی کنند؛ در واقع هشدارهای لازم از وضعیت بازار را به مقام های مربوطه ارایه دهند.

خسروتاج معتقد است: فروشگاه‌های زنجیره‌ای نقش کلیدی در تغییر نگرش خریداران نسبت به کالا از نظر کیفی دارند؛ در واقع اینگونه فروشگاه‌ها در ارتقای بینش کیفی مصرف کنندگان با تنوع عرضه کالا، می توانند نقش آفرین باشند.

قایم مقام وزیر صنعت در امور تجارت اضافه کرد: بدون تردید یکی از دلایل رجوع مصرف کننده ایرانی به کالای خارجی، بعد کیفی است؛ بنابراین فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ارتقای کیفی کالاها می‌توانند موثر باشند.

وی یادآورشد: وزارت صنعت امروز به این نتیجه رسیده که شکل‌گیری برخی اتحادیه‌ها نادرست بوده است، بنابراین باید برخی از آنها ادغام شوند، زیرا در فعالیت یک واحد صنفی چندین اتحادیه مداخله می‌کنند، بنابراین مانع از تداوم فعالیت آن می‌شوند.

خسروتاج ابراز امیدواری کرد: اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای از آغاز حرکت خود سنجیده و استوار حرکت کند و منشا اثر برای دیگر اتحادیه ها باشد.

وی گفت: اتحادیه ها می توانند نظم را در بین اعضای خود معنا بخشند و با اقدام ها و حرکت های اصول در اقتصاد کشور، منشا اثر مثبتی باشند و انتظار از این اتحادیه جدید نیز اینگونه است.

امیر خسرو فخریان رییس اتحادیه یاد شده نیز در ابتدای این آیین گفت: آمارها نشان می دهد امروز ۲۰ هزار شاغل در فروشگاه های زنجیره ای حضور دارند؛ علاوه براین در سطح کشور ۲ هزار فروشگاه زنجیره ای فعالیت می کنند.

وی شکل گیری فروشگاه های زنجیره ای را متناسب با نیاز روز جامعه ارزیابی کرد و افزود: مشتری محوری و ارایه بالاترین سطح خدمات، از دغدغه های فروشگاه های زنجیره ای است.

فخریان، پشتیبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف کشور را نیاز امروز اعضای این اتحادیه دانست و گفت: الگوبرداری از آخرین دانسته های جهانی در این عرصه اهمیت بسزایی دارد.

خسروتاج پیش از این اعلام کرده بود که نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار صنف توزیعی در کشور وجود دارد و سرانه مصرف کننده برای هر فروشگاه خرده فروشی ۴۴ نفر است؛ این موضوع سبب افزایش هزینه های توزیع می شود.

به گفته وی، امروز برای هر ۴۴ نفر ایرانی یک واحد صنفی در کشور وجود دارد که رقم پایینی است و می توان این رقم را با ایجاد فروشگاه های بزرگ تا حد بسیار زیادی افزایش داد.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36182