حذف آموزش زبان انگلیسی با توسعه منافات دارد

0
۱,۰۱۱ بازدید

گفت و گوی جهان اقتصاد با نماینده مجلس شورای اسلامی

 

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

روز یکشنبه خبر لغو یادگیری زبان انگلیسی در دبستان حتی در برنامه های فوق العاده حاشیه های زیادی را در صفحات مجازی به همراه داشت. رهبر انقلاب چند ماه پیش گفته بودند که چرا در مدارس فقط زبان انگلیسی تدریس می شود، مگر زبان های دیگر چه مشکلی دارند؟

حال پس از چند ماه این ابهام به وجود آمده که آیا این مصوبه بر اساس دستور رهبر بوده یا تصمیمی است که دولت گرفته است.

به همین منظور به سراغ داوود محمدی، نماینده مجلس شورای اسلامی رفتیم تا با او در این باره گفت و گویی داشته باشیم.

*بعد از آنکه مشخص شد تدریس زبان انگلیسی در دبستان ممنوع است عده ای به این تصمیم واکنش نشان دادند. چه کسی یا چه کسانی تصمیم گرفتند که تدریس زبان بین المللی انگلیسی در دبستان ها ممنوع شود؟ آیا با نظر رهبر این تصمیم گرفته شد؟

این نتیجه مصوبه ای است که توسط شورای انقلاب فرهنگی گرفته شده. رهبر در این باره توصیه کردند. نصیحت های ایشان برای تبدیل به قانون شدنی است اما به هر حال از لحاظ قانونی در شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به مصوبه دربیاید و قطعا آن مواردی که مربوط به آموزش و پرورش است به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش نیاز دارد.

ظاهرا دبیر کل شورا این موارد را با توجه به نظری که مقام معظم رهبری داشتند مطرح کردند و همان جا هم به مصوبه در آورده شده است.

اما از نظر من باید در رابطه با کلیت آن بحث صورت بگیرد.

*طبق مشاهدات می توان متوجه آن شد که پایین بودن سن می تواند کمک چندانی به یادگیری زبان انگلیسی کند. با توجه به این موضوع آیا امکان تغییر در مصوبه وجود دارد؟

زبان انگلیسی، زبان رسمی دنیا است و قطعا اگر قرار باشد که با سایر کشورها ارتباط برقرار کنیم یادگیری این زبان یکی از الزاماتش است و حتما باید در مدارس به دانش آموزان آموخته شود. البته در دوره متوسط آموزش این زبان صورت می گیرد اما در اینکه ابتدایی هم باید مانند دوره متوسطه در این زمینه عمل کند قابل بحث است.

*اگر بخواهیم شخصا نظر خود شما رو جویا شویم در رابطه با این مصوبه چه می گویید؟ موافق اجرای آن هستید؟

به صورت کلی عرض می کنم که معتقدم دانش آموزان ما به خصوص جوانان، نیازمند یادگیری زبان انگلیسی هستند. حقیقتا در این مورد(یادگیری زبان انگلیسی) خیلی ضعیف عمل کرده ایم در صورتی که سایر کشورها چنین وضعیتی ندارند. حتی اگر کشورهای همجوار خود را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که شرایط آنها بهتر از ماست و کودکان و نوجوان و جوانان آنها  با زبان انگلیسی به خوبی آشنا هستند. بنابراین وقتی اعتقاد به پیشرفت و ارتقا داریم باید دانش آموزان و به طور کل مردم کشورمان زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=76062