حجم مبنای بازار پایه‌ای فرابورس از امروز تغییر می کند

0
۱۲۴ بازدید

حجم مبنا، حداقل تعداد سهام یک شرکت است که باید در طول روز معامله شود تا قیمت آن سهم، بتوانـد براساس سقف دامنه نوسان، افزایش یا کاهش یابد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، مدیر عملیات بازار فرابورس ایران اعلام کرد: براساس مصوبه هیات مدیره این شرکت و اطلاعیه شماره ۲۹۶۵/الف/۰۰ مورخ ۲۴/۰۵/۱۴۰۰ شرکت فرابورس، از امروز سه‌شنبه(۲ شهریور)، حداکثر حجم مبنای نمادهای معاملاتی مندرج در بازار پایه فرابورس ایران، معادل نیم درصد سرمایه شرکت لحاظ خواهد شد.

شایان ذکر است، حجم مبنا، حداقل تعداد سهام یک شرکت است که باید در طول روز معامله شود تا قیمت آن سهم، بتوانـد براساس سقف دامنه نوسان، افزایش یا کاهش یابد.

درصورتی که تعداد سهام معامله شده یک شرکت در طول روز، کمتر از حجم مبنا باشد، به همان نسبت درصد نوسان قیمت آن سهم نیز کاهش خواهد یافت.

هدف از تعیین حجم مبنا، این است که سرمایه گذاران اطمینان داشته باشند نوسانات قیمت سهام، در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخص و قابل توجهی سهام صورت گرفته است، چرا که در غیر اینصورت، معامله حتـی چند عدد سهم یک شرکت، می تواند قیمت سهام این شرکت در بورس را تحت تأثیر قرار داده و منجر به ایجاد قیمت های غیرواقعی و کاذب در بورس شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=151432