جمعه 04 فروردین، 1402

کدخبر: 2865 14:40:10 1393-04-10
حجم ذخایر ارزی ایران در رتبه 26 جهان

حجم ذخایر ارزی ایران در رتبه 26 جهان

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
حجم ذخایر ارزی ایران در رتبه 26 جهان

حجم ذخایر ارزی ایران در رتبه 26 جهان

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

ایستانیوز: حساب ارزی کشورهای نروژ، امارات و عربستان بیشترین حجم ذخایر حساب ذخیره ارزی را در جهان دارند و صندوق توسعه ملی ایران با 58.6میلیارد دلار ذخیره ارزی در جایگاه 26جهان قرار دارد

swif از مجموع 77 حساب ذخیره ارزی موجود در جهان رتبه صندوق توسعه ملی ایران از نظر حجم ذخایر ارزی جایگاه 26 جهان را دارد.
سه کشور نروژ، امارات و عربستان با دارا بودن بیش از 878، 773، و 737 میلیارد دلار در حساب ذخیره ارزی خود در رتبه های اول تا سوم قرار دارند.
برخی کشورها نظیر امارات، چین، روسیه و غیره بیش از یک حساب ذخیره ارزی دارند و بر همین اساس حساب ذخیره ارزی هر کدام از حساب ها بطور جداگانه در گزارش اخیر SWFI مورد بررسی قرار گرفته است.
بر همین اساس دیگر کشورهای جهان نظیر چین، کویت، سنگاپور نیز از نظر حساب ذخبره ارزی در شرایط خوبی قرار دارند و حجم حساب ذخیره ارزی این کشورها دارای 575.2، 410، 320 میلیارد دلار ذخیره ارز می باشند.
نکته قابل توجه در این زمینه این است که حجم ذخایر ارزی حساب های ایالات متحده با در نظر گرفتن تعداد 8 حساب ذخیره ارزی دولتی این کشور تنها 126.6 میلیارد دلار است که با توجه به حجم تولید ناخالص داخلی این کشور و بطور کلی حجم اقتصادی آن، میزان ذخایر ارزی آمریکا در مقایسه با دیگر کشورها مانند چین، نروژ، امارات و عربستان سعودی رقم ناچیزی محسوب می شود.
حجم دارایی های حساب ذخیره ارزی ایران در حال حاضر معادل 58.6 میلیارد دلار است که حساب ذخیره ارزی ایران را در جایگاه 26 بزرگترین حساب های ذخیره ارزی جهان قرار داده است.
کمترین حجم حساب ذخیره ارزی در جهان نیز مربوط به کشورهای ترکمنستان، پاپوآ و گینه، و همچنین غنا می شود که از این بین تنها حجم حساب ذخیره ارزی غنا معادل 0.07 میلیارد دلار ارزیابی شده است.
بر اساس گزارش فارس، حساب ذخیره ارزی ایران از منابع نفتی و گازی تأمین شده است و مجموع کل حجم مالی تأمین شده توسط نفت و گاز از مجموع کل حساب های ذخیره ارزی کشورهای جهان معادل 4019.9 میلیارد دلار بوده است.
مجموع کل حجم مالی موجود در حساب ذخیره ارزی کل جهان معادل 6605.4 میلیارد دلار محاسبه شده است.
بیش از  40 درصد از کل حجم مالی حساب های ارزی مربوط به کشورهای آسیایی و 35 درصد آن نیز در اختیار کشورهای خاورمیانه قرار دارد و کشورهای آمریکایی نیز تنها 3 درصد از این حجم را در اختیار دارند. سهم اروپا نیز از مجموع حجم ذخایر ارزی در کل جهان تنها 17 درصد است.
لازم بذکر است بالغ بر 59 درصد از مجموع کل ذخایر ارزی جهانی مربوط به منابع نفتی و گازی بوده است.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |