کد خبر: 167394
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۴۰۰

حجم تجارت روسیه و چین از ۱۳۰ میلیارد دلار گذشت

حجم تجارت روسیه و چین از ۱۳۰ میلیارد دلار گذشت

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، حجم تجارت دوجانبه بین روسیه و چین از ژانویه تا نوامبر سال جاری میلادی تاکنون از ۱۳۰ میلیارد دلار فراتر رفته است و قرار است تا پایان سال ۲۰۲۱ به بالاترین رقم خود در تاریخ برسد.

آندری دنیسوف، سفیر روسیه در چین روز سه‌شنبه گفت: علیرغم محدودیت های کرونایی، در عمل، همکاری ها (بین دو کشور) به طور فعال در حال توسعه است.

وی افزود: گردش تجارت متقابل در ۱۱ ماه گذشته از ۱۳۰ میلیارد دلار فراتر رفته است و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و بدون شک در پایان سال رکورد جدیدی ثبت خواهد شد.

این مقام در ادامه گفت: هر دو کشور در حال همکاری نزدیک برای رسیدن به ۲۰۰ میلیارد دلار گردش تجاری سالانه در آینده نزدیک هستند.

در اوایل ماه جاری میلادی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در بحبوحه تشدید تنش ها بین دو کشور و غرب، گفتگوهای ویدئویی داشتند.

در پی این گفتگوها، کرملین فاش کرد که این دو رئیس جمهور برای ایجاد یک سیستم مالی مشترک برای کاهش اتکا به پلتفرم های تحت سلطه ایالات متحده توافق کرده اند.

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی پایان سال خود در روز پنج‌شنبه، چین را شریک شماره یک روسیه خواند و افزود که ما روابط بسیار قابل اعتمادی داریم و این به ما کمک می‌کند روابط تجاری خوبی نیز ایجاد کنیم.

او همچنین اقتصاد چین را تحسین کرد و پیش‌بینی کرد که تا سال‌های ۲۰۳۵ تا ۲۰۵۰، این کشور از ایالات متحده پیشی گرفته و بر اساس همه معیارها به اقتصاد پیشرو در جهان تبدیل خواهد شد.