کد خبر: 4910
تاریخ انتشار: ۰۱ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

حجت‌الاسلام دعاگو: نظام هرگز از بابت آیت‌الله هاشمی نگرانی ندارد

حجت‌الاسلام دعاگو: نظام هرگز از بابت آیت‌الله هاشمی نگرانی ندارد


  امام جمعه شميرانات با تاکيد بر اينکه نظام هرگز از بابت آيت‌الله هاشمي نگراني ندارد،‌ گفت:‌ يک دهم آيت‌الله هاشمي هوشمندي وجود داشت، گرفتاري‌هاي امروز پيش نمي‌آمد.
حجت‌الاسلام محسن دعاگو در گفت‌وگو با ايلنا در خصوص اظهارات اخير رييس جمهور مبني بر اينکه مي‌خواهم اجراي قانون اساسي را آغاز کنم و انتقاد برخي از حاميان دولت مبني بر اينکه هنوز فضا براي فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي باز نشده و همچنان از برگزاري برخي همايش‌ها و مراسم‌ها جلوگيري مي‌شود،‌ گفت:‌ اين انتقاد را به صورت اصلاح شده قبول دارم. اگر خواسته‌هاي طرفداران روحاني در چارچوب قانون اساسي باشد و از اين چارچوب خارج نشود، رئيس جمهور نيز بايد پاسخگوي اين خواسته‌ها باشد و به آن توجه کند. معتقدم روحاني بايد توجه کند که اگر طرفدارانش و حتي مخالفانش تقاضاي راهپيمايي و يا تظاهراتي در چارچوب قانون را دارند که مخل نظم عمومي هم نيست، وي بايد مجوز اين تظاهرات را صادر کند.
امام جمعه شميرانات يادآور شد: در اين زمينه پيشنهادي را به استاندار تهران ارائه کردم و گفتم که شما مي‌توانيد چند سالن بزرگ چند هزار نفري در داخل و اطراف تهران طراحي کرده و ‌آن را آماده کنيد تا هر گروهي که تمايل دارد حرف خود را به گوش دولت برساند، بتواند از اين سالن‌ها براي بيان حرف‌هاي خود استفاده کند و اين امکانات بايد به همه جريان‌هاي سياسي، يکسان داده شود.
وي تاکيد کرد: دولت بايد به همه جناح‌هاي سياسي در چارچوب قانون اساسي اجازه تجمع و برگزاري همايش را بدهد و نبايد از تجمع سياسي در چارچوب قانون اساسي،‌ ترسي داشته باشد.
دعاگو در خصوص يکي از خواسته‌هاي طرفداران روحاني مبني بر رفع حصور و اينکه دولت به چه ميزان مي‌تواند در اين زمينه ورود پيدا کند،‌ اظهارکرد: معتقدم که اساسا بسياري از محدوديت‌ها و حصرها را تندروها ايجاد مي‌کنند. به گونه‌اي که شرايطي را حاکم مي‌کنند که زمينه رفع حصر و محدوديت‌هاي موجود فراهم نشود. مثلا طبق اطلاعات من قرار بود يک سري تسهيلاتي داده شود و رفع برخي محدوديت‌ها صورت پذيرد. ولي در آستانه تحقق اين امر، يکي از افراد مدعي اصلاح‌طلبي بعد از بازگشت به کشور، سخنراني‌ بسيار غيرمنطقي و غيرواقع‌بينانه در يکي از همايش‌ها انجام داد و طي آن، ولايت فقيه و نظام را زير سوال برد و به طور کامل، بستر فراهم شده براي رفع محدوديت‌ها را از بين برد.
عضو شوراي سياستگذاري ائمه جمعه با بيان اينکه اصل اين کار در دست قوه قضاييه است، گفت: اگر کسي جرمي مرتکب شود - چه عادي و چه سياسي- به هر حال مقام رسيدگي‌کننده به آن قوه قضاييه است. بايد شرايطي در کشور ايجاد شود که مقامات امنيتي کشور از آزادي‌هايي که اعطاءمي‌شود، نگران نشوند. به عبارت ديگر، بايد شرايطي را فراهم کرد که آزادي‌ها براي امنيت ملي ما نگران ساز نباشند و براي ايجاد چنين شرايطي، همه گروه‌هاي تندرو بايد کنترل شوند. در صورتي که اين گروه‌ها کنترل شده و حدي از اعتدال را در رفتارهاي خود بپذيرند، قطعا شرايط براي رفع بسياري از محدوديت‌ها فراهم خواهد شد.
دعاگو در مورد اينکه جريان سال 88 دو سمت داشت که يک سوي آن احمدي‌نژاد و دولت او بود. چرا تاکنون با آن جريان برخوردي صورت نگرفت است، اظهار کرد: اگر بنا است با هر رفتار ناهنجاري، برخورد صورت گيرد، خود اين برخورد نيز بايد در چارچوب قانون باشد. هر حصر و بازداشتي بايد منطبق بر قانون باشد. البته حوزه قوانين عادي با حوزه قوانين سياسي-امنيتي متفاوت است.
وي ادامه داد:‌بايد بررسي شود که آيا اگر فرد مذکور آزاد باشد از منافع ملي محافظت خواهد کرد يا خير؟. فرض کنيد که بنده فردي باشم که در شرايطي متوجه شده‌ام که حقي از من ضايع شده است. من مي‌توانم تريبوني را در اختيار بگيرم و از طريق آن اعلام کنم که حق من ضايع شده ولي چه بسا به خاطر منافع و مصالح جمهوري اسلامي و حفظ امنيت ملي کشور، لازم بدانم از حق خود صرف‌نظر ‌کنم. نام اين کار مي‌شود تعامل کردن، يعني درست همان کاري که آيت‌الله هاشمي انجام داد.
دعاگو با بيان اينکه هاشمي علي‌رغم اعتراض به روند انتخابات و اعتقاد به اينکه حق وي ضايع شده است، گفت که من همه اين مسائل را به خدا واگذار مي‌کنم،‌ افزود:‌ وي در چارچوب نظام، اقدام به همگرايي کرد و با آنچه پيش آمده بود، هماهنگ شد. به همين جهت است که نظام هرگز از بابت آيت‌الله هاشمي نگراني ندارد، چون ايشان نشان داده که فردي منضبط است و متوجه منافع و مصالح ملي است.
امام جمعه شميرانات با بيان اينکه  عليرغم اينکه هر روز تندروها به آيت‌الله هاشمي حمله مي‌کنند ولي او همچنان در نظام داراي جايگاه و پايگاه خاص خود است،‌ تاکيد کرد: آيت‌الله هاشمي در نظام، عضو مجلس خبرگان رهبري و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام است و با اين اقدام، جايگاه او در نظام و جامعه صد چندان شد، چراکه به خاطر مصالح نظام و اسلام از حق خود گذشت کرد و اين مسأله ختم شد. به نظر من اگر در ساير موارد هم، نه همين هوشمندي بلکه يک دهم آيت‌الله هاشمي هوشمندي وجود داشت، گرفتاري‌هاي امروز پيش نمي‌آمد.