حجتی: آنهایی که به ما “واردات‌چی” می‌گویند کشور را به خاک سیاه نشاندند

0
۸۹۵ بازدید

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که آنهایی که مسئولان دولت را “واردات‌چی” خطاب می کنند و امروز در برخی ستادها خزیده‌اند در دولت گذشته ایران را به خاک سیاه نشاندند و چشم‌هایشان را بسته‌اند تا نبینند چه اتفاقاتی در کشور افتاده است.

محمود حجتی در نخستین همایش ملی جهاد کشاورزی دهستان‌ که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: برخی که ما را “واردات‌چی پیر و خسته” می‌دانند همان کسانی بودند در دولت گذشته مسئولیت داشتند و امروز در ستاد برخی از آقایان خزیده اند و می‌خواهند به هر طریقی شده به وزارت، صدارت و مسئولیت برسند. اما باید عملکردها راه ببینند که بر اساس اعداد و ارقام است و دروغ نگویند، چرا که همین‌ها بودند که در گذشته ایران را به خاک سیاه نشاندند.

وی افزود: برخی از آقایانی که در دولت گذشته وزیر بازرگانی بوده‌اند و امروز در گوشه ستاد برخی خزیده اند در مصاحبه ای با روزنامه ایران اعلام کردند که در آن زمان برای تامین نیاز داخلی کشور مجبور بودیم اقدام به واردات کنیم و برای آن درصدد گرفتن مجوز از مقام معظم رهبری برآمدیم، چرا که در کشور آرد موجود نبود و اگر گندم وارد نمی کردیم این بحران به وجود می‌آمد؛ بنابر این برای آن ستاد بحران تشکیل دادیم و زمانی که کشتی ها به مرزهای ایران نزدیک می‌شدند با یک قایق موتوری به سرعت به آنها نزدیک می شدیم تا نمونه برداری ها را قبل از رسیدن کشتی به ساحل انجام دهیم، چراکه باید بلافاصله به محض ترخیص از گمرکات به کارخانه‌ها می‌فرستادیم و در واقع در آن ایام ۱۷ – ۱۸ استان بودند که موجودی گندم آنها کمتر از هفت روز بود اما در واقع نباید کمتر از سه ماه باشد. البته این صحبت های من نیست بلکه وزیر بازرگانی دولت گذشته این اظهارات را مطرح کرده است و ما را به چه چیزهایی متهم می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد سال ۱۳۸۴ معادل شش میلیون تن چغندرقند وارد شد و در واقع از مهر ماه سال ۱۳۸۴ تا اردیبهشت ۱۳۸۵ طی شش ماه، پنج بار در دولت جلسه گذاشتند و در مراحل مختلف تصویب کردند تا تعرفه شکر را به صفر درصد در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۵ رساندند.

حجتی خاطرنشان کرد: همین مسئله باعث شد شکر و تولید و واردات آن به روز سیاه بنشیند؛ به گونه ای که در کشور در سال ۱۳۸۲ حدود ۳۱۶ هزار تن شکر شده در سال ۱۳۸۳ این میزان به ۳۰۳ هزار تن رسید اما آنقدر سیاست ها و مدیریت ها غلط بود که در سال ۱۳۸۵ میزان واردات شکر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید و تولید این محصول به کمتر از ۵۰۰ هزار تن در حالی که در گذشته و سال‌های قبل از آن سابقه تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی شکر نیز وجود داشت و این اظهارات شعار نیست بلکه بر اساس آمار رسمی گمرک بوده است. آقایان مسائلی را مطرح می کنند و به ما می گویند که واردات نکنید تا شغل ایجاد شود این در حالی است که در سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ تولید شکر از واردات پیشی گرفت و در سال گذشته یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسید و واردات آن تا ۵۰۰ هزار تن کاهش پیدا کرد که در واقع اگر زمان داشتیم چند کارخانه در دست بازسازی را آماده می‌کردیم که البته در دستور کار قرار دارد امروز به یک کیلوگرم هم نیاز نداشتیم.

وی تصریح کرد: برخی با این شرایط به وجود آمده ما را به “واردات چی” متهم می‌کنند، باید به آنها گفت که اگر می‌خواهید مسئولیت بگیرید، چرا دروغ می گویید این که کشور با چه مشکلاتی روبرو بود و امروز بر اساس آمار گمرک و دیگر اعداد و ارقام که جزو آمارهای رسمی کشور است، چه وضعیتی دارد بر همه روشن است و خودتان گفتید که در گندم چه اتفاقی افتاد و این در حالی است که ایران امروز بیش از نیاز خود گندم تولید کرده و دنبال بازار صادراتی است و شب عید سال گذشته ۸.۵ میلیون تن گندم مازاد ذخیره وجود داشت.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: گرچه اتفاقاتی که امروز در ایران و در بخش کشاورزی افتاده است به من ربطی ندارد و لطف خدا و برکت دست کشاورزان بوده است اما یک سیاست گذاری و حمایت صورت گرفته که منطبق بر موازین علمی عقلی و منطقی بوده است همانطور که رئیس جمهور بارها اعلام کردند به دنبال وزارتخانه و وزیر شدن نبودم اما به ما می‌گویند که “پیر و خسته” ایم؛ باید از آنها پرسید که گرچه پیر شده ایم اما دوستان در این دوره بگویند چند سفر برای پیر، خسته و کم تحرک نبودن کافی است و باید عملکردها راه نگاه کرد تا به نتیجه رسید.

وی افزود: ما را “پیر و خسته” می دانند اما آنهایی که ادعای جوانی داشتند کشور را به روز سیاه نشاندند، عملکردشان مشخص است و اما این دولت برای اولین بار در تاریخ ایران با حمایت شخص رئیس جمهور مسئله بازار در مقابل بازار را مطرح کرد و همین مسئله سبب شد تا صادرات محصولات کشاورزی رونق بگیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59759