جولان قیمت ارز در روزهای نیمه تعطیل!

0
۱۹۷ بازدید

از دیگر عوامل مهم افزایش نرخ ارز کسری تراز تجاری است. بنابر آخرین گزارش‌ها در تیرماه تراز تجاری کشور (بدون محاسبات کالای نفتی و خدمات) منفی ۷۰۰ میلیون دلار اعلام شده است و جمع تراز تجاری ۴ ماهه اول سال جاری منفی ۲۰۰ میلیون دلار بوده است.

مرتضی ابراهیمی

با بحرانی شدن بیماری کرونا در کشور و نیمه تعطیل شدن ۶ روزه کشور نرخ دلار همزمان در این تعطیلات به آرامی شروع به رشد کرد و در بازار غیررسمی به نیمه‌های ۲۷ هزار تومان نزدیک شد.

به گزارش جهان اقتصاد، هم زمان با نیمه تعطیل شدن کشور، همسایه شرقی ما، یعنی کشور افغانستان دستخوش تحولات مهمی قرار گرفت و طالبان بر بیشتر استان‌های کشور افغانستان مسلط شدند. این موضوع موجب شد تا صادرات ایران به این کشور همسایه با خطر مواجه شده و ظاهرا دیگر صادراتی به این کشور نداریم. بنابراین ایران یکی منابع درآمدهای ارزی خود را از دست داده است، به همین دلیل مهمترین عامل افزایش نرخ ارز در حدود یک هفته اخیر همین از دست رفتن بازار صادراتی به افغانستان است.

خبرهای رسیده از افغانستان حکایت از آن دارد که ترکیه در حال غصب جایگاه ایران در افغانستان است، به طوری که طالبان اعلام کرده است به ترکیه شدیدا نیاز دارد.

هم زمان یا افزایش نرخ دلار در روز گذشته شاهد رای گیری وزرا در مجلس بودیم. ظاهران بازار ارز در حال رصد و بررسی وزرا است و تا کنون واکنش خاصی به این موضوع نداشته است.

لازم به ذکر است که بنا به جدیدترین گزارش‌های بانک مرکزی، در پایان خرداد ماه ۱۴۰۰ نقدینگی کشور به سه هزار و ۷۰۵ هزار میلیارد تومان رسید است. همچنین  پایه پولی به  500 هزار میلیارد تومان و شبه پول به ۲،۹۷۹ هزار میلیارد تومان و پول به ۷۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین رشد نقدینگی نسبت به پایان اسفند ۱۳۹۹ حدود ۶.۶ درصد افزایش یافت و رشد پایه پولی نسبت به پایان اسفند ۱۳۹۹به ۹.۹ درصد رسیده است. کارشناس اقتصادی عنوان می‌کنند که این مقدار از افزایش نقدینگی تاثیر به سزایی در افزایش نرخ دلار خواهد داشت و احتمالا تا پایان سال نرخ ارز به ۳۰ هزار تومان نیز خواهد رسید.

از دیگر عوامل مهم افزایش نرخ ارز کسری تراز تجاری است. بنابر آخرین گزارش‌ها در تیرماه تراز تجاری کشور (بدون محاسبات کالای نفتی و خدمات) منفی ۷۰۰ میلیون دلار اعلام شده است و جمع تراز تجاری ۴ ماهه اول سال جاری منفی ۲۰۰ میلیون دلار بوده است.

در پایان لازم به ذکر است که نزخ دلار در روز شنبه تا کانال ۲۷ هزار و ۵۵۰ تومان نیز رشد کرد، اما در ادامه با اندکی عقب‌نشینی تا ساعت ۱۶.۳۰ دقیقه نرخ دلار به کانال ۲۷ هزار و ۴۳۰ تومان رسید که نسبت به روز گذشته حدود ۱۳۰ تومان معادل نیم درصد رشد را نشان می دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=151230