جهش کامودیتی ها با افزایش قیمت گاز و زغال سنگ

0
۲۲۰ بازدید

جهش کامودیتی ها با افزایش قیمت گاز و زغال سنگ

مرتضی ابراهیمی

یک تحلیل گر بازار های مالی بیان داشت: اوره به سطح ۸۱۰ دلار رسید و متانول بالاتر از ۴۵۰ دلار معامله شد. قیمت روی به یک قدمی ۴۰۰۰ دلار و مس از ۱۰ هزار دلار عبور کرد، پلی اتیلن سبک نیز به ۱۶۵۰ دلار رسید. این ارقام نشان می دهد تقریبا تمامی کالاها به اندازه ای رشد قیمت داشته اند که اثر رشد انرژی را جبران می کند. در محصولی مانند اوره رشد قیمت علاوه بر جبران قیمت انرژی جهش سود ایجاد می کند. رفتار قیمت فولاد با توجه به انرژی بری بالا عجیب است. با نرخ برق فعلی احتمالا باید منتظر جهش قیمت فولاد نیز باشیم.

مهدی رضایتی، مدیر تحلیل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به مطلب فوق گفت: بنظر می رسد دستکم تا پایان زمستان آشفتگی در بازارها ادامه داشته باشد و مردم اروپا هم کمی سختی تحمل کنند. اما در بلند مدت بنظر می رسد کاهش مصرف سوختهای فسیلی از جمله زغال سنگ بتواند نرخها را در سطوحی بالاتر از  قبل بحران حفظ کند که البته پایین تر از نرخ های فعلی خواهد بود.

این تحلیل گر بنیادی بازار سرمایه با اشاره به این که کامودیتی ها محصولات صادراتی کشورمان است، افزود: این صنایع عموما با فرمول فعلی منتفع می شوند مگر اینکه مبنا تغییر کند. مثلا نرخ گاز فولاد از ۳۰ درصد خوراک به ۵۰ درصد برسد. البته تغییر در مبنای قیمت گاز بعید است چون با نرخ های فعلی هم بسیاری از صنایع کشش ندارند. نرخ برق برای صنایع بزرگ همان فرمول ECA است که با نرخ گاز فعلی ممکن است فرمول تغییر کند. بطور کلی اکثر صنایع بزرگ ریسک زیادی ندارند.

 این کارشناس بازار سرمایه گفت: صنایع داخلی عموما یک حاشیه سود ثابتی را حفظ می کنند. به عنوان نمونه اگر یک کارخانه لبنیات ۱۰ درصد سود ناخالص دارد اگر انرژی بیشتر شود همین مقدار را حفظ می کند، در اینجا ریسک بیشتر از جهت افت تقاضا است، چرا که قیمت گرانتر در برخی صنایع تقاضا را کم می کند که نیاز دارد دقیقتر بررسی شود.

رضایتی در پایان گفت: افزایش قیمت کامودیتی ها قیمت سهام شرکت های صادرات محور را در بازار سرمایه تقویت خواهد کرد، که این موضوع در شاخص کل نیز تاثیر گذار است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=158013