کد خبر: 101445
تاریخ انتشار: ۰۹ شهریور ۱۳۹۸

«من و ناهید؛ صبح بخیر آقای ترامپ!»

«من و ناهید؛ صبح بخیر آقای ترامپ!»

حرف آخر در جدال توئیتری «وزیر ایرانی و رئیس جمهور آمریکائی»

در حالی که در روزهای گذشته شایعه‌ای در خصوص پرتاب ناموفق ماهواره مخابراتی «ناهید۱» فضای مجازی را در برگرفته بود، صبح روز شنبه محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به همراه تنی چند از خبرنگاران برای نشان دادن «حال خوب» این ماهواره به پژوهشگاه فضایی ایران رفت.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، وزیر جوان دولت دوازدهم به روال همیشگی خود پیش از آنکه خبرنگاری، خبری را منتشر کند در توئیتی وضعیت ناهید۱ را به جهان مخابره کرد. او که روز جمعه به شمال ایران سفر کرده بود در توئیتی نوشته بود: «رسیدم چابکسر. گوشی رو چک کردم و دیدم خیلی‌ها جویای احوال ماهواره ما شدند. ظاهرا اخباری منتشر شده که سومین تلاش برای استقرار ماهواره در مدار ناموفق بوده. راستش ناهید ۱ حالش خوبه. الان هم در آزمایشگاه مستقره. خبرنگاران هم میتونن بیان بازدیدش».

ساعت ۲۲ جمعه شب، روابط عمومی وزارت ارتباطات با پیامکی از خبرنگاران برای بازدید ساعت ۷ صبح شنبه از ماهواره ناهید۱ دعوت کرد و صبح روز شنبه آذری جهرمی توئیت کرد: «من و ناهید همین الان، صبح بخیر آقای ترامپ!»

این توئیت و مخاطب قرار دادن رئیس جمهور آمریکا به این دلیل بود که خبرگزاری‌های آمریکایی اخیرا به تصاویر ماهواره‌ای اشاره کردند که در آن دودی حاصل از انفجار یک موشک در مرکز فضایی ایران دیده می‌شود. این رسانه‌ها مدعی شدند سکویی که در عکس دیده می‌شود، سکوی پرتاب موشک ماهواره‌بر است و آن را مربوط به ماهواره ناهید دانستند.

روزجمعه دونالد ترامپ در توئیتی نوشته بود: «ایالات متحده آمریکا در حادثه فاجعه‌باری که طی آماده‌سازی‌های نهایی در سکوی پرتاب موشک ماهواره‌بر سفیر در جایگاه یک در سمنان رخ داد نقشی نداشته است. برای ایران بهترین آرزوها را دارم و امیدوارم در مشخص کردن اینکه در جایگاه یک چه اتفاقی افتاده، موفق باشند.»؛ در نهایت اما آذری جهرمی صبح روز شنبه با انتشار تصویر سلفی خود با ماهواره ایرانی به ترامپ صبح بخیر گفت.

وزیر ارتباطات در حال بازدید از پژوهشگاه فضائی – عکس: خدیجه محمدی نامقی

«ناهید» هنوز پرتاب نشده است

در همین حال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه بازدید خبرنگاران از پژوهشگاه فضایی ایران گفت مراحل انتهایی تحویل ماهواره ناهید به وزارت دفاع در حال انجام است اما این ماهواره هنوز پرتاب نشده است.

آذری جهرمی درباره‌ی شایعاتی که درباره انفجار ماهواره فضایی ناهید وجود داشت، بیان کرد: ایده‌ای درباره اظهار نظر آمریکایی‌ها درباره بحث پایگاه فضایی سمنان ندارم و بهتر است وزیر دفاع که حوزه مسوولیتشان است، در این باره صحبت کنند، اما چیزی که می‌شد امروز دید این است که ماهواره ناهید این‌جاست و هنوز تحویل داده نشده اسـت، البته مراحل انتهایی تحویل آن در حال انجام است.

وی ادامه داد: آقای ترامپ اظهار کرده بودند که ما دخل و تصرفی بر انفجاری که ادعا کرده بودند در پایگاه فضایی سمنان رخ داده نداریم. علاقه‌مندم به عنوان یک ایرانی بگویم که اگر شما در انفجار ادعایی که تصاویرش را منتشر کردید، دست نداشتید، اما مطمئن باشید به دلیل تجاوزی که به آب‌های ما داشتید، نیروهای مسلح ما پهباد شما را سرنگون کردند. اگر هم تصاویری با این کیفیت دارید، ما علاقه داریم که تصاویر لحظه اصابت پهبادتان را هم منتشر کنید که کروکی دلیل محل سقوطش استخراج شود که برای افکار جامعه جهانی مناسب است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که ماهواره ناهید یک ماهواره مخابراتی است، افزود: این ماهواره روی باند UHF‌ و KU به ایستگاه‌های زمینی تبادل اطلاعات انجام می‌دهد، ‌البته دوربین سنجشی هم روی آن مستقر است اما ماموریت اصلی‌اش ماموریت سنجشی نیست. در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد و ۲.۵ ماه می‌تواند در مدار زمین باشد؛ ماموریت تعریف‌شده‌اش دو ماه است.

آذری‌جهرمی ادامه داد: در تلاش هستیم یک سری تحقیقات با قرار دادن ماهواره در مدار ۲۵۰ کیلومتری انجام دهیم، از جمله اولین تکنولوژی که برای اولین بار در ماهواره‌های ایرانی انجام می‌شود، بحث باز و بسته شدن سرورهای خورشیدی روی ماهواره است که مورد آزمایش قرار می‌دهیم. بعد از طی این مراحل ما قادر خواهیم بود با تولید تعداد زیادی از این ماهواره‌ها، مجموعه‌ای از منظومه‌های ماهواره‌های ارتباطی برای لایه لئو داشته باشیم که نیازهای ارتباطی و دیتایی ما را برطرف کند.

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد: ماهواره آماده است و تست‌هایش تست‌های سازگاری با پرتابگر هم انجام شده و به محض این‌که وزارت دفاع اعلام آمادگی کند، ما ماهواره را تحویل می‌دهیم. اگر ماهواره بخواهد پرتاب شود، ما باید از سه هفته قبل ماهواره را تحویل وزارت دفاع داده باشیم که روند آن‌ها طی شود، بنابراین قطعا این مساله که ادعا می‌شود درباره پرتاب ماهواره ناهید نبوده است و پرتابگر هم از سه هفته قبل سوخت‌گیری نمی‌شود.