جهان اقتصاد از تعطیلی مراسم روز ملی اصناف خبر داد / اصناف نان ندارد، اصناف روز ندارد

0
۲,۱۲۲ بازدید

امروز اول تیرماه، به نام روز اصناف نامگذاری شده است، اصنافی که یکی از بزرگترین اقشار جامعه هستند و علاوه بر اقتصاد نقش تعیین کننده‌ای در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارند.
به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، اصناف به عنوان یکی از بزرگترین گروه‌‌های اقتصادی کشور یکی از مهمترین ارکان این حوزه شناخته می‌شوند، چراکه علاوه بر سهم قابل توجهی که در تولید ناحاص ملی، اشتغال‌زایی، تولید و شبکه توزیع دارند، به عنوان محور اتصال اقتصاد بازار با بدنه صنعت و تجارت و در طرف مقابل جامعه مصرف‌کنندگان، نقش محوری در اقتصاد کشور بر عهده دارند.
از سویی در نگاهی به تاریخ اقتصاد کشور مشخص می‌شود که اصناف کشورمان در ایجاد تشکل پیشگام بوده و تشکل‌گرایی در این حوزه‌ قدمتی چند قرنی دارد.
اگرچه پس توسعه شهرنشینی تشکل‌های صنفی نادیده گرفته شده و به هر دلیل تشکل‌های این بخش تضعیف شدند، اما این خانواده بزرگ که ساختار و بستر بازار هستند، همواره به صورت گروهی و با وحدت و اتحادی مثال زدنی به فعالیت خود ادامه داده‌اند، چنانکه نقش بازار در مبارزات قبل از انقلاب، دوره پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و همچنین دوران دفاع مقدس مثال زدنی است.
از بدو پیروزی انقلاب اسلامی احیاء تشکل‌های صنفی مورد توجه قرار گرفت و در نهایت در آغاز دهه هشتاد با ایجاد شورای اصناف کشور، آرزوی دیرینه اصناف برای داشتن نهادی عالی تحقق یافت و قریب به یک دهه بعد با تبدیل شدن شورای اصناف به اتاق اصناف ایران، عالی‌ترین نهاد صنفی کشور توانست در موقعیتی قرارگیرد که بتواند خود را با دو اتاق بازرگانی و تعاون ایران مقایسه کند.
اما گویی رسیدن به این جایگاه شرایط را تغییر داد و با شکل‌گیری اتاق اصناف ایران، جریان تشکل‌گرایی در این حوزه تغییر کرد و در حالیکه تا پیش از این محور تشکل‌های صنفی خدمت‌رسانی به فعالان این حوزه بود، اتاق اصناف در نظر برخی به جایگاهی برای قدرت‌طلبی و حکمرانی تبدیل شد و برخی این جایگاه را سکوی پرتابی برای ورود به عرصه قدرت و سیاست تصور کردند.
این روند موجب شد تا در میانه راه فعالیت اولین دوره اتاق اصناف ایران، برخی جریانات خود را به اتاق اصناف نزدیک کنند و اگرچه در این دوره بسیاری از ایشان ناکام ماندند، اما تلاش کردند با ورود به این تشکل در دوره دوم زمینه را برای تحقق و تحصیل منافع فردی و گروهی فراهم کنند.
اولین دست‌آورد این اتفاق بروز اختلافات میان مدیران این خانواده و نتیجه آن بی‌اعتنایی به خرد جمعی،‌ وفاق و وحدت بود و به واقع آنچه تا پیش از این یکی از شاخصه‌های ویژه اصناف و بازاریان بود به نقطه ضعف ایشان تبدیل شد و زمینه را برای ورود و حضور افراد و نهادهای مداخله‌گر در این مجموعه فراهم کرد.
این روند موجب شد تا به تدریج تشکل‌های صنفی و در رأس آنها اتاق اصناف اعتبار خود را از دست داده و از یک سو میزان مشارکت اعضای خانواده کم شود و از طرفی از سوی نهادها و سازمان‌های دولتی و حاکمیتی مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گیرد.
کمی به عقب بازگردیم به روزهایی که شورای اصناف تأسیس و روز اصناف در تاریخ رسمی کشور ثبت شد، روزی که رؤسای جمهوری یا معاون اول ایشان به عنوان سخنران اول در مراسم روز اصناف حضار می‌شدند و سخنرانی در این روز برای مدیران میانی نهادهای مرتبط تنها یک آرزو بود.
اما بی‌اعتبار شدن جامعه صنفی به واسطه حضور مدیرانی که در قواره سخنگو و رأس هرم این خانواده نبودند، موجب شد تا مراسم ملی روز اصناف به گردهم‌آیی کوچک و نهایتا در سطح استان تنزل پیدا کند، چنانکه روز ملی سال ۱۳۹۸ این شرایط به اوج خود رسید.
از طرفی طی سال‌های اخیر مشکلات متعدد تحمیل شده بر اقتصاد کشور موجب شده تا اصناف کشور در شرایط خوبی نباشند تا جاییکه بسیاری از واحدهای صنفی تعطیل و برخی نیز در سخت‌ترین شرایط ممکن به فعالیت خود ادامه دهند تا جاییکه برخی از ایشان حتی گرفتار تأمین نان شب خانواده‌شان هستند.
در این شرایط که باید تشکل‌های صنفی به فکر راهکارهایی برای گذر از این بحران باشند، متأسفانه نه ظرفیت و پتانسیل لازم را دارند و نه نشانه‌هایی برای ورود به این موضوع دیده می شود.
با همه این مشقات و سختی‌ها امروز اول تیرماه و روز اصناف است، روزی که بهترین فرصت بود تا مدیران ارشد کشور شنونده مشکلات این خانواده باشند، اما در نهایت تأسف برگزاری این مراسم نیز در طومار بی‌تدبیری اتاق اصناف ایران قرار گرفت و برای همیشه در تاریخ این خانواده بزرگ و تلاشگر ثبت شد در سالی که اصناف سخت‌ترین شرایط را تجربه کرده‌است، این فرصت مغتنم نیز از ایشان گرفته شد و باید در کمال ناباوری و تأسف اذعان داشت، اصناف نان ندارد، اصناف روز ندارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106567