جنگ رسانه‌ای دستاویزی برای خروج ترامپ از بن‌بست

0
۲,۹۷۰ بازدید

علی شفائی-همراه شدن سه اتفاق موجب شد تا میدان تقابل ایران و آمریکا از میدان عراق به رسانه‌ها کشیده شود و در زمانی اندک پهباد و موشک نقطه‌زن جای خود را به جنگ روانی رسانه‌ای و خبر‌های نقطه زدن بدهند.

پس از ترور ناجوانمردانه سردار قاسم سلیمانی توسط آمریکایی‌ها، حداقل پاسخ ایران حمله موشکی به پایگاهی بود که این اقدام غیرقانونی و خصمانه از آنجا انجام گرفته‌بود.

اما متأسفانه چند ساعت پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد آمریکا در خاک عراق، یک فروند هواپیمای مسافربری کشور اوکراین چند دقیقه پس از پرواز از پرواز از باند فرودگاه امام خمینی‌(ره)، در خاک ایران سقوط کرد.

در حالی که از ۱۷۹ نفر مسافر و خدمه پرواز آن ۱۴۷ نفر از هموطنان ایرانی در این پرواز حضور داشتند، جریان رسانه‌ای غربی که درحال انتقاد از حمله موشکی ایران به پایگاه عراق که در پاسخ به ترور شهید سلیمانی بود، دستان خود را خالی می‌دید، از این حادثه ناگوار سواستفاده کرد.

در حالی که سقوط تکراری این مدل از هواپیماهای شرکت بوئینگ، به اعتبار یکی از بزرگترین شرکت‌های آمریکایی آسیب زده و این سقوط می‌تواند پرونده فعالیت این شرکت را بسته و موجب ورشستگی آن شود، هدف دوگانه‌‌ای را برای رسانه‌های غربی تعریف کرده تا از یک سو با مقصر جلوه دادن ایران، دولت آمریکا را که پس از ترور سردار سلیمانی و ایجاد تنش در خاورمیانه و همچنین ناتوانی سامانه ضدموشکی در برابر موشک‌های ایرانی در تنگنا قرار‌گرفته، تا اندازه‌ای از فشار خارج کند و از سویی شرکت بوئینگ آمریکا را که در معرض خطر ورشکستگی قرار دارد نجات دهد.

آنچه مسلم است در شرایطی که بوئینگ در آن قرار دارد، ادعای ارسال جعبه سیاه به این شرکت بیشتر به یک طنز شبیه است و همچنین با توجه به مواضع خصمانه آمریکا علیه ایران، سپردن بررسی جعبه سیاه به هر کدام از کشورهای درگیر در این ماجرا، درخواستی غیرمنطقی از ایران است.

گروهی از رسانه‌های غربی با دستاویز قراردادن این موضوع تلاش می‌کنند اذهان عمومی را به سمتی هدایت کنند که ایران عمدا یا سهوا این هواپیما را هدف قرار داده‌ است.

شاید در ظاهر این تنها یک خبر باشد، اما در شرایط کنونی و باتوجه به اتفاقاتی که در میدان عراق میان ایران و آمریکا پیش آمده این رفتار رسانه‌های غربی در واقع ادامه حمله به ایران است تا در شرایطی که دولت و شخص ترامپ متهم اصلی آتش افروزی در خاورمیانه و شروع کننده مناقشه نظامی با ایران هستند، سقوط هواپیما و کشته شدن ۱۷۹ نفر از شهروندان معمولی کشورهای ایران، اوکراین و کانادا را در کنار حمله موشکی به پایگاه تروریستی آمریکا قرار داده و از ایران که سال‌ها است برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه تلاش می‌کند، چهره‌ای متخاصم نشان دهند.

این در حالی است که دولت ایران بدون هیچ پیش شرط و مخالفتی نه تنها نمایندگان کشور اوکراین که نمایندگان دیگر کشورهایی که به نوعی با حادثه تأسف بار سقوط هواپیما مرتبط هستند، یعنی نمایندگان کشورهای کانادا،‌ آمریکا و فرانسه را هم برای حضور در ایران و بررسی دلیل سقوط پذیرفته‌است که نشان دهنده رفتاری متفاوت از آن چیزی است که رسانه‌‌های غربی مطرح می‌کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=104247