جنجال قیمتی به مقایسه دلستر و خودرو کشیده شد

0
۵۶۲ بازدید

گزارشی از یک نشست خودرویی مجازی با حضور دبیرانجمن خودروسازان و رییس شورای رقابت

گروه تولید

produces@jahaneghtesad.com  

این روزها فضای مجازی بستری برای گفتگو با صاحب نظران را فراهم کرده است که فارغ از مباحث مطرح شده درآن، به دلیل گستردگی وجود افراد مختلف، این جلسات به نوعی هم اندیشی تبدیل شده است.

در یکی از این نشست ها که البته سروصدای زیادی هم به پا کرد،رییس شورای رقابت و دبیرانجمن خودروسازان روبروی هم قرار گرفتند تا درباره موضوع جنجالی قیمت خودرو در دوره پساتحریم تبادل نظرکنند.

اگرچه دراین نشست احمد نعمت بخش در دفاع از گرانی خودرو سخن گفت و افزایش قیمت دلستر دربرابرعدم افزایش قیمت خودرو را دلیلی برمدعای خود عنوان کرد اما رضا شیوا قاطعانه تاکید کرد: مجوز گرانی فقط در صورت ارتقای کیفی داده می شود!

این بحث البته به همین مباحثه ختم نشد، در بخشی از این گفتگو نعمت بخش صلاحیت حضور شیوا در شورای رقابت را رد کرد و البته شیوا هم گفت رفتن من از شورای رقابت به شما ارتباطی ندارد!

دعوای افزایش قیمت خودرو ادامه دار شد

نعمت بخش در خصوص وضعیت فعلی قیمت خودروگفت: سال گذشته خودروسازان ارز مبادله ای با نرخ ۲ هزار و ۵۴۰ تومان و الان این ارز را ۲ هزار و ۹۴۰ تومان خریداری می کنیم و صرفاً با ۱۵ درصد افزایش نرخ ارز مواجه شدیم و مواد اولیه وارداتی که عمدتاً فولادهای مخصوص و ورق های فولادی است را امسال برای حمایت از فولادسازان کشور بدون ارز مبادله ای وارد می کنیم با ارزی خریداری شده ۳ هزار و ۲۰۰ و حتی ۳ هزار و ۳۰۰ تومان ارزی نرخ آزاد و تعرفه آن را از ۶ درصد به ۱۵ درصد رساندند.

نعمت بخش ادامه داد: به عنوان مثال دلستری که سال گذشته ۸۰۰ تومان بود به ۱۲۰۰ و الان به ۲۲۰۰ تومان افزایش یافته است.

دبیرانجمن خودرو سازان با یادآوری افزایش ۱۷ درصدی حقوق و دستمزد گفت: در مجموع ۲۴ درصد به طور کلی افزایش حقوق و دستمزد در بخش پرداختی به حقوق کارگران خودرو ساز اضافه شده است به طوریکه شرکتی اگر سال گذشته ۱۰۰ میلیون حقوق و دستمزد به کارکنان خود پرداخت می کرد امسال ۱۲۴ میلیون می پردازد.

ارتباط با کشورهای بدعهد به ما تحمیل شده است!

دبیر انجمن خودروسازان در پاسخ به این سوال که با وجود بدعهدی‌هایی که اکثر کشورهای منطقه در حق ایران داشتند چرا باز هم اجازه ورود به این کشور داده می‌شود گفت: وقتی مسئولان کشور ما اجازه می‌دهند وزیر خارجه فرانسه به ایران سفر کند این نشان دهنده این است که سیاست‌های کلی این ارتباطات و بدعهدی‌ها به اینها تحمیل شده است چرا که یکی از مسئولین گفت: فرانسه باید غرامت‌هایی را پرداخت نماید.

دبیر انجمن خودرو سازان در رابطه با افزایش قیمت خودرو و احتمال رکود بازار این محصول در کشور که پرسش مطرح شده از سوی یکی از خبرنگاران بود، اظهار کرد: سال گذشته خودرو با افزایش سه درصدی مواجه بوده و هیچ کالایی که در داخل کشور تولید می شود با این قید که در تولید خود وابستگی ارزی داشته باشند و یا نداشته باشند سراغ ندارید که تنها سه درصد افزایش قیمت داشته باشد.

خودرو انحصاری است

رضا شیوا رئیس شورای رقابت در پاسخ به سوال نعمت‌بخش مبنی بر اینکه تولید خودروهای زیر ۲ هزار سی‌سی انحصاری نیست، گفت: بیش از ۸۰ درصد نیاز قشر کم‌درآمد جامعه این خودروهاست و درحال حاضر دو شرکت بیشتر در کشور وجود ندارد که این خودروها را تولید می‌کنند این دو شرکت بازار را بین خودشان تقسیم کرده‌اند به طوری که یک گروه کوچک تیپ پراید و گروه دیگر پژو ۴۰۵ و پارس را در کشور تولید می‌کنند بنابراین الان بازار کاملا در تولید این نوع خودرو انحصاری بوده است.

وی ادامه داد: هر کدام از این تولیدکنندگان اگر بخواهند قیمت را افزایش دهند در بازار آزاد و یا حاشیه قادر خواهند بود که این کار را انجام دهند و تولید را به عناوین مختلف کم یا زیاد کنند بنابراین بازار رقابتی این طور نیست اگر در بازار یک تولیدکننده بخواهد چنین کاری را انجام دهد تولیدکننده دیگری وارد بازار می‌شود.

شیوا در خصوص سوال نعمت‌بخش مبنی بر افزایش قیمت خودرو گفت: دقیقا نمی‌دانم که دانش اقتصادی ایشان تا حدی است که از زمان ورود به این عرصه پیوسته دم از افزایش قیمت می‌زند موقعی که وضعیت اقتصاد کشور در رکود است تولیدکننده نباید کالای تولیدی خود را افزایش دهد به جای افزایش قیمت باید با ایجاد مشوق‌ها و کاهش قیمت بازار را رونق دهد.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت سبد نهاده‌های تولیدی افزایش نیافته است ارز آزاد در بازار کاهش یافته نباید خودرو را با ماء‌الشعیر مقایسه کرد انتظار مردم این است که قیمت‌ها در بازار کاهش پیدا کند.

استعفای من ربطی به شما ندارد

شیوا در خصوص اینکه نعمت‌بخش به ایشان گفته که استعفا بدهید گفت: اصلا به شما ربطی ندارد که من استعفا بدهم چرا که من تصمیم‌گیرنده نیستم در حال حاضر ۱۵ نفر از افراد اقتصاددان و برتر کشور در شورای رقابت مشغول هستند من به شما توهین نمی‌کنم چرا که از زمانی که وارد این عرصه شدید به جای ارتقای کیفیت سخن از افزایش قیمت خودرو به میان آوردید.

شما را باید دادگاهی کرد!

رئیس شورای رقابت افزود: در سال گذشته بسیاری از مردم به دلیل کیفیت پایین خودروها جان خود را از دست دادند باید شما را دادگاهی کرد. وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که کیفیت خودرو افزایش پیدا نکند افزایش قیمت خودرو نخواهیم داشت.

نعمت‌بخش هم در جواب شیوا در خصوص افزایش میزان تولید در کشور گفت: سال گذشته ۵۳ درصد افزایش تولید داشتیم به طوری که در سال جاری نیز با افزایش ۲۷ درصدی مواجه شدیم.

وی در خصوص سوالی که باید بازیگر جدید وارد بازار شود گفت: کسی بازیگر جدید وارد نمی‌کند در سال ۸۰ هفت تولیدکننده داشتیم که این رقم در سال ۹۳ به ۱۷ تولیدکننده رسیده همچنین در سال ۸۰، چهار واردکننده سواری و در سال ۹۳ بالغ بر ۲۱ واردکننده سواری داشتیم بنابراین بر اساس اصل ۴۴، بازار انحصاری نیست.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14450