جنبش دانشجویی در پیش و خم دادگاه

0
۱,۲۸۷ بازدید

#هجده_تیر #محیط_سیاسی_دانشگاه ها #دانشجویان_بازداشتی_دیماه گذشته_بالغ بر_۱۵۰نفر_است #۱۷نفر_دردادگاه بدوی_به مجازات_محکوم_شده اند #همچنان_۲دانشجو_دربازداشت_هستند

میثم سعادت- نوزده سال از هجده تیر می گذرد. آنچه اما این دوران را متفاوت کرده است، فعال شدن محیط سیاسی در دانشگاه‌های سراسر کشور است. بعد از انقلاب فرهنگی، فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها عموما در راستای حمایت از سیاست‌های جناح حاکم بود اما به مرور با تاسیس بسیج دانشجویی در انتهای دهه شصت، دفتر تحکیم وحدت راه خود را از دانشجویان محافظه کار جدا کرد و به مرور، بدل به جریان اثرگذار در سیاست ایران شد چنانچه پدیده دوم خرداد و پیروزی سید محمد خاتمی را نمی‌توان بدون بررسی نقش آفرینی جنبش دانشجویی در آن انتخابات ارزیابی کرد.

هنوزهم اما جنبش دانشجویی به اثرگذاری سیاسی می‌پردازد. حالا دانشجوها به نماینده های خود فشار می‌آوردند تا درباره همکلاسی‌های بازداشتی آنها اظهار نظر کنند.

دیروز پروانه سلحشوری با اشاره به صدور احکام سنگین برای برخی دانشجویان بازداشت‌شده در جریان ناآرامی‌های دی‌ماه سال گذشته و پس از آن، گفت: فهرستی از دانشجویان بازداشت‌شده پس از وقایع دی‌ماه ۹۶ تاکنون تهیه شده که تعدادی بالغ بر ۱۵۰ نفر است.  فهرست موجود احتمالاً فهرستی قطعی و ۱۰۰ درصد دقیق، کامل و موثق نیست اما به هرحال به‌خوبی نشان می‌دهد که آمار دانشجویان بازداشتی در ماه‌های اخیر بیش از ۵۵ نفر و ۹۰ نفر و … که در مقاطعی اعلام شد، بوده و متاسفانه مساله بازداشت دانشجویان ابعاد گسترده‌تری دارد.

وی از تهیه یک فهرست ۱۷ نفره از دانشجویانی که در دادگاه محکوم شده‌اند، خبر داد و گفت: همچنین فهرستی از مشخصات برخی دانشجویانی که از دی‌ماه به بعد در دادگاه بدوی حکم حبس، شلاق، جزای نقدی یا ممنوع‌الخروجی و محرومیت از برخی حقوق اجتماعی گرفته‌اند، تهیه شده است.  در حال حاضر مشخصات ۱۷ نفر را در اختیار داریم که در دادگاه بدوی به مجازات محکوم شده‌اند و متاسفانه هنوز خبری از وضعیت پرونده قضایی دانشجویان بازداشتی دیگر دانشگاه‌ها را نداریم.

سلحشوری گفته  با این حساب آمار دانشجویانی که در این مدت با احکام سنگین قضایی روبرو شده و در دادگاه‌ها محکوم شده‌اند، بیشتر از آمار ۵ نفری است که وزیر علوم اعلام کرده و این نشان می‌دهد که متاسفانه وزارت علوم، هنوز پیگیری جدی درخصوص پرونده‌های دانشجویان انجام نداده است. وزارت اطلاعات، در پرونده قضایی برخی دانشجویان نقش دارد و  باید در این مورد توضیح دهند.  همچنان حداقل ۲ دانشجو در بازداشت هستند و شاید فرد دیگری هم باشد که در حال بررسی موضوع هستیم.

**آزادی دانشجوی اصولگرا از زندان

محمدجواد معتمدی‌نژاد، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی که درست یک روز بعد از سخنرانی در حضور رهبر انقلاب بازداشت شده بود،روز گذشته توضیحاتی درباره بازداشت و آزادی خود ارائه داد و ضمن رد ارتباط بازداشت خود با انتقادات مطرح شده در افطاری بیت رهبری گفت: البته این بی تدبیری بود که فردی که به واسطه سخنرانی در دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است، فردای این دیدار بازداشت شود.

وی علت بازداشت خود را حضور جهت بررسی مطالبات قشر کامیوندار اعلام کرد و گفت: در ماجرای اعتصاب اخیر رانندگان از طریق میثم صفائیان در جریان جزئیات قرار گرفتیم و برای پیگیری موضوع به پایانه تهران رفتیم که منجر به بازداشت من و ایشان شد و در نهایت در آخرین جلسه دادرسی، بنده به اخلال در نظم عمومی و ممانعت از کسب، به قرار وجه التزام محکوم شدم.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=84669