جنبش بی سر در بورس!

0
۱,۱۷۳ بازدید

وحید میرزائی – کارشناس اقتصادی و نویسنده مجموعه کتاب های کسب و کار
شاخص کل درست زمانی روز چهارشنبه گذشته به مرز ۱۴۲۰۰۰۰ واحدی رسید که بسیاری از سهامداران برای پیشبینی اتفاقات روز شنبه، آخر هفته فعالی را در کانال ها و سایت های مرتب با بازار سرمایه طی کردند. درواقع سهامداران با مطالعه تحلیل ها، پیش بینی ها و اظهار نظرهای افراد مختلف در تلاش بودند تا به این سوال پاسخ دهند که روز شنبه (امروز) با باز شدن بازار روند رکورد زنی شاخص کل ادامه دار خواهد بود و یا بازار وارد فاز اصلاحی و یا حتی ریزش خواهد شد.
آنچه طی دو روز اخیر بیش از همه در اظهارنظرهای فعالان بورس خودنمایی می کرد گره زدن بازار سرمایه با انواع موضوعات با ربط و بی ربط حاشیه ای بود در واقع این اتصال موضوعات مختلف به جریان بازار، همیشه در بین فعالان این حوزه مرسوم بوده ولی با حضور ده ها هزار فعال بورسی جدید طی چند ماه اخیر و به خصوص در چند روز گذشته این گره زدن های موضوعی! به اوج خود رسیده است به طور نمونه گروهی معتقد بودند نوسانات هفته گذشته ارز باعث خواهد شد تا فشار فروش از روز شنبه افزایش یابد در صفحه دیگری مخالف این نظر گفته می شد این افراد باور داشتند که نوسانات ارز و اظهار نظرهای مسئولان بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز باعث می شود تا میل حضور در بورس افزایش یابد.
گروهی مسائل سیاست خارجی بخصوص انتخابات آمریکا، تظاهرات و اغتشاشات خیابانی نیویورک، میناپلیس، لس آنجلس، واشنگتون و حتی توئیت های ترامپ برای مذاکره با ایران را در بازار سرمایه تاثیرگذار منفی می دانستند، البته گروهی در صفحه مجازی دیگری با استناد به رشد بازار بورس آن هم درست بعد از اتفاقات اخیر آمریکا را دلیل مناسبی برای رشد شاخص کل می دانستند.
برخی از تحلیلگران، شاخص روز شنبه را آغاز اصلاحات و ریزش می دانند و عده ای دیگر شاخص ۱۵۰۰۰۰۰ و پرواز تا ۱۸۰۰۰۰۰ را تا اواسط ماه جاری پیش بینی می کنند، موجی از سهامداران عطش خرید دارند گروهی به دنبال فروش و برخی بی تفاوت از اتفاقات درحال سهامداری تا پایان سال. اینکه کدام تحلیل صحیح است یا غلط؟ و یا هفته جاری زمان خرید است یا فروش؟ در جای دیگر باید به آن پرداخته شود ولی آنچه مسلم است، بازار سرمایه دچار یک فشار روانی شدید شده و در این آشفتگی اظهارنظرها، هرکه بیشتر بتواند بر روان بازار تسلط پیدا کند می تواند سرنوشت موج بعدی را به دست بگیرد.
ورود هزاران سهامدار جدید به بورس و چند برابر شدن جمعیت فعالان این حوزه درحالی صورت گرفته که ساختار بازار، هنوز خود را متناسب با جمعیت فعلی نکرده و همین جمعیت بزرگ در ساختار کلیشه ای غیرمنعطف باعث شده تا شاهده موج سرگردان و آشفته سهامداران جدید باشیم. لطف این روزهای مسئولان و دست اندرکاران بورس خلاصه شده به ارائه سهام های عرضه اولیه و شاید نظارت بیشتر بر ناظران، ولی واقعیت این است که نبود لیدرهای فعال در هدایت نقدینگی در خریدهای مناسب باعث شده تا خریدهای فله ای، سهام های بی ارزش را بادکنکی بالا ببرد و از طرفی جمعیت سرگردانی مانند جنبش های بی سر! به شکلی بی منطق و تخریبی ارزش سهام ها را بالا و پایین بکشند. باید دوباره تاکید کرد که تالار بورس نیاز به حضور لیدرهای با دانش و توانمندی دارد که بتواند جمعیت ده ها هزار نفری نابلد و آماتور بورس را هدایت کنند تا رفتار هیجانی آنها باعث از بین رفته سرمایه ها، حبابی کردن ارزش برخی از سهم های بی ارزش و تخریب منطق بازار نشود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106768