جلوی ادغام فریبکارانه خودروسازان را گرفتیم

0
۴۷۱ بازدید

ناگفته‌های پژویان از ماجرای انحصاری بودن خودرو

رییس سابق شورای رقابت وضعیت بازار خودرو را همچنان انحصاری دانست و با تاکید براینکه افزایش تولید خودرو باید موجب کاهش قیمت آن شود از ورود دولت به بحث قیمت‌گذاری انتقاد کرد.

جمشید پژویان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه خودروسازان در ابتدا با دستورالعمل قیمت‌گذاری شورای رقابت مخالفتی نداشتند، درباره اظهارات اخیر وزیر صنعت در مورد انحصاری نبودن بازار خودرو گفت: کسانی که بازار خودرو را انحصاری نمی‌دانند در این مورد اطلاعات کافی ندارند.

وی با اشاره به اینکه در زمان ورود شورای رقابت به بحث انحصاری بودن بازار خودرو، دو خودروساز بزرگ در حال انجام ترفندهایی برای ادغام بودند، خاطرنشان کرد: زمانی که به بازار خودرو ورود پیدا کردیم، شاهد این بودیم که این دو خودروساز بزرگ ( که بیش از ۴۰ درصد از سهم بازار را که مجموعا نزدیک به ۹۰ درصد بود )از طریق یک شرکت سرمایه‌گذاری واسطه‌ای که سهام زیادی نیز از هردوکارخانه داشت در حال ادغام هم هستند. اما فورا جلوی این امر را گرفتیم و قوانینی را نیز برای جلوگیری از این امر گذاشتیم.

پژویان با اشاره به جهش ناگهانی قیمت خودرو در این برهه زمانی، افزود: در این زمان اول مطالعه کردیم که آیا بازار خودرو انحصاری هست یا نه؟ مطالعات ما نشان داد که بازار خودرو انحصاری است و با مصوبه‌ای مشغول تهیه دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو شده و ظرف یک ماه و نیم این دستورالعمل تهیه شد.

پژویان با انتقاد از وضعیت شکل‌گیری سازمان حمایت، تصریح کرد: در هیچ جای دنیا چنین سازمانی وجود ندارد که نام سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولید کننده باشد و کار قیمت‌گذاری هم انجام شود. سازمان حمایت‌ از مصرف‌کننده در کشورهای مختلف فقط در جایی وارد می‌شود که حق مصرف‌کننده در حال اجحاف است، در غیر این صورت وظیفه دیگری ندارد.

پژویان درباره مذاکرات در مورد اصلاح ساختار سازمان حمایت، عنوان کرد: در این زمینه اعلام کردیم که آن بخش از سازمان که وظیفه قیمت‌گذاری را دارد در شورای رقابت ادغام شود و الباقی نیز فقط در اختیار سازمان حمایت از مصرف‌کننده باشد. خود من سه شکایت به این سازمان کردم اما پس از گذشت نزدیک به ۱۰ سال هنوز به هیچ کدام از آنها رسیدگی نشده است.

رییس سابق شورای رقابت با اشاره به وجود مسائلی که در نهایت منجر به استعفای وی از ریاست این شورا شد، اظهار کرد: واقعیت این است که پس از استعفا دیگر کاری به کار شورای رقابت نداشتم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13580