کد خبر: 12143
تاریخ انتشار: ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
گروه : ارتباطات

جلوگیری از افزایش پهنای باند غیرکارشناسی است

جلوگیری از افزایش پهنای باند غیرکارشناسی است

همایش سراسری مدیران و معاونین پست کشور با عنوان "تبیین برنامه‌های سال 1394 با هدف پست هوشمند در خدمت مردم" صبح روز سه شنبهدر تهران آغاز به کار کرد.

وزیر ارتباطات در این همایش سال 1394 را سال مهمی برای پست کشور خواند و گفت: در برنامه پنج ساله ششم توسعه نسبت به توسعه در عرصه پستی تاکید شده است.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات، تلاش برای توسعه و رونق کسب و کار در شرکت پست را امری ضروری عنوان کرد و گفت: در طول یک سال گذشته با فعالیت های صورت گرفته شرکت پست توانست 300 میلیارد زیان انباشته خود را جبران کند و انتظار می رود شرکت پست بتواند با راهکارهای سازمانی این روند را تسریع بخشد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برگزاری کنفرانس جهانی پست در ژنو گفت: هم اتحادیه جهانی پست و هم پستی‌های کشور باید امسال تغییر کنند و تغییر خواهند کرد.

مهندس برات قنبری با مشابه خواندن وظیفه مخابرات با پست گفت: اگر در بحث مخابرات مسوولیت جابه‌جایی اطلاعات وجود دارد پست هم مسوولیت جابه‌جایی انرژی و چیز‌های دیگر را برعهده دارد.

قنبری با تاکید بر این‌که بازار پست یک بازار قابل گسترش است، گفت: شرکت پست باید با هدف‌گذاری‌های مشخص سهم درآمد پستی را افزایش دهد و با کمک IT به سمت صنعت پست حرکت کند و گسترش یابد که بازار پست تا بیش از 10 برابر قابلیت توسعه دارد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این‌که شرکت پست با هیچ محدودیت قانونی برای اقدامات و طرح‌هایش مواجه نیست، گفت: تنها در نتیجه کار و تلاش شبکه پستی طرح توسعه زیرساخت‌های پستی صورت می‌گیرد که از نظر وزارتخانه هم شکل‌گیری این طرح مهم است.

قنبری در ادامه به بحث نوآوری درشرکت پست اشاره کرد و گفت: پیام من در آغاز برنامه ششم پست این است که در این برنامه بحث نوآوری، یکپارچگی و پیوستگی محصولات و خدمات باید صورت بگیرد.

در ادامه رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت پست کشور به اقدامات صورت گرفته در سال 1393 توسط پست اشاره کرد و گفت: در سال 1393 اصلاح ساختار فنی شرکت و اصلاح خطوط ریلی، هوایی، زمینی، بازنگری فرآیند‌ها و ساده‌سازی امور، اصلاح ساختار سازمانی و نیروی انسانی، حذف ادارات و کاهش موازی‌کاری که با حذف 111 مدیر ردیف مدیر کل همراه بود و منجر به کاهش فرآیند‌های زائد شد و طبقه‌بندی استان‌ها به چهار گروه و تعریف شاخص‌های درآمد، هزینه، کیفیت و ترافیک صورت گرفته است.

وی با تصریح بر وجود تورم نیرو در برخی بخش‌های پست و ضرورت کاهش نیروی انسانی در این بخش‌ها گفت: 1513 نفر تا پایان فروردین‌ماه امسال کاهش نیرو داشتیم که حدود 1100 نفر فقط برای سال قبل بوده است و طرح جامع نیروی انسانی را با کمک مشاورین برای افق 1404 با توجه به رویکرد‌های جدید پست طراحی کردیم.

حسین مهری با اشاره به اصلاح ساختار اقتصادی پست گفت: تعیین تکلیف قرار‌داد‌های زیان‌ده، تاکید بر سرویس‌های ارزش افزوده، ایجاد و راه‌اندازی سرویس‌های جدید، توسعه بازار از طریق انعقاد با بیش از 3000 شرکت، سازمان و اداره، تفاهم‌نامه با 18 استاندارد اقداماتی بود که در سال قبل صورت گرفت.

مدیر عامل شرکت پست کشور گفت: از سال 1387 تا 1391 به امور مالیاتی به این شرکت تاییدیه داده نمی‌شد و رقم بالایی از پست درخواست شده بود که با پیگیری‌های خوب همکاران در حوزه مالی توانستیم مالیات‌های این سالها را رفع کنیم.

وی با اشاره به بدهی سنگین پیشین شرکت گفت: با انضباط مالی که ایجاد شد، پست توانست با کلیه استان‌ها تسویه‌حساب کند و فقط یک بدهی بین‌المللی باقی‌مانده و از مجموع بدهی 146 میلیارد تومانی، 135 میلیارد آن پرداخت شده است.

مهری با اشاره به اسناسنامه شرکت پست گفت: ضمن پیگیری‌ها و حمایت‌های وزیر ارتباطات و در ادامه‌ی بحث‌های مفصل اساسنامه پست به تایید رسید و چاپ شد و اکنون در صحن مجلس است.

او به ارائه برخی آمارهای مربوط به افزایش و گسترش خدمات پست پرداخت و گفت: شرکت پست افزایش 34 درصدی رشد ترافیک سرویس پست ویژه، افزایش 26 درصدی ترافیک رشد پیشتاز، افزایش 22 درصدی رشد ترافیک سرویس سفارشی، افزایش 28 درصدی حجم و وزن مرسولات و در مجموع افزایش 12.5 درصدی رشد ترافیک و در بحث عادی تنها دو درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به افزایش 45.3 درصدی درآمد پست گفت: تفاوت درآمد سال 1393 به سال 1392 ، 1980 میلیارد ریال بوده است.

او با اشاره به کاهش 10 درصدی نیروی انسانی در پست گفت: همین باعث شد توجه بیشتری به معیشت پرسنل داشته باشیم و امیدواریم با بهبود وضعیت در سال 1394 توجه ویژه‌تری به این امر داشته باشیم و یک همسان‌سازی در سطح پرداخت‌ها در وزارتخانه اتفاق بیفتد.خبر خوش وزیر برای روز جهانی ارتباطات

در حاشیه این همایش وزیر ارتباطات با بیان این که 80 درصد فضای مجازی برای شبکه داخلی و 20 درصد آن برای اینترنت بین‌المللی در نظر گرفته شده، گفت:‌ تلاش داریم تا مردم بتوانند 80 درصد نیاز خود را در داخل برآورده کنند و در این راستا مردم در روز جهانی ارتباطات حجم کار انجام شده بر روی شبکه ملی را خواهند دید.

واعظی با اشاره به راه‌اندازی اپراتور دوم پست گفت: راه‌اندازی اپراتور دوم به معنای ایجاد رقابت در این زمینه است که ما اپراتور دوم را نه به عنوان رقیب که به عنوان همکار برای ارتقاء‌ سطح کیفیت خدمات پستی به مردم در نظر می‌گیریم.

وزیر ارتباطات در بخشی دیگر از سخنان خود در پاسخ به ایراد مطرح شده از سوی مجلس مبنی بر این که پهنای باند نباید تا قبل از راه‌اندازی شبکه ملی ارتباطات افزایش می‌یافت، گفت: این حرف اصلا کارشناسی و صحیح نیست چرا که نمی‌توان کار کشور را تعطیل کرد تا شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شود.