جلب مشارکت ۲۰، اخلاق به زور تک ماده هم مردود / سکاندارن ۴ سال آینده بخش خصوصی انتخاب شدند‏

0
۳۰۱ بازدید

علی شفائی: هشتمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی سراسر کشور روز گذشته با استقبال دور از انتظار فعالان اقتصادی بالاخص در پایتخت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، روز گذشته در حالی انتخابات اتاق بازرگانی در تهران برگزار شد که برخلاف پیش بینی های قبلی تعداد دارندگان کارت بازرگانی که برای مشارکت در این انتخابات حضور پیدا کرده بودند،‌ به بیش از سه هزار نفر رسید.
استقبال بی نظیر رأی دهندگان به اندازه ای بود که انجمن نظارت بر انتخابات که پیش از این ساعت ۱۸ را برای پایان رأی گیری اعلام کرده بود، برای مدت یک ساعت زمان را تمدید کرد.
این در حالی است بنابر آمار ارائه شده تعداد کارت های بازرگانی استان تهران ۱۲ هزار و ۵۰۰ عدد اعلام شده است که با توجه به اینکه قریب به ۱۰ هزار نفر از صاحبان کارت های بازرگانی اقدام به تعویض کارت خود از برگه های سنتی به کارت الکترونیکی کرده بودند، حضور بیش از ۳ هزار نفری مبین مشارکت بیش از ۳۰ درصدی واجدین شرایط مشارکت در این انتخابات بود.
این حضور موجب شد تا هم از نظر تعداد و همچنین درصد مشارکت رکوردی جدید در تاریخ انتخابات اتاق بازرگانی پایتخت ثبت شود که با توجه به ثبت نام ۲۷۴ نفر به عنوان نامزد حاضر دراین رقابت که به نوبه خود رکوردی جدید دیگری بوده است،‌ می توان اذعان داشت که بخش خصوصی کشور برای حضور پررنگتر در عرصه اقتصاد و تحقق اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی با توان بالاتری پا به میدان گذاشته است.
اما همه ماجرای انتخابات هشتمین دوره اتاق بازرگانی تهران به حضور پررنگ و مشارکت حداکثری تمام نمی شود و اگرچه بخش خصوصی توانست در جلب مشارکت در این دوره نمره ۲۰ بگیرد، اما در اخلاق مداری و اخلاق گرایی شاید با تک ماده هم نمره قابل قبولی پای کارنامه این دوره از انتخابات اتاق بازرگانی تهران ثبت نشود.
متاسفانه جریان رقابت منفی و جایگزین شدن تخریب به جای تبلیغ که از مدت ها پیش فضای انتخاباتی اتاق بازرگانی تهران را آلوده کرده بود،‌ در روز برگزاری انتخابات به اوج خود رسید و برخی افراد و گروه ها برای جلب حداکثر آراء از هیچ رفتار درست و غلطی چشم پوشی نکردند.
توزیع برگه های تبلیغاتی، استخدام دختران و پسران جوان برای تبلیغ سینه به سینه در حاشیه محل برگزاری انتخابات تا توزیع هدیه های تبلیغاتی و اصرار برای فرستادن راننده شخصی درب منزل رأی دهندگان از جمله رفتارهایی دور از شأن بخش خصوصی کشورمان بود که متاسفانه در حاشیه این انتخابات به دفعات دیده شد.
یکی دیگر از رفتارهایی که شایسته بخش خصوصی نبود، توزیع برگه های تبلیغاتی گروه های رقیب برای متهم کردن ایشان به تبلغات در زمان ممنوعیت تبلیغات بود.
*** حتما با تخلفات برخورد خواهیم کرد
بنابراین گزارش روز گذشته محسن خسرو تاج رئیس انجمن نظارت هشتمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی گفت: انتخابات در سراسر کشور به صورت مکانیزه استان به استان مانیتور می‌شود و در مجموع ۳۷ هزار و ۷۰۰ کارت بازرگانی و کارت عضویت معتبر وجود دارد و با توجه به شرطی که برای حضور در انتخابات قرار داده شده باید یکسال از صدور کارت باید سپری شده باشد تا دارنده کارت بتواند در انتخابات شرکت کند تعداد اعضای دارای حق رای ۲۷ هزارو ۸۵۶ نفر در کل کشور است.‏
وی در ارتباط با نحوه و زمان اعلام نتایج نیز بیان داشت: در تمامی استان ها ساعتی پس از پایان زمان رای گیری نتایج اعلام خواهد شد.‏
رئیس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی در خصوص تخلفات احتمالی گفت: شان افرادی که دارای حق رای هستند چنین چیزی را اقتضاء نمی‌کند، چراکه ایشان مدیران اقتصادی و مدیران واحدهای تولیدی و تجاری هستند که همگی صاحب فکر و نظر بود و تحت تاثیر این مسائل قرار نخواهند گرفت.‏
وی افزود: اینکه ما در ابلاغیه درخواست کردیم که افراد دارای کارت بازرگانی صرفا دارای حق رای هستند و نمی‌توانند به دیگری وکالت دهند این مسئله در راستای جلوگیری و به حداقل رساندن تخلفات بوده است. ضمنا اگر که تخلفی گزارش شود حتما به آن رسیدگی و برخورد قاطعی صورت خواهد گرفت.‏
بنابراین گزارش تعداد رای های اتخاذ شده در استان تهران حدود ۳ هزار و ۳۰۰ رأی اعلام شده است، در حالیکه میزان مشارکت در شهرهای ارومیه، اهواز و ساری بیش از ۷۰ درصد و در شهرهای کرمانشاه، خرمشهر و بیرجند بیش از ۸۰ بوده است.‏
‏*** چهار سال تحقق وعده یا تحصیل منافع
به هرحال هشتمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی به پایان رسید و گذشته از نتیجه ای که رقم خواهد خورد و فعالان بخش خصوصی در حوزه مشارکت موفق به کسب نمره ۲۰ و در اخلاق به زور تک ماده هم مردود شدند.‏
اما آنچه از این پس مهم است اتاق های بازرگانی هستند که قرار است، ‌سکان هدایت بخش خصوصی را برعهده گرفته و در مقام وکیل به دنبال احقاق حقوق ایشان باشند.
رقابت انتخاباتی به پایان رسیده و قرار است که در هر اتاق منتخبین بخش خصوصی در کنار هم، اتکا به خرد جمعی، اولویت قراردادن دانش و اخلاق و تعامل با یکدیگر و در طرف دیگر نهادهای حاکمیتی را به نمایش بگذارند.
قطعا بخش خصوصی بالاخص افرادی که با حضور در پای صندوق های رأی در انتخاب وکلای خود مشارکت کرده اند، از این پس در انتظار به نتیجه رسیدن حضور خود در مسیر اهداف و برنامه هایی که در جریان انتخابات مطرح شده، هستند و از امروز هیات نمایندگان اتاق های بازرگانی فرصت دارند تا طی چهارسال ثابت کنند که به آنچه که وعده داده اند اعتقاد دارند و یا در مسیری مقابل با پرداختن به منافع شخصی موکلانشان را نا امید کنند.‏

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=11047