جزییات برداشت از پارس‌جنوبی از آغاز تاکنون

0
۲۹۵ بازدید

از آغاز به بهره‌برداری رسیدن فازهای ابتدایی پارس جنوبی از سال ۱۳۸۱ تاکنون بیش از ۵۷۷ میلیارد متر مکعب گاز شیرین با برداشت از این میدان گازی مشترک با قطر تولید شده است

همچنین طی این مدت بیش از یک میلیارد و ۱۱ میلیون بشکه میعانات گازی از کلیه فازهایی که به بهره‌برداری رسیده تولید شده که بخشی از آن صادر شده و موجب ارزآوری برای کشور شده است.

میزان تولید اتان و گوگرد نیز به ترتیب معادل ۶.۷ و ۵.۵ میلیون تن بوده است که بخشی از این اتان به عنوان خوراک در اختیار واحدهای پتروشیمی منطقه قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش میزان تولید پروپان و بوتان نیز به ترتیب معادل ۵.۵ و ۳.۷ میلیون تن بوده که در واقع از ابتدا تا کنون به به بهره‌برداری رسیدن فازهای ۱۰گانه پارس جنوبی در ۵ پالایشگاه مستقل کلیه این محصولات تولید شده است.

براین اساس عملیات پالایشگاه فاز یک در بهمن ماه سال ۱۳۷۶ به شرکت ایرانی پتروپارس واگذار شده و راه اندازی این فاز در تیر ماه سال ۱۳۸۲ آغاز و در آبان ماه سال ۱۳۸۳ به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت.

همچنین عملیات توسعه فازهای دو و سه میدان گازی پارس جنوبی در مهرماه سال ۱۳۷۶ به شرکت فرانسوی توتال واگذار شد که با پایان عملیات توسعه در تیر ماه سال ۱۳۸۳ به طور کامل مورد بهره برداری قرار گرفت.

توسعه فازهای چهار و پنج میدان گازی پارس جنوبی نیز در مرداد ماه سال ۱۳۷۵ به کنسرسیومی متشکل از شرکت ایتالیایی انی، پتروپاس و نیکو واگذار شد که این فاز نیز در بهمن ماه سال ۱۳۸۳ تکمیل و بهره برداری شد.

توسعه فازهای ۶، ۷ و ۸ این میدان مشترک گازی در بهمن ماه سال ۱۳۸۲ به صورت قرارداد بیع متقابل توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت ایرانی پتروپارس، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایرانی و دو شرکت ژاپنی و یک شرکت کره‌ای آغاز و در مهر ماه سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید.

توسعه فازهای ۹ و ۱۰ این میدان گازی به کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های GS، مهندسی و ساختمان صنایع نفت و مهندسی ساخت و تاسیسات دریایی واگذار شد که در شهریور ماه سال ۱۳۸۷ واحدهای تصفیه گاز در سرویس قرار گرفت و در اردیبهشت ۱۳۸۸ با راه اندازی واحدهای فرایندی این فازها نیز به طور کامل به بهره برداری رسید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8226