کد خبر: 166688
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۰

جزئیات پرداخت وام نهضت ملی مسکن اعلام شد

جزئیات پرداخت وام نهضت ملی مسکن اعلام شد

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، اواخر ماه گذشته بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت وام 250 تا 400 میلیون تومانی ساخت مسکن در قالب نهضت ملی مسکن را برای اجرا به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.

 بر اساس ماده 8 این دستورالعمل مجموع دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی این تسهیلات حداکثر 20 سال (حداکثر سه سال مشارکت مدنی) تعیین می‌شود.

در تبصره 15 این ماده آمده است: با عنایت به طولانی بودن دوران بازپرداخت و افزایش سود متعلقه در صورت تمایل و درخواست متقاضی تقسیط تسهیلات مزبور در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر (8، 10، 12، 15 و...ساله) امکان‌پذیر است.

 بر این اساس بانک باید میزان کل سود پرداختی و اقساط ماهانه تسهیلات در دوره‌های بازپرداخت مختلف را به متقاضی اعلام کند. تقسیط پلکانی تسهیلات بنابر درخواست متقاضی و با تأیید بانک‌ عامل قابل اقدام است.

از سوی دیگر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز نحوه پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن را به‌شرح زیر اعلام کرد؛

به‌استناد ماده 4 قانون جهش تولید مسکن و مصوبه جلسه مورخ 1400/08/11 شورای پول و اعتبار، تسهیلات ساخت مسکن در شهرهای مختلف براساس سقف‌های تعیین‌شده به‌شرح ذیل با ثبت درخواست در این سامانه و معرفی به بانک‌های عامل قابل پرداخت است؛

شهر تهران 4500میلیون ریال

شهرهای بالای یک‌میلیون نفر جمعیت 4000میلیون ریال

مراکز استان‌ها 3500میلیون ریال

 سایر شهرها 3000میلیون ریال

روستاها 2500میلیون ریال.

نحوه اعطای تسهیلات به‌صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه (به‌صورت تدریجی) در هریک از مراحل، به‌شرح ذیل است؛

پی‌کنی ـ فونداسیون ‌10 درصد

اسکلت ـ سقف 40 درصد

سفت‌کاری 25 درصد

نازک‌کاری 25 درصد

بانک عامل می‌تواند حداکثر تا 20 درصد از کل مانده تسهیلات مشارکت مدنی را با تأیید وزارت راه و شهرسازی و اخذ ضمانت‌نامه بانکی پرداخت کند. بدیهی است مبلغ مزبور از پرداختهای هریک از مراحل آتی به‌تناسب سهم الشرکه مستهلک می‌شود.

نرخ سود این تسهیلات، معادل نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در زمان انعقاد قرارداد است. در زمان حاضر نرخ سود مصوب این شورا 18 درصد است.