کد خبر: 100137
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۸

جذابیت گروه پتروشیمی برای سرمایه گذاران بورسی

جذابیت گروه پتروشیمی برای سرمایه گذاران بورسی

مرتضی ابراهیمی

چند عامل بر شرکت های پتروشیمی تاثیر دارد که مهترین آن نرخ ارز است و پس از آن نرخ خوراک و نرخ گاز در جایگاه های بعدی قرار می گیرد.

حسین غیاثی، تحلیل گر بازار سهام، در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به مطلب فوق گفت: با توجه به این که نرخ دلار در ایران افزایشی است، گروه پتروشیمی در بازار سهام می تواند در سال ۹۸ برای سرمایه گذاران جذاب باشد. در بین شرکت های مختلف گروه پتروشیمی، شرکت های اوره ساز بهتر از دیگر شرکت ها بازدهی کسب گرده اند، که این موضوع می تواند در سه ماهه دوم سال ۹۸ نیز تکرار شود.

این تحلیل گر بازار سهام بیان داشت: نرخ های جهانی پتروشیمی نسبتا متعادل شده اند. با این حال، تحلیل گران پیش بینی می کنند که در ماه های آینده نرخ جهانی محصولات پتروشیمی بیشتر صعودی است تا نزولی.

غیاثی گفت: به دلیل تحریم ها، شرکت های بورسی حوزه پتروشیمی برای فروش محصولاتشان به خارج از کشور تخفیف هایی را اعمال می کنند و یا مجبورند هزینه های مازادی را پرداخت کنند. حال اگر برجام قوت بگیرد و تحریم ها لغو شوند، بازده شرکت های پتروشیمی افزایش خواهد یافت.

وی افزود: با توجه به این که در فصل مجامع قرار داریم، تجربه ثابت کرده است که شرکت های پتروشیمی به نسبت دیگر صنایع بورسی در مجامع عمومی سود بیشتری پرداخت می کنند، که این موضوع موجب جذابیت بیشتر این شرکت ها شده است، به طوری که در بلند مدت نماد های صنعت پتروشیمی بیشتر از دیگر صنعت ها رشد خواهد کرد.

غیاثی عنوان کرد: شایعاتی به گوش رسیده است که دولت تصمیم دارد نرخ گاز را برای شرکت های پتروشیمی کاهش دهد، در صورت تحقق این امر بازده شرکت های پتروشیمی افزایش خواهد یافت. اما تحلیل گران بازار سهام به شایعات توجهی نمی کنند و این دست از خبر ها را در تحلیل های خود به حساب نمی آورند.

این تحلیل گر بازار سهام در پایان بیان داشت: بررسی ها نشان می دهد که  P/E متوسط گروه پتروشیمی در بازار سهام در حال حاضر بین ۳٫۵ تا ۴ است و P/E در این سطح نشان از رشد این صنعت در سال جاری دارد.