جدال بر سر ریاست کمیسیون انرژی؛ تازه وارد یا تکراری؟!

0
۱,۰۴۷ بازدید

نفت و گاز به عنوان یکی از اساسی ترین صنایع موجود در کشور، نقش برجسته ای در اقتصاد دارد و از طرفی ایران به عنوان یکی از کشورهای های دارنده ذخایرعظیم نفت و گاز طبیعی می تواند نقش مؤثری در بازارهای جهانی با تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت های تولید نفت و گاز به ویژه در میدان های مشترک داشته باشد لذا نمایندگانی که ازطرف ملت برای پاسداری این منابع مهم انتخاب می شوند باید پاسخگوی ملت در همه زمینه ها باشند .

به گزارش جهان اقتصاد، مجلس شورای اسلامی پایگاه اساسی نظام و مردم و مایه مشارکت واقعی مردم در تصمیم‌گیری‌هاست و کمیسیون های تخصصی آن از جمله کمیسیون انرژی آن باید کسی در مسند کاربنشیند تا از این منابع خدادادی پاسداری کند و به ملت پاسخگو باشد.

بنابراین گزارش مجلس شورای اسلامی در نظام جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و محور بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها، قانون‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌هاست و چراغ هدایت دولت و ملت را به دست دارد.

این گزارش حاکی از آن است که براساس ماده۵۰؛ کمیسیون انرژی مجلس برای انجام وظایف محوله در محدوده نفت، گاز، برق سدها و نیروگاه‌های آبی و برقی، انرژی اتمی و انرژی‌های نو مطابق ضوابط این آیین‌نامه تشکیل می‌شود و ریاست آن باید به درستی انتخاب گردد.

۴۲نفر از نمایندگان مجلس یازدهم کاندیدای عضویت در کمیسیون انرژی هستند و طبق ماده ۳۶ آئین‌نامه داخلی مجلس هریک از نمایندگان برای تعیین کمیسیون تخصصی خود فرم‌های امتیازبندی را از شعبه مربوط دریافت می‌کنند و با تعیین دو اولویت پیشنهادی، حداکثر تا سه روز پس از افتتاح دوره به هیأت رئیسه مجلس تحویل می‌دهند. برهمین اساس، نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی برای عضویت در ۱۳ کمیسیون مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند.

از سویی دیگر باتوجه به اینکه تعداد ۱۷۲ نماینده یعنی بیش از ۷۵ درصد نمایندگان مجلس در دوره یازدهم نسبت به دوره قبل تغییر کرده اند، شاهد تغییرات جدی در رأس کمیسیون‌های تخصصی مجلس خواهیم بود و احتمالا این امر در خصوص کمیسیون انرژی مجلس نیز صدق می‌کند.

این در حالی است که ریاست کمیسیون انرژی در مجلس دهم در چهار سال بر عهده فریدون حسنوند بوده است که با توجه به ترکیب اصولگرایی مجلس یازدهم، باید ببینیم که آیا حسنوند می‌تواند این کرسی را بار دیگر تصاحب نماید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106401