ثروتمندان در دوران پسا کرونا چطور ثروتمندتر می شوند؟

0
۳۱۹ بازدید

رئیس بانک خصوصی دی بی اس می گوید: مشتریان بیش از حد معمول پول نقد دارند و این پدیده‌ای جالب است. آنها معتقدند که بعد از اتمام کرونا فرصت‌های خوبی در بازار پیش خواهد آمد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، شیوع کرونا در مقیاس جهانی اقتصاد همه کشورها، در جای جای این کره خاکی را با افت شدید مواجه کرد. هرچند در همه زمینه‌های اقتصادی اثرات منفی کرونا دیده می‌شود اما بازارهای مالی دنیا و از جمله بورس کشورهای مختلف جنوب شرق آسیا سریع‌تر و گسترده‌تر از سایر حوزه‌ها با افت مواجه شدند.

اکنون رئیس یکی از بزرگترین بانک‌های دنیا در منطقه شرق و جنوب شرق آسیا، یعنی بانک دی بی اس می‌گوید ثروتمندان این منطقه از جهان بیش از هر زمان دیگری دارایی‌های خود را نقد کرده و منتظر شکار فرصت‌های اقتصادی بعد از کرونا در بازارهای مالی منطقه هستند.

سایت خبری-تحلیلی «ساوت چاینا مورنینگ پست» به تازگی با انتشار مصاحبه‌ای از جوزف پون، رئیس بانک خصوصی دی بی اس به این موضوع پرداخته است.

به گفته پو، مشتریان در چند ماه اخیر حدود ۴۰ درصد از دارایی‌های خود را نقد کرده‌اند. این رقم قبل از شیوع کرونا حدود ۳۰ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه افرادی هستند که دست کم ۳۰ میلیون دلار سرمایه دارند گفت: مشتریان بیش از حد معمول پول نقد دارند و این پدیده‌ای جالب است. آنها معتقدند که بعد از اتمام کرونا فرصت‌های خوبی در بازار پیش خواهد آمد.

مشتریان فکر می‌کنند که بازارهای مالی، تجارت الکترونیک و کسب و کارهای لجستیکی با شکاف مالی روبه رو هستند. برخی از آنها برای استفاده از پول نقد در کسب و کارهای خود برنامه دارند و برخی نیز می‌خواهند شرکت‌هایشان را از طریق شراکت با دیگران توسعه دهند.

پو فراتر می‌رود و می‌گوید: بر اساس داده‌های گردآوری شده در نشریه اقتصادی آمریکایی بلومبرگ، بعد از آنکه کرونا معاملات سهام را متوقف کرد و بازارهای جهانی را به هم ریخت شرکت‌های سهامی خصوصی ۱.۶ ترلیون دلار استرالیا پول نقد را حفظ کردند.

براساس این گزارش حفظ پول نقد می‌تواند به این معنا باشد که برخی از سرمایه گذاران بازار بزرگی را از دست داده‌اند که بر اساس شاخص «ام اس سی آی» برای کشورهای جنوب شرق آسیا، از زمان کاهش در ماه مارس حدود ۴۳ درصد رشد داشته است.

شاخص جهانی سهام MSCI برای نشان دادن عملکرد مجموعه فرصت‌های سهام بزرگ و متوسط در ۲۳ بازار توسعه یافته و ۲۶ بازار در حال ظهور طراحی شده است.

پو معتقد است که ورود دارایی‌های جدید به بانک خصوصی دی بی اس بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۵ میلیارد دلار استرالیا رسیده است. این پول‌ها از جاهای مختلفی مثل کسب و کارهای خانوادگی در آمریکا، اروپا و جاهای دیگر آمده است.

در هر حال ظهور بیماری مهلک کرونا و گسترش تدریجی آن در سطح جهان عوارض مختلفی در ابعاد زیست انسانی داشته که از جمله آنها می توان به تاثیر منفی آن بر اقتصاد هر یک از کشورهای کرونا زده و در کل اقتصاد جهان اشاره کرد.

چون در بحبوحه اوج گیری کرونا در اوایل سال جاری بود که جهان در شوکی عظیم فرو رفت و به همین دلیل هم بود که اغلب مباحث آخرین نشست سطح وزرا اقتصاد و دارایی و نیز رؤسای بانک‌مرکزی گروه ۲۰ در ریاض بر چگونگی پرداختن به شوک اقتصادی ناشی از ویروس کرونا در جهان تمرکز یافته بود.

این شوک از یک طرف کشورهای متوسط و ضعیف به لحاظ اقتصادی در جهان را ضعیف تر کرد و از طرف دیگر اقتصادهای برتر جهان را در وضعیتی جدید قرار داد چرا که صاحبان تمکن مالی در این این کشورها سیاستی ولو موقت ولی جدید را در پیش گرفتند و آن اینکه دارایی های خود را تبدیل به نقدینگی کرده تا با ذخیره آنها بتوانند در فرصت های طلایی اقتصادی که بعد از کرونا پیش خواهد آمد بر دارایی های اقتصادی غیر مالی خود بیافزایند.

به همین دلیل شرایط جدید اقتصادی در کل جهان ایجاب کرده و می کند که همه کشورهای جهان بتوانند هماهنگ با هم سیاست های اقتصادی خود را برای کاستن از عوارض منفی کرونا بر اقتصاد خود اقدام کنند.

در همین رابطه بود که کریستالینا جورجیوا، رئیس «صندوق بین‌المللی پول» در فروردین ماه امسال که اوایل تاثیرگذاری کرونا بر اقتصاد جهان بود پیشنهاد داد که همه کشورها باید به اقدامات هماهنگ‌ و حتی بهتر برای محافظت از اقتصاد جهانی از این ویروس متوسل شوند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=112051