ثبت نام نامزدهای هشتمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی آغاز شد

0
۲۸۴ بازدید

انفعال رسانه، بی طرفی د ولت

علی شفائی: ثبت نام از نامزدهای هشتمین دوره از انتخابات اتاق های بازرگانی سراسر کشور در حالی از امروز آغاز می شود، که انتخابات دوره هشتم تفاوت های زیادی با دوره های قبلی دارد.
به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، تعدد گروه ها و لیست های انتخاباتی، افزایش اختلافات درون گروهی، افزایش انتظارات بخش خصوصی از اتاق های بازرگانی، انفعال رسانه ها و موارد متعدد دیگر را می توان از شاخص های این دوره از انتخابات اتاق های بازرگانی دانست.
در چنین شرایطی ثبت نام از نامزدها از روز چهارم بهمن ماه با اندکی تاخیر آغاز شده و این در حالی است که هنوز آیین نامه اجرایی انتخابات که نیاز به اصلاحاتی داشت، ابلاغ نشده و بسیاری از فعالان اقتصادی که قصد دارند، نامزدی خود در این انتخابات را اعلام کنند، تکلیف خود را نمی دانند.
از سویی بنابر برخی اظهار نظرها، برخی گروه های حاضر رد اتاق های بازرگانی که در دوره گذشته با بهره گیری از حمایت های دولت وقت، اقداماتی را انجام داده بودند، نگران از اینکه دولت تدبیر و امید نیز بخواهد، روند دولت قبل را در پیش گرفته و در امور پارلمان بخش خصوصی مداخله کند؛ به دنبال راهکارهایی برای ایجاد محدودیت هستاند، این در حالی است که دولت مواضع خود را شفاف کرده و قصد دخالت در امور اتاق ها را ندارد.
متاسفانه در دو دوره قبلی برگزاری انتخابات اتاق های بازرگانی، به واسطه داشتن ۲۰ نماینده در اتاق بازرگانی تهران و تعیین تکلیف دستوری برای این ۲۰ نماینده تا ملزم به پیش گرفتن مواضع یکسان بودند، دولت در امور داخلی اتاق های بازرگانی دخالت می نمود.
این در حالی است که برخی افراد درون و بیرون اتاق های بازرگانی همچنان تلاش می کنند با تحت فشار قراردادن دولت منافع خود را تامین کنند.
از سویی برخی فعالان بخش خصوصی نسبت به حضور چندباره مقامات دولتی در اتاق های بازرگانی که در این ایام افزایش یافته و همچنین ملاقات برخی اعضای اتاق ها با مقامات اقتصادی دولت، ابراز نگرانی کرده و امیدوار هستند که اعضای دولت تدبیر و امید همانگونه که تا کنون در امور داخلی بخش خصوصی بالاخص انتخابات های برگزار شده، دخالت نکرده اند، مسیر بی طرفی خود را حفظ کنند.‏
گفتنی است در این دوره گروه های متعددی برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده اند که از میان آنها می توان به تحول خواهان، کارآفرینان توسعه گرا، ائتلاف برای فردا، پیشگامان توسعه، مجمع فعالان توسعه و خانه اقتصاد ایران اشاره کرد. همچنین احتمال می رود در روزهای آتی گروه های دیگری برخاسته از مجموعه خانه های صنعت و معدن، مدیران اقتصادی دولت دهم و ائتلافی از فعالان صنایع غذایی حضور خود در انتخایات پیش رو را اعلام کنند.‏

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9471