کد خبر: 1910
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

ثبات نسبی بازار سهام در ۲ ماه آینده

ثبات نسبی بازار سهام در ۲ ماه آینده

گروه بازارسرمایه : مدیر عامل تامین سرمایه آرمان پیش بینی کرد در ۲ ماه آینده ثبات نسبی در بازار سرمایه ایجاد و بعد از توافق جامع هسته ای، بازاری مثبت و معقول تا پایان سال ایجاد شود ‎.
‎جمالی مدیر عامل تامین سرمایه آرمان، به وضعیت فعلی بورس اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد کلیه حوزه های اقتصادی کشور و فعالان بخش های مختلف، تصمیمات کلان و مهم خود را به بعد از تعیین تکلیف پرونده هسته ای و روشن شدن وضع تحریم ها موکول کرده اند، زیرا این موضوع بسیار کلیدی و مهم بوده و در برنامه ریزی های اقتصادی به دلیل اینکه منجر به مشخص شدن قیمت سکه و ارز می شود، تاثیر گذار است‎.
‎وی افزود: به این ترتیب به نظر می رسد تا زمانی تکلیف مذاکرات هسته ای در تیرماه روشن شود، بازار سرمایه و سایر بازارها همچون ارز، طلا و مسکن در یک ثبات نسبی به سر خواهند برد‎.
‎این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: علاوه بر این پیش بینی می شود با توجه به اینکه در ۸ سال دولت سابق عموما صنایعی رشد کردند که با قیمت دلار و قیمت های جهانی ارتباط مستقیم داشتند و صنایعی همچون خودروسازی ها، بانکها و دارویی ها از افزایش قیمت ارز آسیب دیدند، این صنایع در دولت جدید پتانسیل رشد و شکوفایی را پیدا کنند‎.
‎جمالی با بیان اینکه بیشترین رشد در سال جاری به شرکتهای خودروسازی و صنعت بانکداری متعلق است، عنوان کرد: این در حالی است که بعد از توافق جامع هسته ای و با توجه به کاهش ریسک سیاسی کشور و ورود سرمایه گذاران خارجی در پروژه های مختلف نفت و گاز،به نظر می رسد که نرخ بازده مورد انتظار اقتصاد کشور کاهش یافته و سود شرکتها افزایش یابد‎.
‎مدیر عامل تامین سرمایه آرمان اظهار کرد: بنابراین اگر توافق جامع هسته ای حاصل شود، پیش بینی می شود که بهترین بازار ، بورس باشد درغیر این صورت شاهد تلاطم هایی به سمت بازار طلا و ارز خواهیم بود. به طوری که اگر مذاکرات در مسیر انتظارات حرکت نکند نقدینگی و سرمایه سرگردان می تواند به سمت بازارهای غیر مولد حرکت کند‎.
‎وی یادآور شد: بازار سرمایه در روز شنبه افت موقتی را تجربه کرد زیرا تصور می کرد که روند مذاکرات هسته ای بهبود می یابد ولی با این حال صف فروش بسیاری از شرکتها جمع شد و بازار به سمت تعادل پیش رفت. بنابراین اثر مذاکرات در بازار به اتمام رسیده است و از این پس بازار متعادل تری خواهیم داشت‎.
‎به گزارش سنا ، وی تاکید کرد:بدین ترتیب پیش بینی می شود که از این پس بازار سرمایه در یک ثبات نسبی به سر برده و افت و رشد قابل توجهی در بازار مشاهده نشود. بر این اساس در کوتاه مدت و تا ۲ ماه آینده ثبات نسبی در بازار ایجاد شده و بعد از توافق جامع هسته ای در تیر ماه، یک بازار  منطقی تا پایان سال ایجاد شود.‏