کد خبر: 1446
تاریخ انتشار: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

ثبات بورس با ثبات متغیرهای کلان اقتصادی

ثبات بورس با ثبات متغیرهای کلان اقتصادی

گروه بازارسرمایه : با ثبات اقتصادی، پیش بینی صنایع هم ثبات پیدا کرده است و متوسط انحراف معیار پیش بینی سود بنگاه ها از آنچه محقق می شود، کاهش و قابلیت اتکا پیدا کرده است .
علی اسلامی بیدگلی، رییس هیات مدیره مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی در خصوص روند بازار سهام در ماه جاری و همچنین فصل مجامع گفت: با توجه به تصمیم مسئولان اقتصادی دولت، این روزها شاهد ثبات نسبی در وضعیت اقتصادی کشور هستیم و کشور از تلاطم های شاخص های کلان اقتصادی در گذشته که بسیاری از آنها غیر قابل پیش بینی بود، دور شده است .
وی با تاکید بر اینکه این ثبات در روند عملکرد صنایع نیز تاثیر گذار است، گفت: با ثبات اقتصادی، پیش بینی صنایع هم ثبات پیدا کرده است و متوسط انحراف معیار پیش بینی سود بنگاه ها از آنچه محقق می شود، کاهش و قابلیت اتکا پیدا کرده است.
وی با اشاره به انتشار صورت های مالی ۱۲ ماهه شرکت ها ادامه داد: با توجه به عملکرد خوب شرکت ها در ۱۲ ماهه سال گذشته و همچنین افزایش قابلیت اتکا در صحت تحقق پیش بینی بودجه های سال ۹۳، پیش بینی می کنم به مرور زمان شاهد بهبود روند معاملات در بازار سرمایه باشیم.
اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگارسنا  درباره روند معاملات بورس در فصل مجامع گفت: شرکت هایی که تقسیم سود بالا و P/E پایینی دارند قطعا در ماه های پیش رو، رشد بیشتری نسبت به بازار خواهند داشت.
وی پیش بینی کرد بازار سهام در اردیبهشت و خرداد ماه با روند خطی و آهنگ رشد منطقی حرکت کند، اما این رشد مشروط به این است که سهامداران در کوتاه مدت دچار هیجان نشوند، به این ترتیب اگر رفتار منطقی در بازار حاکم شود رشد آرامی را شاهد خواهیم بود.
این کارشناس بازار سرمایه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص اصلاح بازار با کمک صندوق توسعه بازار سرمایه گفت: اصلاح بازار نیازمند نقدینگی زیادی نیست و زمانی که بازار حتی با نقدینگی کمی حمایت می شود از نگرانی ها کاسته شده و همین کاهش نگرانی ها به بازار کمک می کند.
وی با تاکید بر اینکه بخشی از افت های بازار که باعث فروش بی محابای سهام می شود، رفتارهای هیجانی است که تحلیلی در پشت انها وجود ندارد، افزود: با حمایت از بازار این نگرانی ها و فضای هیجانی بازار کاهش پیدا می کند.
اسلامی بیدگلی در خصوص تاثیر اجرای فاز دوم هدفمندی در صنایع بازار سهام گفت: با توجه به اینکه جزییات اجرای این طرح بارها اعلام شده است ، بخش قابل توجهی از تاثیر آن بر صنایع از قبل، تحلیل و بررسی شده به طوریکه عمده اثر اجرای هدفمندی در قیمت سهام مشاهده شده است.
وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران پیشاپیش درباره تاثیر هدفمندی بر سهام قضاوت کرده اند، گفت: اجرای هدفمندی فقط اثر روانی کوتاه مدتی بر بازار خواهد داشت .