ثبات اقتصادی از سخن تا عمل

0
۳۷۶ بازدید

نظر سنجی جهان اقتصاد نشان می دهد

ساغر کوهستانی: چندی پیش رییس‌جمهور در جمع ایرانیان مقیم آمریکا اعلام کرد مهمترین دستاورد دولت یازدهم بازگرداندن آرامش و ثبات اقتصادی به کشور بود و اخیرا در جلسه توسعه و سرمایه گذاری در استان زنجان ضمن تاکید بر قرار گرفتن کشور در مسیر رونق گفت: کارآفرینان بدانند که امروز ثبات اقتصادی در کشور حاکم است و امنیت و ثبات اقتصادی امروز ایران در منطقه، کاملاً قابل قبول است.
به دید بسیاری صاحبنظران شرایط اقتصادی در کشور تغییر کرده است و از وضعیت بی ثبات و غیر قابل پیش بینی چند سال گذشته به شرایط کنونی رسیده است. اما این ثبات اقتصادی که در نهایت باعث تامین امنیت و رونق اقتصادی می شود برای شهروندان نیز ملموس است؟
در نظر سنجی سایت روزنامه جهان اقتصاد از خوانندگان پرسیده شد، آیا آنان ثبات اقتصادی را در زندگی روزمره خود احساس می کنند؟ در حدود ۱۶ درصد از پاسخ دهندگان سایت روزنامه بر این باورند که مدتی است قیمت کالاها ثابت است. این بدین معناست که این تعداد از پاسخ دهندگان ثبات اقتصادی را در زندگی روزمره خود درک می کنند.
این نظرسنجی که به مدت یک ماه بر روی سایت روزنامه قرار داشت، مشخص کرد؛ در حالی که ۳.۵ درصد از رای دهندگان بر این باورند که تنها قیمت کالاهای تجملی افزایش یافته است، ۳۱ درصد از رای دهندگان معتقدند قیمت کالاهای اساسی شامل گندم، برنج، قند و شکر، گوشت ( قرمز و سفید ) و روغن همچنان افزایش می یابد.
کارشناسانان بر این باورند که میان ثبات اقتصادی که بر اساس آمار و ارقام و بر روی کاغذ مشخص شده و احساس ثبات اقتصادی در میان تمام اقشار جامعه به خصوص طبقه کارگر تفاوت وجود دارد. ثبات قیمت ها را به سادگی می توان از خرید کالاها و خوراک روزمره گرفته تا معاملات عمده مشاهده کرد. در این میان نیمی از رای دهنگان نظر سنجی جهان اقتصاد در پاسخ به پرسش احساس ثبات اقتصادی در زندگی روزمره خود، اعلام کردند که همچنان شاهد نوسان در قیمت اقلام مختلف هستند.
شکی نیست که شرایط اقتصادی ایران به سوی بهبود و پیشرفت پیش می رود اما این پرسش مطرح است که آیا اکثریت جامعه این تغییر را احساس کرده اند؟ امنیت و ثبات اقتصادی در هرجامعه با الزامات دیگری چون امنیت سیاسی و اجتماعی گره خورده است و دولتمردان می بایست با تعریف سیاستهای خرد و کلان مناسب برای رسیدن به توسعه پایدار که امنیت و ثبات اقتصادی بخشی از آن است، زمینه را برای بهبود شرایط فراهم کنند تا آنچه در قالب تئوری و سخن خوشایند است، به مرحله عمل و اجرا برسد.

{mp3}test{/mp3} {mp3}borskala11{/mp3}

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=6522