تیغ سلامت بر گلوی سزارین

0
۳۸۶ بازدید

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت یکی از راهکارهای افزایش جمعیت را کاهش میزان سزارین و ترویج زایمان طبیعی بیان کرد.

به گزارش ایسنا ، دکتر فرحناز ترکستانی، گفت: در این نشست اهداف و برنامه‌های عملیاتی مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد و به دنبال آن موانع و راهکارها بیان می‌شود.
به گفته رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، ارتقای سلامت مادران باردار و کاهش مرگ و میر مادران پس از بارداری تا ۴۳ روز از برنامه‌های اداره سلامت مادران و نشست مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مادران باردار است.
وی افزایش کیفیت مراقبت‌های دوران بارداری را یکی از اهداف نشست مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مادران باردار بیان کرد و افزود: ساماندهی حاملگی پرخطر، کاهش میزان سزارین و بررسی و ساماندهی عوارض شدیدی که در بارداری اتفاق می‌افتد از دیگر اهداف این نشست است.
ترکستانی ضمن اشاره به سیاست‌های کلی جمعیتی، یکی از راهکارهای افزایش جمعیت را کاهش میزان سزارین و ترویج زایمان طبیعی دانست که با مشارکت معاون درمان این امر در راستای برنامه طرح تحول نظام سلامت محقق شد.
رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در طرح تحول نظام سلامت ارائه دهندگان و گیرندگان خدمت زایمان طبیعی نیز دیده شده‌اند، افزود: در برنامه زایمان طبیعی، برای ارائه دهندگان خدمت افزایش تعرفه‌های حق‌الزحمه زایمان لحاظ و برای گیرندگان خدمت زایمان طبیعی نیز حذف فرانشیز زایمان طبیعی و تشکیل کلاس‌های آموزشی آمادگی زایمان به منظور کاهش و حذف سزارین صورت گرفت.
وی برگزاری کلاس‌های آمادگی زایمان را در دو حوزه بهداشت و درمان بیان کرد و گفت: در حوزه درمان کلاس‌های آمادگی زایمان در کلیه بیمارستان‌ها با اجرای طرح تحول نظام سلامت الزامی شد و برای مادران باردار شرکت در این کلاس‌ها رایگان است.
بنابر اعلام وب‌دا، ترکستانی ادامه داد: همچنین در حوزه بهداشت بسته‌های آموزشی کلاس‌های آمادگی زایمان دیده شده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.
رییس اداره سلامت مادران همچنین به نظارت و اعتبار بخشی بیمارستان‌ها در راستای ترویج زایمان طبیعی اشاره کرد و گفت: بیمارستان‌ها باید با گذشت یکسال از برنامه تحول سلامت، ۱۰ درصد از میزان پایه سزارین را کاهش دهند و چنانچه بیمارستانی نتواند این کاهش را در میزان سزارین‌های خود خود داشته باشد، در ارزشیابی بیمارستان یک درجه نزول خواهد داشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9273