تک نرخی کردن ارز، افزایش تعرفه و ایجاد موانع فنی بر سر راه واردات

0
۳۷۱ بازدید

سه برنامه وزارت صنعت برای حمایت از تولید اعلام شد

گروه تولید

produces@jahaneghtesad.com

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از وجود سه راهکار در این وزارتخانه برای حمایت از تولید خبر داد و گفت: اولین اقدام درخصوص تعرفه واردات صورت گرفته که به هیچ عنوان کاهش نداشته است.

مجتبی خسروتاج، درمراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن درمشهد،با اشاره به اینکه هر نوع وارداتی بد نیست، اظهار کرد: اگر واردات زمینه پیشرفت تولید را فراهم کند، نه تنها بد نیست بلکه مفید هم هست.

وی با بیان اینکه دغدغه قلبی و ذهنی مسئولان صنعتی توجه به تولید داخل است، افزود: در زمینه حمایت از صنعت، برخی اختلاف نظر ها وجود دارد اما همه معتقد هستیم که باید از آن حمایت شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تک نرخی کردن ارز و وجود موانع فنی سر راه واردات، دیگر اهرم‌های حمایت دولت از تولید داخل است.

خسروتاج با بیان اینکه سیاست دولت دربخش ارز، ایجاد ثبات درقیمت آن است،عنوان کرد: تلاش شده برای واردات برخی کالاها به جای ارز مبادله‌ای از ارز آزاد استفاده شود.

وی ثبت سفارش را یکی از موانع واردات دانست و افزود: با بررسی از دستگاه‌های کنترل فنی، سعی شده است موانع کاهش یابد تا از قاچاق جلوگیری شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وظایف دولت در خصوص کاهش و کنترل واردات تصریح کرد: تنها مسئولان دولتی در قبال این امر مسئول نیستند بلکه تمامی مخاطبان برنامه‌های توسعه اعم از بنگاه‌داران اقتصادی و هماهنگ با دولت باید در جهت کنترل واردات تلاش کنند.

وی گفت: در تنظیم برنامه وارداتی باید به گونه ای عمل شود که مواد اولیه و کالاهای واسطه ای وارد کشور شوند.

خسروتاج با اشاره به اینکه تجارت توسعه‌پذیر است، اعلام کرد: برای حمایت از تولید داخل بعضا تعرفه‌های ۷۵ درصدی وجود دارد و ادامه حمایت‌ها باید به گونه‌ای باشد که زمینه رقابت‌پذیری تولید داخل با جنس وارداتی را فراهم کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14409