کد خبر: 4169
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳

تک رقمی شدن “سن اعتیاد” علمی نیست

تک رقمی شدن “سن اعتیاد” علمی نیست


قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفته کارشناسان مبنی بر تک رقمی شدن "سن اعتیاد" را بحثی علمی ندانست.
به گزارش ایسنا، علیرضا جزینی در نشستی خبری که صبح دیروز به منظور تشریح عملکرد چهار ماهه این ستاد برگزار شد در این باره افزود: باید برای تعیین سن اعتیاد مدتی صبر کرد تا طرح شیوع‌شناسی به پایان برسد، اما آغاز سن اعتیاد ۱۵ سال به بالا تخمین زده شده است.
وی ضمن اعلام دستگیری ۹۴ هزار قاچاقچی در چهار ماهه امسال از کشف و ضبط ۱۷۵ تن مواد مخدر خبر داد.
قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در چهار ماهه امسال ۹۴ هزار قاچاقچی دستگیر شده‌اند افزود: شاهد افزایش ۳۰ درصدی در این خصوص بوده‌ایم.
وی با بیان اینکه طرح شناسایی و پاکسازی مناطق آلوده در کلانشهرها توسط نیروی انتظامی، بسیج و غیره اجرایی می‌شود، گفت: در سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ۱۰۰ تن مواد مخدر در ۲۳ شهر امحاء شد.
انهدام ۸۷ کارگاه تولید شیشه
جزینی با بیان اینکه در این مدت ۸۷ کارگاه تولید شیشه منهدم شد، گفت: در چند ماهه امسال ۱۷۵ تن انواع مواد مخدر کشف و ضبط شد که ۷۴ درصد آن در مناطق شرقی و حاشیه آن بوده است.
به گفته قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، بالاترین میزان کشفیات با ۳۵ تن در استان کرمان و کمترین آن با پنج کیلوگرم در کیش بوده است.
افزایش ۱۱ درصدی کشفیات آمپول و قرص
جزینی با بیان اینکه دو میلیون و ۴۶۵ هزار قلم آمپول و قرص کشف شده است، گفت: در این زمینه شاهد افزایش ۱۱ درصدی کشفیات بوده‌ایم و این در حالی است که ۳۷۰ قبضه سلاح با رشد ۴۷ درصدی نیز کشف شده است.
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به دستگیری ۹۴ هزار نفر قاچاقچی گفت: در حوزه دستگیری قاچاقچیان شاهد افزایش ۳۰ درصدی بوده‌ایم و این در حالی است که در این مدت ۲۶ هزار معتاد متجاهر نیز دستگیر شده‌اند که افزایش ۸۶ درصدی را نشان می‌دهد.
وی همچنین در مورد تشکیل کمیته خانواده گفت: کمیته زنان و خانواده از سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده است و به تمامی استان‌ها نیز ابلاغ کرده‌ایم که کمیته مشابهی در این زمینه تشکیل و فعالیت داشته باشند.
جزینی در مورد وضعیت اتباع بیگانه نیز گفت: اساسا در برخی از مناطق آلوده با اتباع خارجی که نقشی در مواد مخدر داشته باشند، برخورد می‌شود و این افراد توسط پلیس دستگیر و برابر قانون نسبت به بازگرداندن آنها اقدام می‌شود و در صورتی که این افراد به صورت مجاز در کشور اقامت داشته باشند، به مراکز ماده ۱۶ یا زندان ارجاع داده می‌شوند.
اجرای طرح شیوع‌شناسی جمعیت عمومی معتادان تا پایان سال
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین از امضای قرارداد اجرای طرح شیوع‌شناسی جمعیت عمومی معتادان خبر داد و گفت: آماری که در مورد تعداد معتادان در کشور ارائه می‌شود، مربوط به سال ۹۰ است که توسط جهاد دانشگاهی انجام شده است و برای دریافت آمار جدیدتر باید تا پایان امسال صبر کرد.
وی همچنین در مورد اجرای طرح شیوع‌شناسی اعتیاد دانش‌آموزان گفت: با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش این طرح اجرایی می‌شود و برابر جامعه آماری و جامعه نمونه، این مسئله پیگیری می‌شود.
جمع‌آوری زنان معتاد متجاهر متوقف نشده
جزینی همچنین در مورد توقف جمع‌آوری معتادان متجاهر زن گفت: جمع‌آوری اینگونه زنان متوقف نشده است، اما در مرحله اول جمع‌آوری معتادان از هفته پیش آغاز شد که تقریبا ۲ هزار نفر معتاد متجاهر در سطح تهران جمع‌آوری شده و در حال حاضر در مرحله غربالگری هستند و بعد از آن نسبت به جمع‌آوری زنان معتاد متجاهر اقدام می‌شود.
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین در مورد انتقادات رییس پلیس مبارزه با موادمخدر در مورد آیین دادرسی جدید گفت: در حال حاضر در حال تعامل با مجلس برای اصلاح این ماده مورد نظر هستیم و رایزنی‌ها ادامه دارد.
وی در مورد غیبت رییس جمهور در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز گفت: گزارشی از وضعیت ستاد در دولت ارائه شد و مصوبات خوبی نیز داشت و چندی پیش نیز جلسه‌ای به ریاست وزیر کشور برگزار شد اما مصوبات با امضای رییس جمهور ابلاغ شد و امیدواریم در جلسه‌ای نزدیک از حضور رییس جمهور بهره‌مند شویم.
جزینی همچنین با بیان اینکه آماری از نوزادان معتاد زنان متجاهر نداریم، گفت: اساسا مطالعه‌ای در این زمینه انجام نشده است.
آموزش و پرورش دانش‌آموز معتادی را اخراج نکرده است
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به برخی از انتقادات مبنی بر اخراج دانش‌آموزان معتاد گفت: ما در این مورد نامه‌ای به وزارت آموزش و پرورش نوشته‌ایم اما آنها معتقدند که در این زمینه اخراجی صورت نگرفته است و اگر موردی است، ابلاغ کنید.
شناسایی ۵۱ سایت انتشار دستورالعمل ساخت مواد مخدر
وی همچنین از شناسایی ۵۱ سایت انتشار دستورالعمل ساخت مواد مخدر خبر داد و گفت: این مساله را به پلیس فتا اعلام کرده‌ایم و سایت‌ها تحت کنترل هستند.
صحبت کارشناسان مبنی بر تک‌رقمی شدن سن اعتیاد علمی نیست
جزینی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا سن اعتیاد تک‌رقمی شده است؟ گفت: این صحبت کارشناسان مبنی بر تک‌رقمی شدن سن اعتیاد علمی نیست و باید برای تعیین سن اعتیاد مدتی صبر کرد تا طرح شیوع‌شناسی به پایان برسد اما آغاز سن اعتیاد ۱۵ سال به بالا تخمین زده شده است.
پایه ساخت تمام روانگردانها آمفتامین و متامفتامین است
به گزارش ایسنا، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین در مورد برخی شایعات مبنی بر ورود مواد روانگردان جدید گفت: ریشه و پایه اینگونه مواد روانگردان آمفتامین و متامفتامین است که گاها می‌توان با تغییرات جزئی اسم آن را تغییر داد اما پایه و اساس همه آنها یکی است.
جزینی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در جامعه به شدت رو به افزایش است مصرف شیشه می‌باشد، گفت: در راستای کنترل این پدیده اقداماتی صورت گرفته است و حتی برخورد جدی با این کارگاه‌ها در دستور کار پلیس قرار گرفته است.
اجرای سریع‌تر احکام قاچاقچیان در دستور کار کمیته حقوقی و قضایی ستاد مبارزه با مواد مخدر
وی همچنین در مورد برخورد نامناسب قوه قضاییه با قاچاقچیان گفت: ما نمی‌توانیم سیستم قضایی را اجبار کنیم اما اجرای سریع‌تر احکام به منظور افزایش ریسک قاچاق در دستور کار کمیته حقوقی و قضایی ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار دارد.
اوردوز، عمده علت مرگ معتادان
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین از امضای تفاهم‌نامه فی‌مابین این ستاد و سازمان پزشکی قانونی خبر داد و گفت: براساس این قرارداد پزشکی‌قانونی مصادیق فوت معتادان را به صورت مستند ارائه می‌کند، چراکه بیشترین علت مرگ معتادان به دلیل اوردوز است و می‌توان با این آزمایشات میزان سمی بودن مواد را تعیین کرد.
جزینی همچنین با بیان اینکه در حوزه تحقیقات این ستاد اجرای طرح شیوع‌شناسی در دانش‌آموزان، کارگاه‌های صنعتی و همچنین تدوین سند مشارکت مردمی و ارزشیابی طرح اجتماعی‌محور در دستور کار قرار گرفته است، گفت: چهار هزار و ۲۱۱ نفر در ۱۷ مرکز ماده ۱۶ پذیرش شده‌اند.
وی همچنین از ارائه گزارشی به هیات دولت خبر داد و گفت: جلسه ۱۲۸ ستاد مصوبات بسیار خوبی داشت به گونه‌ای که تاکید بر اصل پیشگیری و همچنین ابلاغ سند درمان و تصویب آیین‌نامه مراکز ۱۶ از دستاوردهای این جلسه بوده است و همچنین با پیگیری وزیر تعاون ۳۰ میلیارد تومان برای بیمه معتادان در نظر گرفته شد و تعرفه درمان اعتیاد نیز در جلسه شورای بیمه اجرایی شد.
تخصیص ۱۰ درصد اعتبارات فرهنگی شهرداری‌های بالای ۵۰۰ هزار نفر به موضوع پیشگیری از اعتیاد
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین از تخصیص ۱۰ درصد اعتبارات فرهنگی شهرداری‌های بالای ۵۰۰ هزار نفر به موضوع پیشگیری از اعتیاد خبر داد و گفت: این مساله از مصوبات شورای اجتماعی کشور بوده است.
جزینی در مورد راه‌اندازی مراکز ترک اعتیاد بانوان نیز، گفت: برخی از مراکز استان‌ها، دارای این مراکز ترک اعتیاد هستند و درصدد افزایش این تعداد هستیم.