تکمیل شدن مسکن مهر۱۲ شهر جدید در دولت روحانی

0
۱۸۰ بازدید

مطابق آمار شرکت عمران شهرهای جدید، در دولت تدبیر و امید پروژه‌های مسکن مهر در ۱۲ شهر جدید از مجموع ۱۹ شهر جدید تکمیل، نزدیک به ۲۴۴ هزار واحد آن فروش اقساطی و بیش از ۲۷۱ هزار واحد آن تکمیل و تحویل متقاضیان شده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، شرکت عمران شهرهای جدید در گزارشی به ارائه عملکرد دولت در هشت سال اخیر در ساخت واحدهای مسکونی مهر در شهرهای جدید کشور پرداخت.

آمار منتشر شده توسط شرکت عمران شهرهای جدید در کتاب وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد از سال ۸۶ مسکن مهر در ۱۹ شهر جدید با برنامه ساخت حدود ۴۰۰ هزار واحد شروع شد که تاکنون این برنامه تداوم داشته است.

در این مدت، از کل واحدهای در دست ساخت ۳۵۲ هزار واحد دارای متقاضی و در تعهد دولت بود. تا پایان ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۹، نزدیک به ۲۸۱ هزار واحد فروش اقساطی و بیش از ۳۰۳ هزار واحد تحویل متقاضیان شده است.

در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تاکنون حدود ۲۴۴ هزار واحد فروش اقساطی و بیش از ۲۷۱ هزار واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شده است.

بر این اساس، پروژه‌های مسکن مهر در ۱۲ شهر جدید از مجموع ۱۹ شهر جدید به پایان رسیده است. در این ۱۲ شهر جدید دو وضعیت متفاوت وجود دارد. در یک دسته از این شهرها همه واحدهای مسکن مهر برنامه‌ریزی شده به افتتاح رسیده است. اما در برخی از آنها با وجود تکمیل واحدها و اتمام فرآیند نازک‌کاری، به دلیل مشکلاتی همچون عدم تامین خدمات زیربنایی و انشعابات آب و برق (یک یا چند مورد از انشعابات)، واحدها هنوز افتتاح و بهره‌برداری نشده است. در بقیه شهرهای جدید، فرآیند عملیات اجرایی به سرعت در حال انجام است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با رفع مشکلات موجود همه واحدها تکمیل و به متقاضیان تحویل شود.

در بخش ساخت پروژه‌های روبنایی و زیربنایی، با وجود مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور، با تدابیر مناسب و افزایش درآمد حاصل از فروش منابع داخلی و تزریق آنها به پروژه‌های جاری و جدید، تعداد پروژه‌های به پایان رسیده رشد قابل توجهی داشت که این رشد، ناشی از سیاست‌های درآمدزایی و تامین مالی مناسب پروژه‌ها بوده است.

در بخش املاک، سیاست اصلی در دولت تدبیر و امید، پرهیز از خام‌فروشی و فروش واحدهای تجاری، اداری، مسکونی، ورزشی و فرهنگی پس از آماده‌سازی اراضی و ساخت این واحدها بر روی اراضی در کنار تمرکز بر اجرای پروژه‌های مشارکتی و جلب سرمایه‌گذار بوده است.

با توجه به این سیاست، درآمدهای داخلی مجموعه شهرهای‌جدید ناشی از املاک، با رشد بسیار زیاد مواجه شد.

در مدیریت منابع مالی در دولت یازدهم این میزان به ۸۹ درصد و در دوران طی شده از دولت دوازدهم هم به ۴۹ درصد رسید. این در حالی است که درآمدهای شرکت هم سالیانه رشد قابل‌ملاحظه داشته است و برای سال آتی، پیش‌بینی رشد این نسبت شده است.

در ابتدای دولت یازدهم، تمرکز بر شهرک‌سازی محدود بود که در دولت تدبیر و امید از ظرفیت‌های قانونی شهرک‌سازی به عنوان رکن سوم سکونت در کشور به‌منظور رونق تولید و عرضه مسکن استفاده مطلوبی شد.

در این زمینه تصویب «دستورالعمل ترویج شهرک‌سازی در کشور» توسط شورای‌عالی شهرسازی و معماری از اقدام‌های مهم تاثیرگذار بر توسعه و ساماندهی نظام سکونتگاهی کشور است.

مسکن مهر در ۱۲ شهر جدید در دولت تدبیر و امید ساخته و تکمیل شد

بنا بر گزارش ارائه شده، در دولت یازدهم و در سال ۹۲، عملکرد شرکت عمران شهرهای جدید در جمعیت‌پذیری ۱۰۱ هزار و ۸۰ نفر بود. همچنین در آن سال ۴۵ پروژه روبنایی و هفت پروژه زیربنایی به اتمام رسید. میزان فروش اقساطی مسکن مهر ۲۸ هزار و ۴۵۰ واحد و تحویل مسکن مهر ۱۹ هزار و ۱۰۵ واحد اعلام شد.

در سال ۹۳، عملکرد شرکت عمران شهرهای جدید در جمیعت‌پذیری ۶۰ هزار و یک واحد گزارش شد. در آن سال ۷۲ پروژه روبنایی و ۹ پروژه زیربنایی به اتمام رسید و ۳۹ هزار و ۶۹۳ واحد فروش اقساطی و ۲۷ هزار و ۷۶۶ واحد مسکن مهر تحویل شد.

عملکرد شرکت در سال ۹۴ در بخش جمعیت‌پذیری ۵۴ هزار و ۵۹۹ نفر بود. تعداد ۶۲ پروژه روبنایی و ۷۰ پروژه زیربنایی در آن سال به اتمام رسید و ۴۳ هزار و ۹۶۱ واحد مسکن مهر فروش اقساطی و ۴۸ هزار و ۹۴ واحد مسکن مهر تحویل شد.

برای سال ۹۵ نیز میزان جمعیت‌پذیری ۴۵ هزار و ۶۱۳ واحد اعلام شد. ۴۹ پروژه روبنایی و ۶۳ پروژه زیربنایی نیز به پایان رسید و تعداد ۳۱ هزار و ۵۳۵ واحد مسکن مهر فروش اقساطی و ۳۴ هزار و ۳۳ واحد مسکن مهر تکمیل شد.

در سال ۹۶ و در ابتدای دولت دوازدهم، عملکرد شرکت عمران شهرهای جدید در میزان جمعیت‌پذیری ۸۸ هزار و ۶۰۷ واحد گزارش شد. تعداد ۸۰ پروژه روبنایی و ۳۲ پروژه زیربنایی تکمیل، ۱۳ هزار و ۷۷۸ واحد مسکن مهر فروش اقساطی و ۲۳ هزار و ۲۵۹ واحد مسکن مهر تحویل شد.

عملکرد شرکت در سال ۹۷ حاکی از جمعیت‌پذیری ۸۰ هزار و ۸۴ واحد دارد. تعداد ۱۲۱ پروژه روبنایی و ۷۵ پروژه زیربنایی مسکن مهر در آن سال به اتمام رسید. ۱۹ هزار و ۹۰۷ واحد مسکن مهر فروش اقساطی و ۳۴ هزار و ۱۹۲ واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شد.

در سال ۹۸، میزان جمعیت‌پذیری ۸۹ هزار و ۷۵۵ واحد عنوان شد. همچنین ۸۵ پروژه روبنایی و ۶۹ پروژه زیربنایی به پایان رسید و ۳۴ هزار و ۶۹ واحد مسکن مهر فروش اقساطی و ۴۳ هزار و ۴۳۲ واحد مسکن مهر تحویل شد.

در سال ۹۹ نیز میزان جمعیت‌پذیری ۱۰۰ هزار و ۴۵۳ نفر اعلام شد. تعداد ۷۹ پروژه روبنایی و ۸۰ پروژه زیربنایی به اتمام رسید و ۳۸ هزار و ۱۶۶ واحد مسکن مهر فروش اقساطی و ۴۳ هزار و ۴۸۸ واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=145097