تولید گرفتار رشد بهره وری منفی

0
۳۳۳ بازدید

شاخص بهره وری درسال های ۹۰ تا ۹۲ بررسی شد

گروه تولید: رئیس سازمان ملی بهره وری کشور با اشاره به نامناسب بودن شاخص بهره وری درسال های ۹۰ تا ۹۲ ، گفت: در این مدت رشد بهره وری نیروی کار کشور ۲.۵ – درصد، رشد بهره وری سرمایه ۴.۲ – درصد و رشد بهره وری کل عوامل تولید ۳.۵۳ – درصد بوده است.

رویا طباطبایی یزدی در نشستی خبری به مناسبت اول خرداد روز بهره وری، افزود: شاخص بهره وری در برنامه چهارم توسعه یعنی در سال های ۸۴ تا ۸۹ نیز در رشد بهره وری نیروی کار ۴.۱۷ درصد، رشد بهره وری سرمایه ۰.۰۷ – درصد و رشد کل عوامل تولید ۱.۶۳ درصد بوده که در مقایسه با سال های ۹۰ تا ۹۲ شاخص بهتری است.

وی با بیان اینکه از دلایل اصلی افت بهره وری در کشور طی سال های ۹۰ تا ۹۲ تحریم های ظالمانه علیه کشورمان از سویی و ضعف مدیریت و برنامه ریزی بوده است، اظهار داشت: با این وجود از بین ۱۹ کشور عضو سازمان بهره وری آسیایی که کشورهایی از جمله ژاپن، کره جنوبی، مالزی، سنگاپور، هند، اندونزی و پاکستان با مجموع ۲.۲ میلیارد نفر جمعیت هستند، ایران در جایگاه میانی قرار دارد.

رئیس سازمان ملی بهره وری از دلایل مهم محقق نشدن اهداف بهره وری در برنامه پنجم توسعه را موضوع رقابت پذیری در بازارهای جهانی و بازارهای داخلی بیان کرد و افزود: هم در بازار داخلی رقابت پذیری واقعی نداشته ایم و هم در بازارهای جهانی با قرار گرفتن در جایگاه حدود هشتادم، وضع مطلوب نبوده است.

طباطبایی یزدی توجه به سرمایه انسانی و کیفیت آموزش ها و حمایت از کارآفرینان را از دیگر اقدامات مؤثر برای ارتقای بهره وری در کشور بیان کرد و گفت: ارتقای بهره وری به اقدامات مستمر، بادوام و پیگیرانه نیاز دارد.

وی افزود: در بازدیدی که از بانکوک در حاشیه اجلاس سران سازمان بین المللی بهره وری داشتم گزارشی ارائه شد که نرخ بیکاری در تایلند فقط یک درصد است.

رئیس سازمان ملی بهره وری گفت: مهمترین عاملی که سبب شد تایلند به نرخ بیکاری یک درصدی برسد آن است که به راحتی امکانات و فضای کوچک و مناسب برای اجرای ایده های نو در این کشور فراهم شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12740