تولید کشاورزی متحول می‌شود

0
۳۷۸ بازدید

وزیر جهاد کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی در مراسم تجلیل از مقام مهندس گفت: قرار است از ظرفیت‌های مهندسان کشاورزی درکشور استفاده بیشتری شود که بخش تولید را متحول خواهد کرد.

به گزارش جهان اقتصاد؛ محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: مهندسان کشاورزی پس از کسب مهارت‌های لازم و توانمند شدن به دانش روز،‌ قرار است با حداقل امکانات و کمک‌های دولت در خدمت کشاورزان باشند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مهندسان کشاورزی با ید با افزایش دانش و مهارت کار آفرین شوند، برخی از مهندسان نمونه کشاورزی با استفاده از دانش و مهارت‌های خود توانستند تحولات زیادی در این بخش ایجاد کنند و ما شاهد این تحولات هستیم.

وی ادامه داد: دانش محور کردن و فناوری کردن کشاورزی در دهه‌های اخیر در دستور کار دولت، مردم و کشاورزان قرار گرفته است، مهندسان کشاورزی بیشترین سهم و نقش را در ارتقای بخش کشاورزی داشتند و با توجه به این نیرو و سرمایه عظیم و همچنین سرمایه‌گذاری‌های نظام برای تربیت نیروی انسانی امیدواریم شاهد دستاوردهای بیشتر در این حوزه باشیم.

حجتی گفت: مهندسان کشاورزی باید سرمایه‌گذاری بیشتری در زمینه دانش و مهارت خود انجام دهند، ظرفیت‌های طبیعی فراوانی در کشور وجود دارد و برای استفاده از این ظرفیت‌ها باید دانش بنیان و منطبق با محیط زیست عمل کنیم و به دانش روز مجهز باشیم.

وی به ظرفیت‌های کشت گلخانه‌ای، پرورش ماهی در قفس و نشاکاری در کشور اشاره کردو گفت:ما می‌توانیم با بکارگیری دانش و مهارت‌های روز و استفاده از ظرفیت‌های موجود با آب کمتر تولید بیشتری داشته باشیم.

حجتی با تکذیب کاهش ۳۱ درصدی کشتار دام سبک گفت: اگر چه آمار کشتار دام را دامپزشکی باید اعلام کند، اما امسال نسبت به سال گذشته در کشتارگاه‌ها به صورت رسمی ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش کشتار داشتیم.

وی از افزایش واردات گوشت نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به بحث تنظیم بازار که مورد تایید دولت قرار گرفته است توزیع به صورت هدفمند انجام می‌شود.

** ۱۸۰ مرکز نظام مهندسی کشاورزی در سراسر کشور راه اندازی می شود

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هم در این همایش از راه اندازی ۱۸۰ مرکز این سازمان در سراسر کشور خبرداد و گفت: این مراکز از امروز (شنبه) تابلوی فعالیت خود را نصب می کنند.شاهرخ رمضان نژاد افزود: قرار است تعداد این مراکز به ۱۸۰۰ مورد برسد.

وی ادامه داد: تلاش داریم تا پایان امسال از تعداد ۱۸۰۰ مرکز مورد نظر، ۵۰ درصد فعالیت خود را آغاز کنند که این امر می تواند در ارتقا و اقتصادی شدن بخش کشاورزی موثر باشد.

وی راه اندازی نخستین تلویزیون اینترنتی کشاورز پلاس را به عنوان یکی از ابزارهای انتقال دانش، شیوه و آیین‌ نامه‌ های رسانه‌ ای تاثیرگذار در این بخش دانست و اظهارداشت: تاکنون جای چنین رسانه ای در بخش کشاورزی کشور خالی بود که امیدواریم با این اقدام بتوانیم بهره وری را افزایش بدهیم زیرا کشاورزان با استفاده از دانش و اطلاعات کشاورزی پیشرفته و فعالیت مراکز خدمات غیردولتی این امکان را پیدا می کنند که از مهندسان این بخش مشاوره دریافت کنند.

رمضان نژاد اضافه کرد: اکنون بخش عمده کشاورزان با توسعه ارتباطات، ابزار و تکنولوژی اطلاعات مورد نیاز خود درباره هواشناسی را دریافت می کنند که با استفاده از تلویزیون کشاورز پلاس می توانند این اطلاعات را روی گوشی همراه خود دریافت کنند.

وی به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «دانش آشکارترین ابزار اقتدار یک کشور است» اشاره کرد و افزود: ما به عنوان صاحبان دانش باید برای اقتدار کشور بیش از پیش تلاش کنیم زیرا بالای ۵۰ درصد اعضای این سازمان را جوانان تشکیل می دهند بنابراین با برخورداری از دانش و نیروی متخصص جوان می توانیم در راستای تحقق بیانات رهبری گام برداریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی تصریح کرد: استقرار دولت تدبیر و امید، زمینه بکارگیری و ارتقای توان و ظرفیت مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی کشور را فراهم کرده است به طوری که حجم تولیدات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن سال ۹۲ به ۱۲۲ میلیون تن در سال ۹۶ رسید که تمامی اینها با اتکای به نیروی انسانی متخصص، دانش، علم و فناوری رخ داده است.

وی اضافه کرد: سیاست ها و برنامه های دولت تدبیر و امید با مدیریت وزیر فعلی جهاد کشاورزی دستاوردهای ماندگاری مانند خودکفایی در تولید گندم و ارتقای تکنولوژی و دانش در نظام زراعی را برای مقابله با تهدید های اقلیمی در پی داشته است.

وی گفت: بکارگیری از علوم مهندسی کشاورزی با نقش آفرینی در حوزه تولید مواد غذایی می تواند مهمترین ابزار تأمین امنیت غذایی و رفاه مردم را فراهم کند که به نتایج آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی می توان به حجم تولیدات کشاورزی از ۲۵ میلیون تن سال ۵۷ به ۱۲۲ میلیون تن امروز اشاره کرد.

رمضان نژاد تصریح کرد: همچنین تولیدات شیلاتی از ۳۰ هزار تن ابتدای انقلاب اسلامی به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال ۹۶ رسیده که این رشد ۴۰ برابری یکی دیگر از دستاوردهای بخش کشاورزی با اتکاء به نیروی مهندسی در حوزه کشاورزی به شمار می رود.

وی راهبردها و سیاست های افزایش بهره وری را فرصتی استثنایی برای نظام مهندسی کشاورزی عنوان کرد و افزود: ما به دنبال تعامل و توسعه همکاری ها به منظور ایجاد فضایی برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و ارتقای کیفی و کمی محصولات و ارتقاء در رکورد تولید هستیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=95659