تولید چای صعودی شد

0
۳۰۵ بازدید

رییس سازمان چای از افزایش ۲۱ درصدی نرخ خرید تضمینی چای، افزایش بیش از ۵۰ درصدی تولید این محصول و تشکیل صندوق حمایت از چایکاران برای اولین بار خبر داد.

محمدولی روزبهان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال گذشته با ۵۰ درصد افزایش و در اختیار قرار دادن حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به گونه ای پیش رفت که تا پایان آبان ماه همه چایکاران تمام مطالبات خود را از دولت دریافت کردند و این برای نخستین بار بود که چایکاران در این مدت زمان کوتاه بهای محصولشان را دریافت کردند.

وی افزود: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای برای سال جاری نیز با ۲۱ درصد افزایش مواجه شد؛ به گونه‌ای که هر کیلوگرم چای درجه یک ۲۱۸۰ تومان و هر کیلوگرم چای درجه دو ۱۲۱۰ تومان از سوی دولت خریداری می شود.

رییس سازمان چای اعلام کرد: یکی دیگر از اقداماتی که دولت برای چایکاران انجام داد تامین اعتبار و پرداخت تسهیلات به‌زراعی بود که حداقل طی ۱۰ سال اخیر هیچ تسهیلاتی برای اجرای عملیات به‌زراعی به چایکاران پرداخت نشده بود اما در سال گذشته اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان برای انجام این کار در نظر گرفته شده بود و به هر چایکاری که هرس کف‌بر در باغ خود انجام داده بود پنج میلیون تومان به ازای هر هکتاری و به هر چایکاری که هرس کمربر انجام داده بود دو و نیم میلیون تومان به عنوان تسهیلات به‌زراعی داده شد.

رییس سازمان چای خاطرنشان کرد: در سال گذشته از مجموع ۲۵ هزار هکتار باغ چای در دو استان شمالی گیلان و مازندران ۱۸ هزار هکتار آن مورد بهره برداری قرار گرفت که امسال به نظر می رسد ۱۰ درصد به این سطح اضافه شود و با توجه به شرایط اقلیمی پیش بینی می شود حدود ۱۰۰ هزار تن برگ سبز چای از این باغات برداشته شود.

وی اعلام کرد: از مجموع ۱۰۰ هزار تن برگ سبز چای برداشت شده حدود ۲۲ هزار تن چای خشک تولید می شود و به واردات ۸۰ هزار تن چای خارجی نیاز داریم که البته واردات آن در راستای حمایت از تولید و چایکاران داخلی کنترل می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=11522