تولید نفت روسیه کمتر از سهمیه اوپک پلاس شد

0
۱۸۹ بازدید

روسیه که عضوی از ائتلاف اوپک پلاس است، به طور متوسط از اول تا پانزدهم فوریه ۱.۳۸ میلیون تن در روز نفت خام و میعانات گازی تولید کرده است که برابر با ۱۰.۱۱۵ میلیون بشکه در روز و حدود ۴۴ هزار بشکه کمتر از سطح ماه ژانویه است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، انتظار افزایش تولید نفت روسیه در ماه فوریه محقق نشده است چون برخی از میادین نفتی این کشور مجبور شده‌اند به خاطر سرمای هوا تولید نفت را محدود کنند.

روسیه که عضوی از ائتلاف اوپک پلاس است، به طور متوسط از اول تا پانزدهم فوریه ۱.۳۸ میلیون تن در روز نفت خام و میعانات گازی تولید کرده است که برابر با ۱۰.۱۱۵ میلیون بشکه در روز و حدود ۴۴ هزار بشکه کمتر از سطح ماه ژانویه است. روسیه یکی از دو کشوری است که سهمیه آن برای تولید نفت در ماه فوریه طبق قرارداد اوپک پلاس افزایش یافته است.

سهمیه روسیه و قزاقستان ۶۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته در حالی که سایر اعضای این ائتلاف تولید خود را ثابت نگه داشته‌اند و عربستان تولیدش را به طور داوطلبانه پایین آورده است. اگر تولید میعانات گازی روسیه در هفته های اول فوریه به اندازه سطح ماه ژانویه بود، تولید نفت خام این کشور به حدود ۹.۱۷۵ میلیون بشکه می‌رسید یعنی ۸ هزار بشکه در روز کمتر از سهمیه آن طبق قرارداد اوپک پلاس.

این اولین باری است که روسیه کمتر از سهمیه خود طبق قرارداد اوپک پلاس تولید می‌کند. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تعهد روسیه به این قرارداد از ماه می ۲۰۲۰ به طور متوسط برابر با ۹۵ درصد بوده است. شرکت ترانسنفت، اپراتور خط لوله روسیه از آغاز ماه فوریه کاهش جریان نفت خام را از برخی مناطق سیبری ثبت کرده که دلیل اصلی آن سرمای هواست.

دمای هوا در شرق سیبری یعنی مقر بسیاری از میادین نفتی روسیه در اوایل فوریه تا منفی ۵۹ درجه سانتیگراد کاهش یافت. وزارت شرایط اضطراری روسیه به برخی مناطق غرب سیبری، اصلی‌ترین استان نفتی این کشور، هشدار داده است. دمای هوا در این منطقه به منفی ۳۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. سرمای هوا از ابتدای سال جاری میلادی عرضه انرژی در بسیاری از مناطق دنیا را مختل کرده و باعث افزایش قیمت نفت و گاز شده است.

سردترین زمستان آمریکا طی ۳۰ سال گذشته، ۲ میلیون بشکه از تولید نفت این کشور را هم کم کرده است. آخرین باری که سرمای هوا تولید نفت در روسیه را پایین آورد، اوایل سال ۲۰۱۷ بود یعنی ابتدای همکاری این کشور با اوپک.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=133688