کد خبر: 135238
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
گروه : نفت و نیرو

تولید میدان نفتی آذر به ۶۵ هزار بشکه در روز رسید

تولید میدان نفتی آذر به ۶۵ هزار بشکه در روز رسید

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بیژن زنگنه وزیر نفت در آئین افتتاح طرح‌های ملی نفت گفت: امروز طرح‌های توسعه میدان آذر و پتروپالایش کنگان با مجموع سرمایه‌گذاری حدود ۲.۶ میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسد. میدان آذر یک میدان نفتی مشترک است که در منطقه دهلران در استان ایلام واقع شده است.

وی گفت:‌ با توجه به اولویت بهره‌برداری از میادین مشترک و تعهد وزارت نفت مبنی بر تعیین تکلیف این میادین تا پایان عمر دولت دوازدهم، تمامی این میدان‌ها یا به بهره‌برداری می‌رسند و یا صاحب قرارداد و پیمانکار می‌شوند.

وزیر نفت گفت:‌ در تمامی میادین مشترک در وضعیت مناسبی نسبت به همسایگان قرار داریم. تولید نفت از میادین غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در روز در سال ۹۲ به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است، همچنین در میدان گازی پارس‌جنوبی نیز از رقیب خود بیشتر تولید می‌کنیم.

*تولید میدان نفتی آذر به ۶۵ هزار بشکه در روز رسید
زنگنه گفت: میدان نفتی آذر از جمله میادینی بود که اصلا توسعه پیدا نکرده است و میزان تولید نفت از این میدان صفر بود. برای توسعه این میدان با شرکت سروک آذر در سال ۹۱ و در قالب بیع متقابل قراردادی امضاء شد که در خرداد ۹۲ میزان پیشرفت این پروژه تنها ۶ درصد بود.

وی گفت: در فاز اول تولید از میدان نفتی آذر رقم تولید در اردیبهشت ۹۶ به ۳۰ هزار بشکه در روز رسید و در فاز دوم در دی ماه امسال میزان تولید به ۶۵ هزار بشکه نفت در روز رسید. در حال حاضر مجموع تولید انباشتی ما از این میدان ۳۶ میلیون بشکه است و هزینه سرمایه‌گذاری آن به طور کامل از فروش این میزان نفت به دست آمده است.

وزیر نفت اظهار کرد:‌ در میدان آذر نفت از ۱۱ حلقه چاه تولید می‌شود که عمق این چاه‌ها به طور میانگین ۴۵۰۰ متر است. همچنین ساختار زمین‌شناسی این میدان نیز بسیار پیچیده است. لذا تولید از این میدان بسیار سخت بود، ولی ما این کار را انجام دادیم. زنگنه گفت: یک واحد فرآورش مرکزی بزرگ و دائمی برای میدان نفتی آذر احداث شده است و نفت تولیدی از این میدان به مصرف داخلی رسیده یا صادر می‌شود.

*توسعه میادین نفتی چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق در قالب قرارداد IPC
وی بیان کرد: در بخش ایجاد زنجیره ارزش، گاز همراه میدان نفتی آذر را در مرکز جمع‌آوری گاز دهلران با گازهای همراه میادین چشمه‌خوش،‌ آبان و پایدار غرب و شرق تجمیع شده و سپس این گازها را به NGL3100 منتقل می‌شود.

وزیر نفت گفت:‌ در حال حاضر ما در حال احداث NGL3100 هستیم. حجم سرمایه‌گذاری انجام شده ۸۹۰ میلیون دلار است و در صد پیشرفت این پروژه ۵۸ درصد است. در این واحد، گازهای همراه نفت شیرین‌سازی می‌شود و بخشی از آن به خطوط لوله گاز طبیعی تزریق شده و بخشی دیگر به عنوان خوراک یک واحد پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زنگنه بیان کرد: اقدام‌های گسترده‌ای در زنجیره فعالیت‌های نفت و گاز و پتروشیمی در استان ایلام در حال اجراست که مجموع سرمایه‌گذاری آنها به بیش از ۵.۳ میلیارد دلار می‌رسد که با منظور کردن کارخانه NGL3100 و پتروشیمی دهلران این رقم به ۶.۸ میلیارد دلار می‌رسد.

وی گفت: همچنین علاوه بر توسعه میدان نفتی آذر، توسعه میادین نفتی چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق نیز در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC) در دستور کار قرار گرفته است.

*درآمد یک میلیارد دلاری طرح پتروپالایش کنگان
وزیر نفت اظهار کرد: طرح دیگر وزارت نفت بهره‌برداری از طرح پتروپالایش کنگان است. این طرح در عسلویه و در کنار پالایشگاه فاز ۱۲ پارس‌جنوبی احداث شده است. زنگنه بیان کرد:‌ در سال جاری قول دادیم که ۱۷ واحد پتروشیمی با میزان درآمدزایی ۱۱.۴ میلیارد دلار و میزان تولید ۲۵ میلیون تن افتتاح کنیم. تاکنون ۱۲ طرح پتروشیمی به بهره‌برداری رسیده است.

وی گفت: این طرح در زنجیره تولید محصولات پتروشیمی، یک طرح مادر تولید کننده خوراک است. در این دولت اقدام‌های گسترده‌ای برای تولید خوراک مورد نیاز واحدهای پتروشیمی صورت گرفت که تضمین کننده استمرار فعالیت و توسعه این صنعت خواهد بود.

وزیر نفت گفت: ارزش فروش محصولات طرح پتروپالایش کنگان یک میلیارد دلار است. مایعات این واحد صادر می‌شود و اتان آن به مصرف پتروشیمی‌های مستقر در عسلویه می‌رسد. زنگنه بیان کرد:‌در پایین‌دست این طرح یک واحد اولفین یک میلیون تنی و سه واحد پلی‌اتیلن ۳۰۰ هزار تنی تعریف شده است که پیشرفت آنها علیرغم تحریم‌های ظالمانه ۴۰ درصد بوده است.