تولید فولاد ارزان محال است

0
۳۱۶ بازدید

مدیرعامل مبارکه: با ادامه روند موجود

گروه تولید

produces@jahaneghtesad.com  

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: متاسفانه برخی افراد مشکل کمبود آب زاینده‌رود را به فولاد مبارکه و ذوب آهن ارتباط می‌دهند در حالی که فولاد مبارکه تنها یک درصد ظرفیت آب زاینده‌رود را مصرف می‌کند.

بهرام سبحانی در نخستین نشست خبری هیئت نمایندگان هشتمین دوره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان پیرامون فولاد و واردات آن اظهار داشت: دراین راستا دولت یک تعرفه ۱۵ درصدی را در نظر گرفت که متاسفانه با افت شدید قیمت جهانی فولاد این تعرفه خنثی شد.

وی با اشاره به اینکه بیم آن می‌رود که صنعت فولاد آسیب ببیند، افزود: همانطور که در گذشته دولت بلافاصله به درخواست تولیدکنندگان فولاد پاسخ داد و تعرفه ۱۵ درصدی را وضع کرد اکنون نیز انتظار می‌رود دولت تعرفه موثری را در این زمینه اتخاذ کند.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده فولاد مربوط به سنگ آهن و انرژی است، خاطرنشان کرد: عمده هزینه فولاد مربوط به انرژی بوده و در دنیا انرژی ارزان شده ولی متاسفانه در کشورمان هر روز در حال گران شدن است.

سبحانی با بیان اینکه سنگ آهن در دنیا از ۱۴۰ دلار به ۴۶ دلار رسیده بیان کرد: درحقیقت قیمت سنگ آهن به یک سوم کاهش پیدا کرده ولی در کشورمان هرسال این قیمت روبه افزایش است، درمورد هزینه مالی نیز برای سرمایه در گردش باید ۲۷ درصد پرداخت کنیم در حالی که در کشورهای خارجی این رقم ۲ درصد است بنابراین با این نرخ‌ها نمی‌توانیم فولاد ارزان تولید کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه استان اصفهان در یک منطقه خشک قرار دارد، تصریح کرد: اکنون نیز مشکل کم آبی به آن اضافه شده است، براساس آمار وزارت نیرو در حال حاضر بیش از ۹۲ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر در بخش کشاورزی تنها ۱۰ درصد صرفه‌جویی کنیم مشکل آب کشور برطرف می‌شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی افراد مشکل کمبود آب زاینده‌رود را به فولاد مبارکه و ذوب آهن ارتباط می‌دهند در حالی که فولاد مبارکه تنها یک درصد ظرفیت آب زاینده‌رود را مصرف می‌کند.

سبحانی بیان کرد: تنها ۲.۵ درصد مصرف آب کشور توسط صنایع و ۵.۵ درصد توسط مصارف خانگی مصرف می‌شود، بنابراین باید برای مشکل کم‌آبی به سمت استفاده از تکنولوژی‌های روز در آب در بخش کشاورزی برویم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه به جای برنج‌کاری در اطراف لنجان باید برنج وارد کنیم، تصریح کرد: باید این آب را در جایی به کار برد که اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه از سال ۷۲ به بعد بالغ بر ۶۷ درصد مصرف آب خود به ازای هر تن مصرف تولید را کاهش داده است، در حقیقت فولاد مبارکه هیچ گونه دور ریز آب ندارد.

سبحانی با اشاره به اینکه اگر قرار باشد صنعت فولاد آسیب ببیند فولاد مبارکه به دلیل سیستم‌های موجود در مجتمع آخرین آن می‌باشد، بیان کرد: فولاد مبارکه این توانمندی را دارد که از این بحران خارج شود ولی آیا تولیدکنندگان دیگر فولاد کشور نیز همانند فولاد مبارکه می‌توانند از این مشکلات به سلامت عبور کنند.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه بالغ بر ۴ هزار و ۳۰۰ شرکت تابعه دارد، افزود: از این تعداد بالغ بر ۳ هزار و ۳۰۰ شرکت در بالا دست و هزار شرکت در پایین دست فولاد مبارکه فعالیت می‌کنند در همین راستا بیش از هزار شرکت، مصرف کننده فولاد این مجتمع هستند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: اتاق بازرگانی اصفهان باید تمام تلاش خود را به عنوان یک تشکل مدنی قابل قبول و تاثیرگذار انجام دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13610