تولید ریل‌باس و قطارهای حومه‌ای باید افزایش یابد

0
۴۰۶ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در مراسم الحاق ۲۴۳ دستگاه انواع ناوگان به شبکه ریلی کشور، اظهار داشت:‌ ما ظرفیت ارزشمندی در ساخت ناوگان ریلی داریم پس شرکت سازنده انواع ناوگان ریلی و ۱۳ شرکت بهره‌بردار ظرفیت بزرگی هستند.

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ضرورت دارد نهضت تولید ریل‌باس و قطارهای حومه‌ای افزایش یابد، گفت: باید هر چه سریع‌تر شهرهای اقماری را از طریق ریل به کلان‌شهرها متصل کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در مراسم الحاق ۲۴۳ دستگاه انواع ناوگان به شبکه ریلی کشور، اظهار داشت:‌ ما ظرفیت ارزشمندی در ساخت ناوگان ریلی داریم پس شرکت سازنده انواع ناوگان ریلی و ۱۳ شرکت بهره‌بردار ظرفیت بزرگی هستند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۴۵۶ دستگاه انواع ناوگان تحویل شده است، اضافه کرد:‌ این نشان از ارتباط منطقی بین تولیدکننده، شرکت راه‌آهن و شرکت‌های بهره‌بردار دارد که اگر این ارتباط وجود داشته باشد هیچ تولید کننده‌ای بدون سفارش نمی‌ماند و شرکت بهره‌بردار هم بدون تولیدکننده نمی‌ماند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: واگن پارس تاکنون ۳۴۴ دستگاه انواع ناوگان تحویل داده است و این یک رکورد است.

اسلامی افزود: ‌اگر همدلی و همراهی وجود داشته باشد، این تحریم‌ها که ادعای فلج‌کنندگی دارد بی‌خاصیت می‌شود و قدرت ملی افزایش می‌یابد.

وی گفت: ‌از وزارت نفت در تبصره ماده ۱۲ حمایت کرد تشکر می‌کنیم و افتتاح این تبصره برای کشور پیام سازنده دارد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ‌انجمن شرکت‌های ریلی و انجمن شرکت‌های سازنده صنایع ریلی گام مهمی در رونق تولید برداشته‌اند.

اسلامی با بیان اینکه ریل باس و قطارهای حومه‌ای یک ضرورت برای کشور است، گفت: باید نهضت تولید ریل بارس بی‌وقفه ادامه یابد و خطوط ریلی حومه‌ای را گسترش دهیم و مسیر اتصال شهرهای اقماری به شهرهای بزرگ از طریق ریل گسترش یابد.

وی یادآور شد: مترو هشتگرد در هفته جاری به بهره‌برداری می‌رسد و گامی بزرگ جهت توسعه قطارهای حومه‌ای از شهرهای اقماری به تهران است.

**راه‌اندازی رسمی شرکت‌های قطار حومه‌ای از سال ۹۹

در ادامه، وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت قطارهای حومه‌ای در حال آخرین تنظیمات حقوقی و اجرایی است و در سال ۹۹ عملیاتی می‌شود.

اسلامی اظهار داشت:‌ امروز روز متفاوت برای راه‌آهن جمهوری اسلامی است و اتحاد و همبستگی شرکت‌های سازنده ریلی و بهره‌برداران این صنعت جهت توسعه زیرساخت‌های ریلی مطلوب ارزیابی می‌شود.

وی با اشاره به اتصال ۵ استان به شبکه ریلی کشور اظهار کرد:‌ نیاز بود ناوگان بار و مسافر ریلی را گسترش دهیم و این فقط با توجه به توان داخل امکان پذیر بود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: صنعت داخلی ریلی در مسیر شکوفایی قرار گرفته است و همه حلقه‌های مفقوده تولید که وابستگی به خارج بود قطع شده است و شاهد این هستیم که لکوموتیو و واگن‌های داخلی وارد ناوگان می‌شود.

اسلامی گفت: وجه تمایز حرکت امسال تمهیداتی بود که دولت برای پشتیبانی از صنعت داخلی در تبصره قانون بودجه (۱۲ و ۱۸) داشت که این بر اساس تفاهم نامه اسفند ۹۷ محقق شده است.

وی بیان کرد:‌ از ابتدای امسال ۴۵۶ دستگاه انواع ناوگان وارد شبکه ریلی شده است، بازسازی سرمایه‌های فراموش شده احیا شده است، از برخی لکوموتیوها فقط اسکلت باقی مانده بود که آن را نوسازی و مدرن سازی کردیم.ضمن آنکه لکوموتیو ساخت داخل هم به مدار فعالیت آمده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سیاست دولت مبنی بر توسعه خطوط ریلی گفت: ریل‌باس‌ها در مسیر تولید است که این می‌تواند به کاهش آلودگی هوا کمک کند و از خودرو محوری به سمت ریل محوری برویم.

اسلامی با بیان اینکه آراستگی و زیبایی قطارها هم در دستور کار قرار گرفت،‌گفت:‌بیش از این رمپ متحرک ویژه معلولان در ایستگاه راه‌آهن نداشتیم که امروز به بهره‌برداری رسید.

وی گفت:‌ اولین پرداخت شرکت نفت از تبصره ۱۲ اقدام شد و وزارت نفت هم حمایت کرد و استفاده از قطارهای حومه‌ای بر اساس پیمایش و کاهش مصرف سوخت مدنظر است.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه زمان رسمی شدن شرکت قطارهای حومه‌ای توضیح داد: مراحل قانونی آن را پشت سر گذاشته‌ایم و از لحاظ حقوقی و اجرایی تلاش می‌کنیم، این شرکت در سال ۹۹ عملیاتی شود. هم تلاش می‌کنیم ساختار اضافه تشکیل نشود و روان سازی رخ دهد.

اسلامی همچنین با اشاره به افتتاح متروی هشتگرد در هفته جاری گفت: با احداث مترو هشتگرد که قطارهای آن آماده است این مترو در اختیار شرکت بهره‌برداری مترو تهران قرار می‌گیرد.

وی گفت:‌ امسال در راستای حمایت از تولید داخل به تولید کنندگان داخلی توجه کردیم و شرکتی مثل واگن پارس رکورد ۲۰ ساله زد.

**خرید و فروش مسکن ملی تخلف است

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این مراسم تاکید کرد: خرید و فروش مسکن ملی تخلف است و در صورت انجام این تخلف کد رهگیری متخلف باطل می‌شود.

اسلامی اظهار داشت: تاکید می‌کنم خرید و فروش مسکن ملی تخلف است و هر کسی این تخلف را انجام دهد کد رهگیری آن را باطل می‌کنیم.

وی افزود:‌ در صورت بروز این تخلف کد ملی درخواست کننده هم حذف می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد:‌اصلا این موضوع سودجویی و سوء‌استفاده است و اصلا چیزی وجود ندارد که خرید و فروش شود.

**تامین مالی ۲۴۳ دستگاه ناوگان ریلی

مدیرعامل راه‌آهن نیز با بیان اینکه روز شنبه ۱۸ میلیارد تومان به عنوان اولین مرحله ماده ۱۲ از سوی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به حساب راه‌آهن واریز شد، گفت: تامین مالی این ۲۴۳ دستگاه واگن از محل قانون رفع موانع تولید و ماده ۱۲ و تبصره ۱۸ قانون بودجه بوده است.

سعید رسولی اظهار داشت: امروز شاهد بهره‌برداری این تعداد ناوگان ریلی هستیم.

وی ادامه داد: شهریور امسال ۲۱۳ دستگاه  انواع ناوگان ریلی نیز حاصل تولید شرکت‌های تولیدی وارد شبکه شده بود که با احتساب این تعداد از ابتدای امسال جمعا ۴۵۶ دستگاه انواع ناوگان ریلی شامل واگن مسافری، باری،‌ خودکشش  و لکوموتیو وارد شبکه شده است.

مدیرعامل راه‌آهن با بیان اینکه این ناوگان صد در صد داخلی است، گفت: در تامین مالی این ناوگان علاوه بر منابع داخلی شرکت‌های ریلی از سه بسته رفع موانع تولید ماده ۱۲، بازار سرمایه و تبصره ۱۸ قانون بودجه استفاده کرده‌اند.

رسولی اظهار کرد:‌ با حمایت وزیر راه و شهرسازی تبصره ۱۸ قانون بودجه در بودجه امسال نیز پایدار مانده است و امیدواریم با حضور همه دست اندرکاران ریلی تعداد ناوگان قابل توجه تا پایان امسال وارد شود.

وی افزود:‌ روز گذشته ۱۸ میلیارد تومان از سوی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به عنوان اولین مرحله ماده ۱۲ به حساب راه‌آهن واریز شد.

مدیرعامل راه‌آهن گفت: تبصره ۱۸ در لایحه بودجه ۹۹ تکرار شده و تا پایان سال چندین دستگاه ناوگان دیگر وارد شبکه می‌شود.

بنابر این گزارش این ۲۴۳ دستگاه واگن شامل ۱۰ دستگاه واکن مسافری ۴۰نفره، ریل‌باس و خودکشش، ۴ لکوموتیو و ۲۲۹ دستگاه انواع واگن باری لبه بلند، لبه کوتاه و کانتینری است.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103916