تولید بنزین در ونزوئلا صعودی شد

0
۱۵۸ بازدید

پالایشگاههای شرکت PDVSA هفته جاری حداقل ۱۶۰ هزار بشکه در روز بنزین و مواد دیگری شامل الکیلیت تولید کردند. این شرکت همچنین حدود ۳۸ هزار بشکه در روز دیزل تولید کرد. تولید بنزین شرکت PDVSA در دسامبر ۸۲ هزار بشکه در روز بود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، شرکت نفتی دولتی PDVSA از ایران برای تعمیر و تعویض تجهیزات پالایشگاههای فرسوده کمک گرفت. همچنین ظرفیت پالایش خود را تقویت کرد تا از گریدهای نفتی بیشتری برای تولید بیشتر بنزین و دیزل استفاده کند.

پالایشگاههای شرکت PDVSA هفته جاری حداقل ۱۶۰ هزار بشکه در روز بنزین و مواد دیگری شامل الکیلیت تولید کردند. این شرکت همچنین حدود ۳۸ هزار بشکه در روز دیزل تولید کرد. تولید بنزین شرکت PDVSA در دسامبر ۸۲ هزار بشکه در روز بود.

هنوز معلوم نیست تولید بالاتر چه مدت طول خواهد کشید زیرا بسیاری از تاسیسات فرسوده باید جایگزین شوند. همه واحدهای پالایشی به صورت همزمان فعالیت می کنند که ممکن است نوع و کیفیت سوختهای تولید شده را محدود کند.

خرده فروشی بنزین که از سال ۲۰۲۰ بر اساس دلار است، اکنون منبع اصلی درآمد شرکت PDVSA است. ونزوئلا که از اعضای موسس اوپک است، با کمبود بنزین و دیزل دست و پنجه نرم می کند که به ایجاد صفهای طولانی و سهمیه بندی بنزین منتهی شد با این حال این وضع از سال ۲۰۲۰ با واردات بنزین از ایران بهبود پیدا کرده است.

ال پالیتو که کوچکترین پالایشگاه شرکت PDVSA با ظرفیت تولید ۱۴۶ هزار بشکه در روز است، در پایان هفته گذشته پس از ۱۲ ماه توقف، تولید بنزین را ازسرگرفت. به گفته چهار منبع آگاه، کارکنان موفق شدند چندین واحد این پالایشگاه را که برای تولید بنزین ضروری هستند، راه اندازی کنند.

آموی که بزرگترین پالایشگاه شرکت PDVSA با ظرفیت ۶۴۵ هزار بشکه در روز در کرانه غربی ونزوئلاست، پس از این که فعالیتش را در دسامبر ازسرگرفت؛ ۶۴ هزار بشکه در روز نفت پالایش کرد. در پالایشگاه پوئرتو لاکروز با ظرفیت ۱۸۷ هزار بشکه در روز در شرق ونزوئلا هم تولید سوخت در هفته‌های اخیر تثبیت شده و به حدود ۳۳ هزار بشکه در روز رسیده است.

در این بین، سندی که توسط رویترز مشاهده شد حاکی از آن است که شرکت PDVSA هفته جاری صادرات نفت خام رقیق شده را برای نخستین بار در ۹ ماه اخیر ازسرگرفت. از زمان تحریمهای تجاری آمریکا که در سال ۲۰۱۹ علیه این شرکت وضع شد، عدم وجود مواد رقیق کننده به خصوص نفتای سنگین، توانایی شرکت PDVSA برای تولید گریدهای قابل صادرات از منطقه اورینوکو بلت – بزرگترین منطقه تولید نفت در ونزوئلا – را محدود کرده بود. نفت فوق سنگین باید با نفتا یا میعانات رقیق شود تا قابل حمل و صادرات شود.

توافق سواپ میعانات ایران در برابر نفت خام به شرکت PDVSA امکان داد استراتژیهای تولید و صادراتش را تغییر داده و موجودی نفت رقیق شده را افزایش دهد. این شرکت حدود ۲.۱ میلیون بشکه در ماه میعانات ایران را در قبال تامین ۳.۸ میلیون بشکه گرید نفتی Merey ۱۶ برای شرکت ملی نفت ایران دریافت کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، اما افزایش ذخایر شناور نفت رقیق شده شرکت PDVSA را ناچار کرد بخشی از ناوگان کشتیهای خود را به ذخایر شناور تبدیل کند و این شرکت را تشویق کرد صادرات این گرید کم کیفیت را به آسیا ازسربگیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=168912