توقف فعالیت ۳۴۶ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی

0
۴۵۹ بازدید

رییس سازمان صنایع کوچک اعلام کرد

گروه تولید
produces@jahaneghtesad.com
رییس سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران از توقف فعالیت ۳۴۶ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: در همین مدت ۱۰۹۴ واحد تولیدی در کشور ایجاد شده یا به چرخه کار برگشته‌اند.
سیدمحمدعلی سید ابریشمی با حضور در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با بیان این‌که هر واحد صنعتی مانند هر موجود زنده طول عمری دارد، اظهار کرد: این‌که یک واحد صنعتی از دور خارج و فعالیتش متوقف شود یک امر طبیعی است، اما برای جلوگیری از این کار واحد‌های صنعتی باید نسبت به ارتقاء تکنولوژی، تغییر ماشین‌آلات و خط تولید، تنوع محصول و جایگزین‌ کردن محصولات نوین با قدیمی اقدام کنند.
وی با اشاره به شرایط پیش آمده برای واحد‌های صنعتی ایران در سال‌های گذشته ادامه داد: متاسفانه در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ تصمیمات نامتعادل اقتصادی باعث شد تعدادی از واحد‌های صنایع کوچک از دور خارج شوند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت صنایع کوچک را صنایع ضعیف دانست و گفت: باید از این صنایع مراقبت‌های ویژه‌ای شود تا تبدیل به صنایع متوسط و بزرگ شوند، اما این اقدامات در طی این هشت سال انجام نشد.
سید‌ابریشمی افزود: کالاهای رقیب که مشابه داخلی داشته‌اند طی این سال‌ها به وفور به کشور وارد شد و در عین حال روی تعرفه‌ها نظارت دقیقی وجود نداشت از سوی دیگر قاچاق کالا و تغییر ناگهانی و شدید در نرخ ارز و تحریم‌های اعمال شده علیه ایران مجموعه عواملی بود که در واحد‌های صنعتی تاثیر گذاشت.
وی با بیان این‌که حدود ۷۰ درصد از واحد‌های تعطیل شده کشور مربوط به این سال‌ها بوده است، ادامه داد: تنها ۳۰ درصد از واحد‌های تعطیل شده در سال‌های قبل از ۱۳۸۴ و بعد از ۱۳۹۲ بوده‌اند. در دوره اخیر نیز تاثیر اقدامات قبلی باعث تشدید رکود در کشور شد و شرایطی را فراهم آورد که تعدادی دیگر از واحد‌های تولیدی از دور خارج شوند که این تبعات اقدامات قبلی است.
رییس سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران همچنین با اشاره به تعداد واحد‌های جدید ایجاد شده در طول شش ماهه نخست سال جاری تاکید کرد: در این مدت ۸۱۷ واحد جدید صرفا در شهرک‌های صنعتی ایجاد شده که با احتساب واحد‌های جدید در خارج از شهرک‌ها این تعداد بیشتر می‌شود.
به گفته وی این تعداد واحد ایجاد شده بیش از ۱۲ هزار و ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است و در همین مدت ۲۷۷ واحد تولیدی متوقف شده دوباره فعالیت خود را آغاز کردند که این موضوع منجر به ایجاد اشتغال ۵۸۰۰ نفر شده است.
سید‌ابریشمی افزود: البته در همین مدت تعداد واحد‌های صنعتی در شهرک‌ها فعالیت‌شان متوقف شد که تعداد آنها ۳۴۶ مورد است و اشتغال ۶۴۰۰ نفری داشته‌اند، اما به‌طور کلی سرجمع واحد‌های ایجاد و متوقف شده مثبت است.
به گفته رییس سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران دلیل اصلی توقف این واحد‌ها تکنولوژی نامناسب یا خروج به صورت طبیعی بوده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=18753