توسعه همکاری‌های تجاری ایران و ترکمنستان در دستور کار

0
۲۷۳ بازدید

در دیدار مقامات دو کشور تاکید شد:

گروه بازار: وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت: حجم مبادلات تجاری بین ایران و ترکمنستان سال گذشته به بیش از ۴ میلیارد دلار رسیده است و باز هم می تواند بیشتر شود.
در همایش کسب و کار و تجارت ایران و ترکمنستان رشید مردوف معاون رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ترکمنستان و هیئت همراه آن، آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی، هاشمی گلپایگانی سفیر تهران در عشق‌آباد، امان پور مشاور وزیر نفت و جمعی از نمایندگان شرکت‌های شرکت خصوصی حضور داشتند.
امانپور، مشاور وزیر نفت، طی سخنانی به همکاریهای گسترده دو کشور ایران و ترکمنستان در زمینه های مختلف اقتصادی اشاره کرد و گفت: کشور ترکمنستان علاقه‌مند است محصولاتی همچون نفت، گاز و حاملهای انرژی را از مسیر ایران به دیگر کشورها ترانزیت کند که البته پیشنهاد ما به جای ترانزیت، صادرات مشترک است، زیرا این امر پوشش کاملی بر تمام نیازمندیها و انتظارات میان دو کشور خواهد بود.
امانپور تصریح کرد: ما خواهان رابطه اقتصادی پایدار با کشور ترکمنستان هستیم و برنامه های مختلفی نیز برای مشارکت در توسعه زیرساختهای این کشور تهیه کرده‌ایم.
سیدمحمد هاشمی گلپایگانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان در  این همایش به روابط اقتصادی و سیاسی مستحکم میان ایران و ترکمنستان اشاره کرد و گفت: ایران از آغاز استقلال کشور ترکمنستان ضمن استقبال گرم از این استقلال درصدد ارائه تجربیات خود به این کشور بوده است.
در این همایش که توسط شرکت بازرگانی بین‌المللی پارس پگاه تجارت برگزار شد، آخوندی، وزیر راه و شهرسازی گفت: ترکمنستان دارای منابع غنی گاز است و به زودی وارد عرصه پتروشیمی می‌شود، از این رو برای صادرات نفت و گاز نیاز دارد تا به آبهای آزاد دسترسی داشته باشد.
وی افزود: ایران به عنوان یک همسایه و دوست این امکان را در اختیار ترکمنستان قرار می‌دهد و متقابلا انتظار و اطمینان دارد این کشور در جهت توسعه تجارت آزاد با ایران تمام تلاش خود را خواهد کرد  
آخوندی تاکید کرد: روابط مناسبی بین دو کشور وجود دارد که می‌توانیم این روابط را بیش از پیش گسترش دهیم.
رشید مردوف نیزدر این همایش گفت: در طول دو سال گذشته کارهای خوبی بین دو کشور صورت گرفته است و زمینه های دیگری برای توسعه همکاری با شرکتهای ایرانی وجود دارد.
معاون رئیس جمهور ترکمنستان با بیان این که روسای جمهور ایران و ترکمنستان در طول دو سال گذشته ملاقات و دیدارهایی با یکدیگر داشته اند، تصریح کرد: در این دیدارها آنها بر گسترش همکاری بین بخش خصوصی و دولت بین دو کشور تاکید داشتند و خواستار مشارکت هر چه بیشتر آنها شدند.
وزیر امورخارجه ترکمنستان با بیان این که حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در طول دو سال گذشته افزایش یافته است بگونه‌ای که سال گذشته این رقم به بیش از ۴ میلیارد دلار رسیده است، اظهار کرد: با حمایت روسای جمهوری دو کشور هم اکنون سالانه حداقل دو نمایشگاه بزرگ در طول سال برگزار می شود.
وی  با بیان این که ۱۷ اوت (دوشنبه، ۲۶ مردادماه) قرار است نمایشگاه بزرگ بین المللی در عشق آباد برگزار شود، تصریح کرد: بر اساس سفارشهای روسای جمهوری دو کشور، این همکاریها بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14422