کد خبر: 5071
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

توسعه عقلانیت در عرصه سیاسی‎؛ رویکرد درازمدت اصلاحات

توسعه عقلانیت در عرصه سیاسی‎؛ رویکرد درازمدت اصلاحات

  فکر مي‌کنم اگر احزاب و نيروهاي اصلاح‌طلب کم‌کارکشته‌تر و کم‌تجربه‌تر ضمن احترام به عقايد و نظرات‌شان ايمان راسخي به نيروهاي کارکشته‌تر اصلاحات داشته باشند نتايج موفق‌تري هم خواهيم رسيد.


يك فعال سياسي با بيان اينكه يکي از رويکردهاي درازمدت اصلاحات توسعه عقلانيت در عرصه سياسي است، تاكيد كرد: يکي از اهتمام‌ها و دغدغه‌هاي جدي ما اين است که قدرت جامعه براي انتخابات مجلس به سمت نيروهاي عقلاني رود و جامعه از انتخاب نيروهاي غوغاسالار و افراطي که منافع ملي را فداي منافع خود مي‌کنند و هزينه‌هاي زيادي را طي اين سال‌ها نصيب مردم و جامعه کرده اند، فاصله بگيرد.
عبدالله ناصري در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، در خصوص ارزيابي از وضعيت امروز اصلاح‌طلبان گفت: جايگاه اصلاح‌طلبان همانند روند گذشته است و پس از نمايش قدرت اجتماعي آنان در انتخابات شرايط تغيير نکرده و قدرت و تاثيرگذاري اصلاح‌طلبان تغييري نکرده است.
وي با اشاره به انتخابات هيات‌رئيسه شوراي شهر اظهار داشت: شوراي شهر هم مانند نهادهاي مدني ديگر است که مي‌تواند اثبات راي مردم باشد. اين انتخابات نشان داد که اين نهاد چقدر مي‌تواند ارزشمند باشد. من هم دوست داشتم که هيات‌رئيسه اصلاح‌طلب باشد اما خوشحال‌تر هستم که مدنيت و روند دمكراتيك در شوراي شهر تداوم يافته و غايت اصلاحات نيز تداوم روندهاي دموکراتيک است.
مديرمسئول خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در دوره اصلاحات در پاسخ به اين سوال که آيا انتقادي نسبت به ليست اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراي شهر و عملکرد آنان در شورا وارد نيست؟ تصريح کرد: حتما به روند تشکيلاتي و سازماندهي اصلاح‌طلبان در شوراي شهر انتقاداتي وارد است و اگر افرادي قو‌ي‌تر و کارکشته‌تر در عرصه شوراها حضور داشتند اين مساله پيش نمي‌آيد اما بايد متوجه باشيم که اين مقدار از اصلاح‌طلبان نيز در يک شرايط سخت در پي ردصلاحيت گسترده اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراي شهر و يک فضاي امنيتي توانستند وارد اين نهاد مدني شوند.
ناصري در پاسخ به اين سوال که ارزيابي شما از انسجام اصلاح‌طلبان چيست؟ خاطرنشان کرد: انسجام ميان اصلاح‌طلبان وجود دارد چراکه اگر اين مساله وجود نداشت، نتايج انتخابات رياست جمهوري سال 92 چيز ديگري بود اما بايد متوجه باشيم که اصلاح‌طلبان بايد در روند تصميم‌گيري‌ها مانند بستن ليست‌ها مدبرانه‌تر و با برنامه‌ريزي بهتري وارد عرصه شوند.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب درباره آسيب‌هايي که اصلاحات با آن مواجه است، ابراز داشت: يکي از آسيب‌هايي که ممکن است اصلاحات با آن مواجه باشد، فقدان کار تشکيلاتي گسترده است. اگر فردي پايبند به کار تشکيلاتي نباشد منافع فردي خود را نسبت به تصميم‌گيري‌ها و اهداف يک جريان ترجيح مي‌دهد. ما شاهد بوديم بوديم که برخي احزاب و جريانات اصلاح‌طلب بودند كه مصمم بر كار تشكيلاتي بودند و به اين دليل نيز تاثيرگذار شدند اما به خاطر اين تاثيرگذاري برخي‌ها مانع از ادامه عمل آنها شدند. متاسفانه برخي از تشکل‌ها در بزنگاه‌هاي تصميم‌گيري منافع سياسي خود را در نظر مي‌گيرند که اين يک خطر جدي براي اصلاحات مي‌تواند باشد.
وي درباره اينکه چگونه مي‌توان اين آسيب را از اصلاحات دور کرد، عنوان کرد: فکر مي‌کنم اگر احزاب و نيروهاي اصلاح‌طلب کم‌کارکشته‌تر و کم‌تجربه‌تر ضمن احترام به عقايد و نظرات‌شان ايمان راسخي به نيروهاي کارکشته‌تر اصلاحات داشته باشند نتايج موفق‌تري هم خواهيم رسيد.
مديرمسئول خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در دوره اصلاحات در پاسخ به اين سوال که آيا گفت‌وگو با عقلاي اصولگرا نيز مي‌تواند راهبردي براي پيشبرد اصلاحات باشد؟ بيان کرد: حتما اين مساله در پيشبرد اصلاحات موثر است. يکي از اصول اصلاح‌طلبي اين است که ما بتوانيم عقلانيت را هم در طرف و جناح موافق توسعه بدهيم و اگر بتوانيم عرصه را به نفع نيروهاي عقلاني جناح اصولگراها فراهم کنيم و شرايط براي فعاليت و حضور افراطيون کمتر شود مي‌توانيم بگوييم اصلاحات توانسته به موفقيت برسد که به اين منظور گفت‌وگو با عقلاي اصولگرا و ريشه‌دار مي‌تواند يک راهبرد محسوب شود.
ناصري درباره راهبرد اصلاح‌طلبان براي انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي گفت: يکي از رويکردهاي درازمدت اصلاحات فراتر از انتخابات است و آن توسعه عقلانيت در عرصه سياسي است.
وي افزود: يکي از اهتمام‌ها و دغدغه‌هاي جدي ما اين است که قدرت جامعه براي انتخابات مجلس به سمت نيروهاي عقلاني رود و جامعه از انتخاب نيروهاي غوغاسالار و افراطي که منافع ملي را فداي منافع خود مي‌کنند و هزينه‌هاي زيادي را طي اين سال‌ها نصيب مردم و جامعه کرده اند، فاصله بگيرد.