توسعه بخش تعاون نیازمند افزایش سرانه حمایتی تعاونگران است

0
۱,۶۹۷ بازدید

معاون امور تعاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: برای حمایت از بخش تعاون، میزان سرانه حمایتی از کسانی که می‌خواهند در این بخش فعال شوند، باید افزایش یابد.

گروه بازار

 

معاون امور تعاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: برای حمایت از بخش تعاون، میزان سرانه حمایتی از کسانی که می‌خواهند در این بخش فعال شوند، باید افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، حمید کلانتری در نخستین نشست مسئولیت اجتماعی تعاونگران کشور در راستای راهبردهای هفتگانه ترسیم شده معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این که هدف از چنین نشست‌هایی نگاهی نو به ظرفیت ها و قابلیت های بخش تعاونی و اتخاذ روش های نوگرایانه برای استفاده از شبکه عظیم اقتصادی – اجتماعی کشور است، گفت: مدیران بخش تعاون می توانند در زمینه آموزش و بکارگیری دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی ما را یاری کنند.

کلانتری بیان داشت: هم اکنون ۱۱میلیون نفر در کشور عضو تعاونی ها هستند. در حالیکه کشور از مشکل بیکاری رنج می برد بخشی از موضوع بیکاری مربوط به دانش آموختگان دانشگاهی کشور است.

وی توضیح داد: متاسفانه باوجود دارا بودن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد، بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی هنوز آماده حضور در بازار کار نیستند.

وی در خصوص راه اندازی کسب و کار گفت:سه راه برای توانمندسازی وجود دارد.یک راه این است ماهی به فرد بدهیم، یکی اینکه توربافی را به فرد بیاموزیم و راه سوم ماهیگیری و راه های خرید و فروش ماهی را به فرد بیاموزیم.

وی ادامه داد: به نظر من راه سوم بهترین روش برای توانمند سازی افراد برای حضور در بازار کار است.

وی معتقد است، بهتر است بجای واژه ‘توانمند سازی’ واژه ‘توانمند افزایی’ را برای دانشجویان و دانش آموختگان بکار ببریم، زیرا این افراد توانمند هستند و با آموزش مسوولیت اجتماعی می توان توان افزایی را در خصوص آنها اجرا کرد.

علیرضا ناطقی مدیر کل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که پیش از شروع نشست به دانشجویان و فارغ التحصیلان در خصوص کارآفرینی و مسوولیت اجتماعی آموزش می داد، گفت: یکی از اصول هفتگانه تعاون ،توجه به مسوولیت اجتماعی است.

بیش از ۹۰درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از فارغ التحصیلی قادر به استخدام در سیستم های دولتی نیستند، بنابراین دانشجویان باید خود را از ابتدا مسلط به مهارت کنند تا بتوانند کسب و کاری را راه اندازی کنند و هر کسب و کار می تواند چهار تا پنج نفر دیگر را بکار گمارد.

درادامه این نشست احمد عامری مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های مسافربری کشور،گفت: متاسفانه تعاون در ایران بخوبی تعریف نشده ، در حالیکه در تمام دنیا بخش تعاون از اهمیت ارزنده ای برخوردار است.

وی اظهار داشت: توجه به بخش تعاون نه تنها می تواند در کشور اشتغال ایجاد کند بلکه روحیه مشارکت اجتماعی را در میان جامعه ارتقا دهد.

قائم مقام سازمان بهزیستی کشور در این نشست اظهار داشت: متاسفانه در سال های پس از انقلاب در خصوص ارتقای سرمایه های اجتماعی کار زیادی انجام نشده است.

قاسم عبدالله زاده بیان داشت: توسعه همواره با مشکلاتی همراه است که می تواند به بخش هایی نظیر محیط زیست و یا بهداشت صدمه بزند اما اگر در توسعه سرمایه اجتماعی را ارتقا دهیم می توانیم مشکلات توسعه یافتگی را کاهش دهیم.

وی در خصوص بخش تعاون گفت: متاسفانه مبانی نظری بخش تعاون را خوب نیاموخته ایم . برای کار کردن باید آموزش را از خانه، شروع کرد به طوری که بیاموزیم نسبت به یکدیگر مسوول باشیم.

وی با یادآوری تابستان های قبل از انقلاب در ایران برای دانش آموزان گفت: در آن سال ها بسیاری از دانش آموزان یا کار انجام می دادند و یا مهارتی را می آموختند .

عبدالله زاده یادآور شد: متاسفانه آموزش و پرورش در ایران پولی شده است که هنوز در کشور امریکا زیر بار این موضوع نرفته اند.

وی معتقد است، آموزش در ایران باید به گونه ای انجام شود که افراد در برابر یکدیگر مسوولیت داشته باشند . وقتی که در جامعه فقر وجود داشته باشد چگونه می توانیم سهم دانش آموزان را از منابع بپردازیم؟

این مقام مسوول افزود: متاسفانه وقتی که می خواهیم کاری را عهده دار شویم در وهله نخست به درآمد می اندیشیم و موضوع کار را فراموش می کنیم.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35713