توزیع پوشاک ایرانی با برند خارجی ممنوع!

0
۱,۲۱۴ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، افسانه محرابی در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نساجی و هفتمین نمایشگاه بین المللی پوشاک در جمع خبرنگاران وضعیت تولید و صادرات در صنعت نساجی را خوب توصیف کرد و گفت: مشکلاتی در بخش مبادلات مالی و تامین مواد اولیه در صنعت پوشاک وجود داشته که با تشکیل کمیته‌هایی در بانک گمرک این مشکلات رصد شد و در حال حاضر این مشکلات برطرف شده است.

گروه تولید-به گفته مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ توزیع پوشاک ایرانی به نام برندهای خارجی غیرقانونی بوده و با آن برخورد می‌شود.

به گزارش جهان اقتصاد، افسانه محرابی در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نساجی و هفتمین نمایشگاه بین المللی پوشاک در جمع خبرنگاران وضعیت تولید و صادرات در صنعت نساجی را خوب توصیف کرد و گفت: مشکلاتی در بخش مبادلات مالی و تامین مواد اولیه در صنعت پوشاک وجود داشته که با تشکیل کمیته‌هایی در بانک گمرک این مشکلات رصد شد و در حال حاضر این مشکلات برطرف شده است.

وی در ادامه از افزایش ۷۰ درصدی تعداد واحدهای شرکت کننده در نمایشگاه صنعت نساجی خبر داد؛ به طوری که تعداد این واحد در سالهای ۹۷ و ۹۸ به ترتیب ۶۹ و ۱۱۹ واحد اعلام شده است.

محرابی همچنین از حضور شورای عالی برند و برگزاری جلسات تخصصی در حاشیه نمایشگاه خبر داد و اظهار کرد: اصلاح نظام تعرفه وظیفه اصلی وزارت صمت است که با در نظر گرفتن کل زنجیره تولید در صنعت نساجی همیشه رصد می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حاضر مشکلی در بخش تعرفه‌ها وجود ندارد، تصریح کرد: در این زمینه هر سال پیشنهادات تشکل‌ها و انجمن‌های پوشاک در کمیسیون ماده یک بررسی و تحلیل می‌شود و طبق آن‌ها تصمیمات گرفته می‌شود.

به گفته مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت در حال حاضر ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز کشور در بخش پوشاک در داخل تامین می‌شود؛ این درحالی است که در گذشته تولید داخل قادر به تامین ۴۰ درصد نیاز کشور بود.

وی همچنین با اشاره به ممنوعیت واردات پوشاک در یک سال گذشته، تولید سالانه پوشاک را ۳۱۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: نیاز کشور به پوشاک ۵۲۰ تا ۵۳۰ هزار تن است اما با در نظر گرفتن توان خرید مردم به نظر می‌رسد مشکلی در زمینه تامین نیاز کشور در این بخش وجود ندارد.محرابی در ادامه تاکید کرد که توزیع پوشاک ایرانی به نام برندهای خارجی غیرقانونی است و با این مسئله برخورد می‌شود.به گفته وی، در حال حاضر توزیع پوشاک ایرانی با نام برندهای خارجی در حال حاضر در بازار بسیار کمرنگ شده است.

این مقام مسئول در ادامه از تدوین برنامه دو و پنج ساله در بسته رونق تولید خبر داد و گفت: در این برنامه سه پروژه اصلی تعریف شده که الزاماتی از جمله در زمینه منابع مالی، سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی را در نظر گرفته است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت قاچاق پوشاک گفت که در سال جاری قاچاق کاهش داشته اما آمار دقیق آن باید از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام شود.

**واردات قانونی پوشاک فقط شش درصد از کل واردات است!

مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت همچنین گفت: دستورالعمل “نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب شرکت‌های خارجی عرضه‌کننده پوشاک در ایران” در حال بازنگری است اما بازنگری در این دستورالعمل به معنای رفع ممنوعیت واردات پوشاک نیست.

محرابی در خصوص دستورالعمل ساماندهی واردات و عرضه پوشاک، کیف و کفش و نحوه فعالیت نمایندگان و شعب شرکت‌های خارجی در ایران، افزود: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده، گزارش‌ها و آمار منتشره از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سالیان اخیر، میزان واردات قانونی پوشاک حدود شش درصد از کل واردات برآورد شده است که علاوه بر تضییع حق و حقوق عمومی، موجب بروز مشکلات برای تولیدات داخلی و اشتغال مولد شده و معضلات ناشی از خروج غیرقانونی ارز را نیز به دنبال دارد.

**نمایشگاه های نساجی و پوشاک آغاز به کار کردند

گفتنی است بیست و پنجمین نمایشگاه نساجی و هفتمین نمایشگاه پوشاک ایران در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی آغاز به کار کردند. روز دوشنبه، بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، مواد اولیه و محصولات نساجی و هفتمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران(ایران مد ۲۰۱۹) افتتاح شدند.

در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، مواد اولیه و محصولات نساجی  ۱۶۰ شرکت داخلی و ۷۵ شرکت خارجی از کشورهای ایتالیا، بلژیک، ترکیه، چین، هند، اسپانیا، اوکراین و استرالیا جدید ترین تولیدات و خدمات خود را در حوزه صنعت نساجی ارائه می کنند.

طبق گفته علی مرادی رئیس ستاد برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی ایران اهمیت نمایشگاه نساجی تهران موجب شده است تا کشورهای هند و چین بصورت پاویون (گروهی) در نمایشگاه حضور داشته باشند، گفت: برگزاری ۱۵ کارگاه علمی و دو همایش تخصصی با حضور متخصصان و استادان دانشگاه ها و همچنین برنامه ریزی برای بازدید چند هیئت تجاری و بازرگانی خارجی؛ برخی از برنامه های جانبی بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی ایران است.

مرادی با بیان اینکه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی در فضایی بالغ بر بیست و سه هزار متر مربع برگزار می شود، افزود: در این نمایشگاه انواع تجهیزات، صنایع و خدمات مربوطه از جمله: ماشین آلات نساجی، قطعات، چرخ خیاطی، ماشینهای گلدوزی و دوخت و برش، انواع منسوجات خانگی و لوازم و قطعات وابسته ،پارچه، پوشاک، انواع نخ والیاف و دیگر مواد اولیه صنایع نساجی عرضه و به نمایش گذاشته می شود.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103640